Mavi-Banner

Gönderen Konu: Bugün tanı alalı tam 1 yıl oldu  (Okunma sayısı 884 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Bugün tanı alalı tam 1 yıl oldu
« : Nisan 20, 2017, 10:01:22 ÖÖ »
Herkese merhaba

Bugün benim için özel bir gün. Tam bir yıl önce bugün test sonucmun pozitif olduğunu öğrendim. Resmi olarak bir yıldır pozitifim. Ne gündü yahu! Başhekimin bana bir pislik gibi davranması, hastaneye yürürken evet artık pozitifsin, sen artık böylesin, hayatın ve hayallerin sona erdi diye sayıklamalarım. Tanıdan sonra bir kaç gece bağırarak uyanmalarım, kabuslar, annemin ilk baştaki müthiş desteği (zamanla bu destek artık laf sokmaya dönse de) tanı almama müteakip derhal ailemin yanına taşınmam ve sigarayı tam da bugün bırakmam. Evet tam bir yıldır sigara içmiyorum.
Biraz geriye saralım. Dişeti kanamalarım ve eklem ağrılarımla beraber daha önce boğazımdaki lenf bezleri şişkinliği beni hiv testi olmaya yöneltti. Gittim bir hastaneye ve direk hiv testi olmak istiyorum dedim. Oldum. Sonucu beklemedim. Bişey çıkarsa ararlar diye düşündüm. Atamadılar. Sıkıntı yok diye düşündüm. Ama varmış. 2 gün sonra telefonda pozitif olduğumu öğrendim. Başhekim görüşmek istiyordu. İlk öğrendiğimde hass..tir dedim ve hastaneye yollandım. Yolda Giderken kurduğum hayallerin nasıl birer birer çöktüğünü hatırlıyorum. Nasıl söyleyecektim aileme? Neyse bunları sonra da düşünebilirdim. Hastaneye gittim başhekim denen kokana, doktor müsvettesi, ne idüğü belirsiz aşağılık yaratık bana sen ne hakla benim personelimi riske atarsın dedi. Pardon yanlışlıkla kasaba mı gelmiştim? Orası bir hastane değil miydi? Bu testi yaptırmak suç muydu? Neden bu hastane böyle bir risk varsa bana test yapmıştı? Karşımdaki doktor olduğundan emin miydi? Neyse geçelim. "ilk defa öğrendim bilmiyordum dedim" nerdeyse özür dileyecektim test olduğum ve 167 lira gibi fahiş bir ücret ödediğim için. Yalan atma dedi! Hahahaha bu bir şaka olmalıydı. Evet hiv pozitif olduğumu biliyordum ama yeni tanı alma psikolojisi çok heyecanlı olduğu için bu adrenalini hep yaşama adına ara ara gelip test yaptırıyordum. "gerçekten bilmiyordum dedim".  Kaç yaşındasın dedi.28 dedim. suratını öyle bir hale soktu ki kendime acıdım "pek de gençmişsin" dedi. Bundan sonra heralde helvamı sipariş etsem iyi olacaktı. Bu salak kadını dinlememeye karar verdim. Başkası olsaydı o anda o plaza hastanenin çatısına çıkar hiç tereddüt etmeden atlardı. Bir ton yanlış bilgileri daha sıraladı. He he dedim ve odadan çıktım bir de üstüne teşekkür ettim.

Sonra Ankara ibni sinada tedavime başladım. 385 cd4 ve 600.000 hiv rna ile tedaviye başladık. Bir süre spor yaptım. Sigarayı bıraktım, hayata bakışımı değiştirdim. Tat almaya çalışıyorum. Hırslarımdan arındım. Ailemle daha fazla vakit geçiriyorum. Yeğenlerime matematik ve ingilizce dersi veriyorum. Öğretmen değilim ama matematik ve İngilizce'ye karşı sempatim var. İhtiyacı olan çocuklara da karşılıksız bunu yapıyorum. Paylaşmak güzeldir derken bunu hissediyorum. Paranın ne kadar değersiz olduğunu daha iyi anlıyorum. Sağlığımı geri getiremediğini de biliyorum.
Ölümü daha yakın hissediyorum. Bununla yüzleşiyorum. Daha çok dua ediyorum. Şükretmenin değeri paha biçilemez. Dua ederken anlamsızca arapça sureleri tekrar etmiyorum. Anlamlarını biliyorum. Bunu düşünüyorum. Hurafelerden kendimi arındırdım. Birçok hoca(!)nın aslında birer şarlatan olduğunu anladım. Özgür irademe kavuştum. Daha çok reddediyorum. Beni daha huzurlu yapıyor.
Asr suresine bayılıyorum.
Kaybedecek en fazla bir canım var, kaybedeceksem de değsin diyorum.
Hiv pozitifim derken evet gerçekten daha pozitifim, daha benim, daha sağlıklıyım, daha mutluyum.

Bu da benim bir yıllık tecrübem.

