Mavi-Banner

Gönderen Konu: Partnere söylemek  (Okunma sayısı 951 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Rebel34

• Üye
  • *
Partnere söylemek
« : Nisan 14, 2017, 03:30:51 ÖS »
Merhabalar devlet hastanesinde psikiyatri polikinliğinde tedavi görmekteyim. Yeni başlayacağım ilaç için kan vermem gerekiyormuş ve ilacç kan üzerinden takip ediliyormuş. Ben doktoruma hiv taşıyıcısı olduğumu söyledim. Doktorum partnerimin olup olmadığını sordu Vs. Ben olmadığını belirttim, partnerinizin olması durumunda durumunuzu söylemeniz gerekiyor dedi. Kafama takılan şu biz partnerimiz ile korunarak ilişki yaşadığımız halde bunu söylemek zorunda mıyız?  Bu kısım kafa karışıklığına yol açtı.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Partnere söylemek
« Yanıtla #1 : Nisan 14, 2017, 03:34:20 ÖS »
Kişinin kendi kararı ve vicdanına kalmış bir şey. Sonuçta kuralı yok bunun. Yasalarda da böyle bir zorunluluk yok bizde.

+ arkadaşlarımız tedavi ile rna negatif tutunca ve korununca kimse için risk yaratmıyorlar. Bu durumda günübirlik ilişkilerinde partnerlerine söylemek, partner bulmayı imkansıza yakın zorlaştırmak demek.

Acak düzenli ilişki-sevgili-nişanlı vs olanlar veya bunların arayışı içinde olanlar, karşılarındaki kişiye uygun bir zaman ve uygun bir dille söylemeli tabi. O ayrı.

Kullanıcı teşekkür etti: Rebel34

simurg

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Nisan 14, 2017, 03:38:43 ÖS »
Benim görüşüm: Korunduğun sürece (gerekli tüm önlemleri aldığın sürece) partnerlerine söylemek zorunda değilsin. Sevgililik gibi daha ileri boyuttaki ilişkilerde paylaşılmasını elzem görüyorum ama. Uygun bir şekilde açıklanabilir, bilgilendirerek.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 14, 2017, 08:31:17 ÖS »
psikoloğun sana söylemesi gerekeni söylemiş.. Ama bu tamamen senin kendi tercihin... Korunduğuna inanıp partnerini riske atmıyorsan, ilaç kullanıldığı sürece bulaş riski de en aza indiğinden  söylemeyebilirsin.. Ancak bulaş olduğunda Mahkemelik olursanız... bir yerde okudum ne kadar doğru bilmiyorum ama cinayet suçu işlemiş kabul ediliyormuş... Öyle olmasa bile ciddi bir ilişkiyse zaten söylemen gerekir.. Hem senin hem partnerinin huzuru için..

Önder258

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 14, 2017, 09:57:11 ÖS »
Bu durum cok zor heleki escinsel iliskilerde.. Sevgililik bu anlamda yok desek yalan olmaz.. Ben bu bu anlamda gordugum kadariyla duygu yonunden escinselleri sex saplantili ve ozentilerle burulmus olarak goruyorum.. Bende bir escinselim zamaninda kucuk yasta olmamin verdigi bilincsizligin ceremesini yasiyorum.. İliskilerimde anala yer vermiyorum mumkun oldugunca prezervatif varsa yapiyorum.. Bilsem ki hoslandigim kisi benim sahip oldugum dusuncelere sahip bir de o guveni verebilse bana durumumu anlatirim.. Bunu 1kez yaptim oyle asik filan degildim ama onunla vakit gecrmek beni mutlu ettigi gibi bir yandanda huzursuz oluyordum.. Durumumu izah ettim yanimda olacaginin sozunu bile dahi verdi ama daha sonra birden butun iletisimi kopardi benden test yaptrmasini da istedim sonucu negatif cikinca sevindim ama ona guvendigim halde soyledigim icinde bu yaptigindan oturu pisman oldum.. Terkedilmislik de kotu haliyle... Velhasil iliskilerinde dikkat et gerekirse anal oral yapma sevis.. Bu bile yeterli olur bence..

