Mavi-Banner

Gönderen Konu: Bir insan Bir hikaye  (Okunma sayısı 1754 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Bir insan Bir hikaye
« Yanıtla #30 : Nisan 26, 2017, 07:15:34 ÖÖ »
Kimdendi nerdendi nasıldı ne zamandı önemi yok araştırmanın uğraşmanın, sadece gereksiz yere üzülürsün. Oral ile bılaş olma ihtimali çok düşük. Cd4 ve rna değeri bulaş ne zaman oldu aşağı yukarı fikir verir asla kesin değildir. Düşük ihtimal çok önceden de bulaş olmuş olabilir tedavi başlamadan önce cd4/rna değerleri kişiden kişiye inanılmaz değişiklik gösterebiliyor.

Bunlara takılma ileriye önüne bak, tedavini al, hayatına devam et.

Kerem33

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Nisan 26, 2017, 09:26:41 ÖÖ »
Kimdendi nerdendi nasıldı ne zamandı önemi yok araştırmanın uğraşmanın, sadece gereksiz yere üzülürsün. Oral ile bılaş olma ihtimali çok düşük. Cd4 ve rna değeri bulaş ne zaman oldu aşağı yukarı fikir verir asla kesin değildir. Düşük ihtimal çok önceden de bulaş olmuş olabilir tedavi başlamadan önce cd4/rna değerleri kişiden kişiye inanılmaz değişiklik gösterebiliyor.

Bunlara takılma ileriye önüne bak, tedavini al, hayatına devam et.

Oralda 10.000 de 48 bulas riski var sadece.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #32 : Nisan 26, 2017, 09:47:08 ÖÖ »
O istatistiklere çok takmamak lazım. Oral ilişkide ağız içinde yara kanama vs yoksa risk yok denilebilir diyor bazı uzmanlar. Yurtdışında özellikle hiv korkusu nedeniyle daha çok oral seks arayışında olanlar var, güvenli olduğunu düşündükleri için.

Anal ilişki özellikle pasif olan için çok tehlikeli. Binde 33 diyor mesela bir kaynakta risk için, ama ben çok daha yüksek olduğunu düşünüyorum, çünkü anal ilişkide bulaş çok kolay! Tabi ki karşı tarafın viral yükü, virüsün saldırganlığı, anal bölgedeki çatlak/mukoza hasarı, ve kişisel/genetik faktörler de çok büyük rol oynuyor bulaş olayında. Pek çok değişken var hesaba katılması gereken. Bu yüzden anal ilişkide mutlaka korunmak şart.

My life

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #33 : Nisan 26, 2017, 11:18:02 ÖÖ »
Çok şükür herşey yolunda gidiyor + olduğumu öğrenmeden önce daha çok hasta oluyordum mesela şimdi o şekilde değilim. @Mavera sen bir kaç yazında demiştin ilk bir sene zor kafadan atamamak falan o süreci yaşıyorum mutlu olduğum anlar oluyor sonra diyorum ki sen hastasın gülme. Psikiyatriye gitmek istemiyorum ilaç kullanmamak için inşallah bunuda atlatacağım inşallah.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #34 : Nisan 26, 2017, 01:10:53 ÖS »
Hastasın gülme deme, doğuştan şeker hastaları var çocukken kendilerine insülin yapmayı öğreniyorlar, canları her istediğini yiyemiyorlar. Astım hastaları var sıkışırım diye cebinde astım fısfısı ile dolaşıyor. Epilepsi geçirenler var çat yere düşüyor ağzından köpükler çıkıyor.
Onlar da mı gülmesin hiç? Hastalıkları günlük yaşamlarını inan bizden çok etkiliyor.

My life

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #35 : Nisan 26, 2017, 01:19:57 ÖS »
Haklısın böyle konuşnca siz rahatlıyorum. Ayrıca astımım da var benim cebimde ventolinle dolaşıyorum dediğin gibi bebeklikten beri var.

kartalx

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #36 : Nisan 26, 2017, 02:03:14 ÖS »
aynen mavera, bir arkadaşımın çocuğu şu an 13 yaşında ancak 5 yaşından ( 4 de olabilir ) beri insülün iğnesi kullanıyor bazen hastanede yatması gerekiyor şeker komasından ötürü ve küçük yaştan itibaren de kendisi yapıyor iğnelerini. öyle her şeyi yiyemiyor maalesef. mesela doğum günlerinde  pastasından çok küçük bir parça alabiliyor ancaak o da doktorlarının yazdığı bir ilaç var onu pastaya dökerek yiyebiliyor. ve sadece yılda 1 - 2 kez izinli. inşallah şekerin kesin tedavisi de çıkar da tüm çocuklar rahat rahat tatlı yiyebilir.

My life

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #37 : Nisan 26, 2017, 02:16:00 ÖS »
Neden bilmiyorum ama 2-3 sene içinde bu rahatsızlığın kesin tesavisi çıkacak gibi hissediyorum hep.

mazhar

• Üye
  • *
« Yanıtla #38 : Nisan 26, 2017, 04:07:29 ÖS »
Neden bilmiyorum ama 2-3 sene içinde bu rahatsızlığın kesin tesavisi çıkacak gibi hissediyorum hep.
İnşaallah dediğiniz gibi olur My life hepimizin ortak dileği bu zaten  :-[

My life

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #39 : Nisan 26, 2017, 05:54:08 ÖS »
Bu kadar dua boşuna değil 😊