Kullanıcı teşekkür etti: zirzop40, enrico, kamikaze

anaşit

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Bugün tanı alalı tam 1 yıl oldu
« Yanıtla #1 : Nisan 20, 2017, 12:00:41 ÖS »
ben hala hataneye giderken kötü hissediyorum.

enrico

• Yeni Üye
  • *
    • tek yol devrim
« Yanıtla #2 : Nisan 20, 2017, 12:15:30 ÖS »
Kader, hayatımızın önceden çizilmiş olması demek değildir. Bu sebepten, “ne yapalım kaderimiz böyle” deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir. Kader yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir. Güzergah bellidir ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir. Öyleyse ne hayatının hakimisin, ne de hayat karşısında çaresizsin…

Richard Bach
Biz lanetli kişiler, ötekiler;biz türkü söyleyenler!Biz sürgünler, kefensizler;biz aylak günlerin upuzun şarkıları.Biz biat etmeyenler!

Kullanıcı teşekkür etti: cambaz99

iss

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 20, 2017, 12:48:39 ÖS »
cok güzel anlatmissin @Matland.  40.yıldönümünde de yazman dilegiyle :)

Kullanıcı teşekkür etti: Matland, cambaz99

Meksen

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 20, 2017, 01:24:46 ÖS »
asr suresini bende severim anlayabilenin yüzüne osmanlı tokatı gibi çarpar o cümleler.

böyle yaşamayı ögrenmek zorundayız. derdi veren dermanıda vermiş. bence şimdi 2. aşamadayız ilk hatamız yeterince bilinçli ve dikkatli olmayıp bu hastalıga yakalanmış olmamız şimdiyse kendimize çok dikkat etmeli ve ilaçlarımızı (ki onların Allahın bir mucizesi olduklarını düşünüyorum) hiç aksatmadan almalıyız. mutlu olmalı ve mutlu etmeliyiz. stribild kullanıyorum ve bende çok sinir ve depresyon yaptı bu ilaç farkı görebiliyorum oda geçer zamanla. gonna be okay  :)

My life

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 20, 2017, 01:48:53 ÖS »
@Matland  hayat çok garip senin dediğin gibi sürprizlerle dolu. Benimde annem çok hasta herşey var ms hastası omur ilik daralması sara aklına ne gelirse ama en büyük destekcim birbirimize destek oluyoruz. Bide sigarayı bırakabilsem onu nasıl bırakacağım bilmiyorum.

lordstark

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Nisan 20, 2017, 02:11:44 ÖS »
Kader, hayatımızın önceden çizilmiş olması demek değildir. Bu sebepten, “ne yapalım kaderimiz böyle” deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir. Kader yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir. Güzergah bellidir ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir. Öyleyse ne hayatının hakimisin, ne de hayat karşısında çaresizsin…

Richard Bach
ben kader olduğuna inanıyorum. Sabah akşam onunla bununla yatıp sex yapan insanlar bu virüsü kapmıyorda hayatlarında iyiliği düşünen uzun ilişkileri hedefleyen insanlar kapıyor bu normal değil bence.  O yüzden kaderimizden bi adım kaçamayız ne yaşanacaksa onu görüp ölürüz görmeden değil..

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Nisan 20, 2017, 02:29:22 ÖS »
@Matland  hayat çok garip senin dediğin gibi sürprizlerle dolu. Benimde annem çok hasta herşey var ms hastası omur ilik daralması sara aklına ne gelirse ama en büyük destekcim birbirimize destek oluyoruz. Bide sigarayı bırakabilsem onu nasıl bırakacağım bilmiyorum.
Tek seferde bıraktım. Hatta bu ne ya dedim. Elimdeki sigarayı söndürdüm ve dolu paketi çöpe attım.

My life

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Nisan 20, 2017, 02:52:49 ÖS »
Ne kadar güzel keşke bende bırakabilsem iradem çok zayıf benim :(

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Nisan 20, 2017, 02:53:01 ÖS »
Bir senede ne kadar çabuk geçiyor değil mi, seni burada moderatör olarak görmekten mutluyuz :)

Kullanıcı teşekkür etti: Matland

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Nisan 20, 2017, 03:20:48 ÖS »
Forumda ilk tanıdıkılarım arasındasın @Matland :) Üye olduğun zamanları hatırlıyorum.. O zaman bile yeni gelişmeleri yayınlıyordun... Bu forumun sana ihtiyacı var... Sağlıklı,mutlu,huzurlu uzun uzun yıllara :)

lordstark

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Nisan 20, 2017, 04:45:30 ÖS »
Şuraya kesin kür bulundu diye konu açmanı bekliyorum Allah o günleride gösterir inşallah

Bedel

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Nisan 20, 2017, 04:52:47 ÖS »
Degerli Moderoturumuz @Matland

Allah herdaim sihhat versin sana ve tum arkadaslara

Insallah mujdeli haberi buraya paylastigin gunude gorecegiz seninle

jackbones

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Nisan 20, 2017, 05:42:34 ÖS »
Az kaldı benim de 9 gün sonra tam 1 yıl olacak. Zaman çok çabuk geçiyor daha dün gibi hatırlıyorum sen baya sabırlıymışsın :)
İlk öğrendiğimizde nasıl bir doktorun bize denk geleceği tamamen şans. Sen Hemen toparlanıp hayatını hemen düzene koymuşsun
en önemlisi de sigarayı bırakman olmuş. Sevindim adına daha güzel günler göreceğiz.

Ankagogh Poz

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Nisan 21, 2017, 12:05:11 ÖÖ »
Benim de oldu 1 yıl. Mart ayı dönüm noktamdı. Başlangıçtaki ben ve şimdiki ben o kadar farklı ki.