Rebel34

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 14, 2017, 11:25:22 ÖS »
Konunun diğer boyutu da şu. Doktorum beni laboratuvara kan vermem için sevk edecekti. Ben durumu kendisine söyleyince bana dedi ki bunu söylemeniz iyi oldu ben laboratuvara bilgi veririm ona göre önlem alınsın dedi. Ben durumun bu şekilde yapılmasından rahatsız olacağımı söyledim ve bana verilecek ilacı kabul etmedim. Kendisine şunu da hatırlattım" benim tedavi gördüğüm hastanede çalışanlar kan alırken eldiven dahi kullanmıyor çünkü ; bulaşı olması için diğer tarafta da açık yara olması gerekir " ama maalesef doktorum bu durumu bilmiyor. Ayrıca gittiğim kişi psikiyatrist! Vesselam, tedaviyi. Kabul etmedim şimdilik doktorum psikolojik rahatsızlığımın ilerlemesi durumunda hastanede yatış yapma zorunluluğu olacağını söyledi. Bakalım, bekliyorum. Ayrıca kendisine Gaziantep Üniversitesi'ndeki arkadasın uğradığı mağduriyeti de hatırlattım. Maalesef sağlık çalışanları bile böyle bu konu hakkında bilgisiz, önyargılı.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Nisan 15, 2017, 11:03:48 ÖÖ »
Ne önlem alacaklarmış ya? Astronot elbisesi gaz maskesiyle falan mı karşılayacaklar seni? Saçmalık!!!

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Use helmet while driving in an unknown road
« Yanıtla #7 : Nisan 15, 2017, 12:01:39 ÖS »
Diplomalı cahiller sürüsü kendininizi geliştirip karşı çıktığınız anda hemen geri çark ediyorlar.Lutfen okuyun araştırın ve bilgilenip bilgilendirin ki bu tip insanların önüne gecikebilirim
BİL ÖNEMSE  KORUN.

My life

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Nisan 15, 2017, 12:39:29 ÖS »
Burada ki çoğu + insanlar zaten eşcinsel bence %70 i eşcinsellerden oluşuyor. Bazen diyorum ki iyiki hasta olmuşum RABBİM beni bununla sınamış. Daha beteride olabilirdi. Şu ana kadar gittiğim hastanelerde hiç + olmam sorun olmadı hatta bir bebekle ilgilenir gibi ilgilendiler ki sorun olmuş olsada ailem o hastaneyi onlara dar eder kanun ve hukulla. Hiç bir hastane çalışanının bizleri dışlama veya tedavi etmeme gibi bir lüksü yok. Sevgiliniz, nişanlınız varsa doğru zamanı bekleyin ve açıklayın. Ben tanıyı alır almaz telefona sarıldım ve sevgilimi aradım beni çok teselli etti onunda test yaptırmasını istedim neyseki 4. Ay her ay test oluyor negatif çıkıyor şimdi daha bağlı bana. Aile ve sevgili yada dost desteği varsa daha rahat atlatılıyor o ilk baştaki psikolojik bunalım.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Nisan 15, 2017, 12:46:24 ÖS »
psikiyatrların derdi o zaten.. 2 ilaç yazıp savıyorlar başlarından... Hesapta psikolojini düzeltecek.. Senden daha bozukmuş onunkisi.. Belki de ona ihtiyacın yoktur... Kendini güvende hissetmek için gidiyorsundur... Durumu tekrar kendin gözden geçir bence...

enrico

• Yeni Üye
  • *
    • tek yol devrim
« Yanıtla #10 : Nisan 15, 2017, 02:33:51 ÖS »
Bilinçli Bir Toplum Ve Farklı Düşünene Bok Atılmadığı Bir Dünya Dileğimle...
Biz lanetli kişiler, ötekiler;biz türkü söyleyenler!Biz sürgünler, kefensizler;biz aylak günlerin upuzun şarkıları.Biz biat etmeyenler!

