Mavi-Banner

Gönderen Konu: Hiv yeni tanı  (Okunma sayısı 999 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Umud

• Katılımcı Üye
  • *
Hiv yeni tanı
« : Nisan 05, 2017, 07:36:20 ÖS »
Merhaba. Ben cuma günü hiv pozitif tanısı aldım.  Genital bölgemde hpv den şüphelendiğim lezyonlar için dermatoloğa gittiğimde yapılan elisa testi sonucunda öğrendim. Daha öncesindede anlam veremediğim kronik yorgunluğum sürekli uyku hali kalp çarpıntısı çabuk yorulma gibi şikayetlerim söz konusuydu. İlk öğrendiğimde kendime bu hastalığı kondurmak zor oldu ama olan oldu artık ilerisini düşünmek istiyorum. 2 hafta sonrasına hastaneden randevu aldım tedaviye başlamak için. Sizlerin yazdıklarından okuduğum kadarıyla direnç testleri cd4 seviyesi ve hiv rna gibi birtakım testler söz konusuymuş. Benim korktuğum konu ise geç kalınmış bir evrede olmak. 22 yaşındayım normalde 51 55 arası giden gelen bir kiloya sahiptim şuan 49 civarı falanım. Kendimi bildim bileli zayıf bir bağışıklığım var kolay hastalanır zor iyileşirim işin içine birde hiv pozitif girince ne durumda olduğumu hiç bilmiyorum. Bazı bünyelerde 2 yılda Aids hastalığına dönüşebildiğini duymuştum. Tabi herşey yapılan tetkikler sonucu ortaya çıkıcak ama ben benim cd4 hücrelerimin normale yakın bir değerde çıkacağını hiç sanmıyorum. Yaklaşık 3 haftadır hastayım bir soğuk algınlığını bile bu kadar geç atlatıyorsam gerisini düşünmek bile istemiyorum. Bilgili olan arkadaşlar beni bir takım konularda aydınlatırsa çok sevinirim..

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Hiv yeni tanı
« Yanıtla #1 : Nisan 05, 2017, 07:38:22 ÖS »
Geçmiş olsun umut.Doğrulama yapıldı mı?
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.

Umud

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Nisan 05, 2017, 07:49:08 ÖS »
evet ankaraya gönderildi sonuçlarım ve doğrulandı ben doğrulama sonrası hiv pozitif olduğumu öğrendim.. Ne dermatoloğun ne testi yaptığını ne de sonuçların neden doğrulanmak için ankaraya gönderildiğini bilmiyordum. Doğrulama sonucuna göre Hiv 1 pozitif.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Nisan 05, 2017, 08:18:59 ÖS »
Merhaba hoşgeldin.
Cd4 seviyesi geç olup olmadığını gösterir. 200 altı cd4 aids evresidir. Öyle bile olsa sorun yok 7 cd4 ile bile geri dönenler var. O derece yani.

Umud

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 05, 2017, 08:24:59 ÖS »
Hoşbulduk teşekkür ederim. Dediğiniz gibiyse umut var gibi.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Nisan 05, 2017, 08:50:58 ÖS »
yaşadığına göre hep umut var ;D ;D ;D

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Nisan 05, 2017, 09:12:06 ÖS »
Merhaba Umud... Pozitif olarak burada olmana üzüldüm ama umut her zaman var...  Sakin kalabilmen de çok güzel..İçinde mutlaka fırtınalar kopuyordur ama yazdıklarından konuyla ilgili ön bilgiye sahip olduğunu anlayabiliyorum... Soğuk algınlığını geç atlatıyorsan çok yeni olabilir enfekte olman.. Bu da bir bakıma iyi... Cd4 ,pcr testlerini olduktan sonra ciddiyet belli olur.Doktorun ppd testi isteyecektir. Hepatitlere de bakılıp aşı olman gerekebilir... İyi beslen...özellikle bu aralar.. Tedaviye başlayana kadar vücudun biraz toparlar... Güçlü ol... Gereksiz ruhsal bunalımlara sokma kendini..Zaten şu anda hiç birşey düşünme.Tedavine odaklan.. Hayat kaldığı yerden devam ediyor ☺

Kullanıcı teşekkür etti: Umud

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Nisan 05, 2017, 09:41:04 ÖS »
@Umud Merhaba:

Keşke gelmeseydin ama geldiğine göre hoşgeldin.
Oyle cümleleri uzatmayacagim.
Arkadaşlar gerekli cevapları vermiş.
Günde tek ilaç atacaksın, onun haricinde hayatında ki her şey stabil kalacak.
Değişen tek şey daha iyi sağlığın olacak.
Cunku düzenli doktor kontrolünde olacaksın.
Ve seneye seninle yine konuştuğumuz da ulen amma kolaymış he diyeceksin.