Kullanıcı teşekkür etti: acısada_öldürmez

Rebel34

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Nisan 15, 2017, 04:04:28 ÖS »
Zaten doktor A gerekli izahatı yaptıktan sonra bana dedi siz çok bilgilisiniz ama kendi eğitimine de toz kondurtmadı. Ben kendisine dedim laboratuvar çalışanları gelen herkese şüpheli gözü ile bakıp ona göre önlem almalılar, hiv pozitif biri için extra önlem almasına gerek yok. Zaten sanırım son gidişim, 1.5 yıldır tedavi görüyorum orada ama artık iii gidişata bırakma zamanı geldi. Umarım daha bilinçli sağlık çalışanlarımız olur.

Önder258

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Nisan 15, 2017, 04:18:54 ÖS »
Burada ki çoğu + insanlar zaten eşcinsel bence %70 i eşcinsellerden oluşuyor. Bazen diyorum ki iyiki hasta olmuşum RABBİM beni bununla sınamış. Daha beteride olabilirdi. Şu ana kadar gittiğim hastanelerde hiç + olmam sorun olmadı hatta bir bebekle ilgilenir gibi ilgilendiler ki sorun olmuş olsada ailem o hastaneyi onlara dar eder kanun ve hukulla. Hiç bir hastane çalışanının bizleri dışlama veya tedavi etmeme gibi bir lüksü yok. Sevgiliniz, nişanlınız varsa doğru zamanı bekleyin ve açıklayın. Ben tanıyı alır almaz telefona sarıldım ve sevgilimi aradım beni çok teselli etti onunda test yaptırmasını istedim neyseki 4. Ay her ay test oluyor negatif çıkıyor şimdi daha bağlı bana. Aile ve sevgili yada dost desteği varsa daha rahat atlatılıyor o ilk baştaki psikolojik bunalım.

Bu anlamda gerçekten şanslısın vallahi.. Ailem ilk öğrendiğinde beni reddetmedi tabi ama uzun zaman bu durumu bana hissettirdiler.. Kurtuluşu şehir dışında üniversitede okumakta buldum bu anlamda.. Tabi yinede zaman zaman eski defterler açılıyor.. Hastanede bu anlamda sadece kriyoterapi aldığım zamanlar hemşirelerin tavırları beni rahatsız etmişti bilerek en son sıraya koyuyorlardı beni ve aynı durumda olanları.. dolayısıyla kimin ne olduğu ortada olup dışlanmışlık hissi oluşuyordu doktoruma bu durumu bildirip başhekimliğe şikayette bulunmuştum... Keşke içimizi dokebildiğimiz gibi duygusal anlamda da aradığımızı bulabilsek.. Ben bu anlamda bunun mümkün olmayacağı düşüncesindeyim.. Çünkü Allah bir düzen yaratmış bu düzende bir denklik ahenklik mevcut kadını erkek erkeği de kadın tamamlıyor ama eşcinsel ilişkilerde bunu göremiyorum ben herşey filmdeki gibi değil... Bu anlamda kadın erkek birlikteliğindeki birbirini tamamlayıcı özellikleri eşcinsel birlikteliğinde olması mümkün değil.. Bizler sadece birbirimizi anlayabiliriz ve duygusal anlamdaki yoksunluğumuzu giderebiliriz.. Bilmiyorum.. Ama ben bu yoksunluğu giderebilecek kişiyide bulamadım.. Hayatın mahiyetini kavrayamamış inanç ve değerlerden uzak kişiliği olan insanları anlayamıyorum.. 

Önder258

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Nisan 15, 2017, 04:31:15 ÖS »
psikiyatrların derdi o zaten.. 2 ilaç yazıp savıyorlar başlarından... Hesapta psikolojini düzeltecek.. Senden daha bozukmuş onunkisi.. Belki de ona ihtiyacın yoktur... Kendini güvende hissetmek için gidiyorsundur... Durumu tekrar kendin gözden geçir bence...

Psikiyatristlere gitmektense sağlam bir psikoloğa gitmeyi şiddetle tavsiye ederim.. Bende ilk zamanlar o ruhsal bunalımın ve eşcinselliğin vermiş olduğu damgalanmadan kurtumak için psikolog desteği almıştım hipnoz ve bazı terapiler aldım bu terapileri alırken ''bu işe yaramıyor ben bişey anlamıyorum'' gibi şeyler düşünüyordum ama bu bilinç altına farkında olmadan yerleşmiş bazı tutumları yine farkında olmadan değiştirebilmeyi unutabilmeyi sağlıyor ben bu faydasını görebildim mesela anal ilişkiden bu anlamda uzak durmam gerektiğini bir daha yapmamayı düşünüyordum terapilerle bu mümkün oldu sadece psikoloğum bana ilişkide ne olmazsa seni rahatsız eder dediğinde sevişmenin olmadığı bir ilişkiyi düşnemem ve sevişmeden yapamam dediğimi hatırlıyorum.. Terapilerden sonra 3-4 yıl içerisinde 2 kez anal ilişkim oldu korunarak olduğu halde sonrasında cok büyük rahatsızlık hissettim kendimden iğrendim ... Psikiyatristlerin vermiş olduğu ilaçlar sadece durumunuzu kamufle eder öyle ki kimi ilaçları bırakması da çok zor onsuz yapamıyorsunuz bir zaman sonra.. Bence bunun yerine psikolog desteği daha  faydalı..

enrico

• Yeni Üye
  • *
    • tek yol devrim
« Yanıtla #14 : Nisan 15, 2017, 07:30:37 ÖS »
Ey Dertli Kardeşim! Şuan ayrılık acısı çekiyorsun belki! "İnan ki bir sebebi yok" dediğin bir ruh bunaltısı yaşıyorsun belki de. Ya da gittiğin doktorun adına anskiyete yahut depresyon dediği ve "çok zor" diye tarif ettiğin sıkıntılar içinde boğuşuyorsun, kim bilir!

Ey Dertli Kardeşim,

Bilirsin, böylesi durumlarda konuştuğun, derdini açtığın herkes bir şeyler söyler insana! Kimi şahsi deneyiminden edindikleri çerçevesinde iyi niyetlice kimi de daha başka sayiklerin tesiriyle ama mutlaka bir şeyler fısıldar kulağına! İyi ki varlar! Allah hiç birisinin eksikliğini vermesin!

Ancak Allah, "Sizden ücret istemeyenlere uyunuz (inanınız)" der.

Gel sen en iyisi mi beni binle!

17 yıldır işin içinde olan, otuz bin saatten fazla dert dinlemiş birisi kolay kolay yanlış yol göstermez sana!

İşi sürekli gezmek olan Evliya Çelebi'den daha iyi kim bilebilir; seni varmak istediğin yere ulaştıracak olan en emniyetli yolu!

Değerli dertli kardeşim,

Bir noktayı herkes gibi sen de atlıyorsun!

Her gördüğünü var sanan, her görmediğini de peşinen yok saymaya meyilli olan insanoğlu böylesi hataları çok yapar hayatta!

Bu süreci yaşayan tüm insanlar gibi sen de derin bir algılama hatası içindesin!

Yaşadığın acının aslında tek gerçek nedeni bu!

Buna inanmakta zorlanıyorsun, biliyorum!

Kolay mı dediklerime bir çırpıda inanabilmek!

Yıllarca şarlandırıldın buna!

"Allah kimseye dert vermesin" diyen toplum, "Bu hastalık, bak adı bile var üstelik..." diyen uzmanlar...

Her şey seni bu dediğimin aksine şartladı! Yani seni yağmurun ıslattığına.

Ben, "Yağmur değil, şemsiye kullanmamak ıslatır" diye ortaya çıkana dek herkes yağmurdan dolayı ıslandığını düşünüyordu toplumda!

O yüzden bu kara büyü bir çırpıda bozulabilir mi sanıyorsun öyle!

AMA iNŞALLAH BOZACAĞIZ!

AZ KALDI BUNA...

Bu yazıyı dertli olduğun süreçte her gün en az bir kere oku!

umarım değerli dostlara yardımcı olmuşumdur yazının sahibi  :PSİKOLOG İZZET GÜLLÜ

Biz lanetli kişiler, ötekiler;biz türkü söyleyenler!Biz sürgünler, kefensizler;biz aylak günlerin upuzun şarkıları.Biz biat etmeyenler!

Kullanıcı teşekkür etti: zirzop40