İlaclarini düzenli ve zamanında içtiğin surece aids evresine asla girmeyeceksin.
Son 5 yılda tedavi o kadar ilerledi ki artık yan etki bile yok!

Aklına takılan bir şey olursa lütfen çekinme yaz.
Biz daima burada ve yanındayız.

Sevgiler.
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

Kullanıcı teşekkür etti: My life, Umud

Umud

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Nisan 05, 2017, 09:49:51 ÖS »
 herkese teşekkür ediyorm. Benim şuan tek canımı sıkan şey ilaç tedavisi sırasında yaşayabileceğim sıkıntılar.. Şuan ailemin sağlık güvencesinden yararlanıyorm ama okul bitince oda bitecek ne yapıcam bilmiyorum

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Nisan 05, 2017, 09:54:12 ÖS »
@Umud Merhaba

Genel sağlık sigortası var.
Onda da sıkıntı yok.
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

is

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Nisan 05, 2017, 10:04:12 ÖS »
Hoşgeldin @Umud. Öncelikle geçmiş olsun. Yeni genel sağlık sigortası primleri 53 tl ye sabitlendi belki bilgin yoktur diye bir hatirlatma olsun istedim. En azından is bulana kadar bir kac ay 53 tl prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsin ilacini alabilirsin hicbir ek ucret odemeden. O kısmı kafana takma. Bir çoğumuz tedaviye yeni başladık ve başlıyoruz ve burda hem moral buluyor hem de aklımıza takilanlara cevap buluyoruz

ankist

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Nisan 05, 2017, 11:50:18 ÖS »
Merhaba Umud... Pozitif olarak burada olmana üzüldüm ama umut her zaman var...  Sakin kalabilmen de çok güzel..İçinde mutlaka fırtınalar kopuyordur ama yazdıklarından konuyla ilgili ön bilgiye sahip olduğunu anlayabiliyorum... Soğuk algınlığını geç atlatıyorsan çok yeni olabilir enfekte olman.. Bu da bir bakıma iyi... Cd4 ,pcr testlerini olduktan sonra ciddiyet belli olur.Doktorun ppd testi isteyecektir. Hepatitlere de bakılıp aşı olman gerekebilir... İyi beslen...özellikle bu aralar.. Tedaviye başlayana kadar vücudun biraz toparlar... Güçlü ol... Gereksiz ruhsal bunalımlara sokma kendini..Zaten şu anda hiç birşey düşünme.Tedavine odaklan.. Hayat kaldığı yerden devam ediyor ☺

Merhaba.. Şu cümleni anlayamadım: "soğuk algınlığını geç atlatıyorsan yeni olabilir"

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Use helmet while driving in an unknown road
« Yanıtla #12 : Nisan 06, 2017, 12:33:07 ÖÖ »
aramıza  hoşgeldin, endişelenme  bütün kronik  yorgunluk  halsizliklerin ilaç tedavisine  başladıgın  gün yavaş yavaş  azalacak  ve  hiv  virsünü  baskıladığın  sürecede  sana  hiçbir zarar  veremeyecek, hatta eski alışkanlıklarının  birçogunu zararlı  olanların  belkide  bırakman  için sana  bir dönüm noktası olacak.

BİL ÖNEMSE  KORUN.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Nisan 06, 2017, 03:52:27 ÖÖ »
merhaba @ankist Akut dönemde grip,ateş,ishal,deri sorunları normal zamandakinden daha zor geçiyor.. Bende öyle olmuştu... 3 hafta kendime gelemedim... Bi çoğumuzda öyle olmuştur heralde.. Belki Umud da o dönemden geçiyordur.. Yani enfekte olması çok yeni olabilir...

Kullanıcı teşekkür etti: ankist

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Nisan 06, 2017, 07:35:09 ÖÖ »
Cd4 lerin düşük çıkarsa çıksın üzülme
Unutma en düşük cd4 lerin olacak bu
Tedaviyle bundan sonra yükselecektir
Tedavi çok etkili çok başarılı
Tabi aksatmadığın sürece

8 cd4 ile yoğun bakımda fırsatçı enfeksiyonar+kanser yüzünden aylarca yatan insanlar var onlar bile tedavi ile sağlığına kavuşuyor! Ki senin o derece kötü olduğunu sanmıyorum foruma girip başlık açabildiğine göre :)

Aklına takılan her şeyi sorabilirsin
Moralini bozma
Bir hastalığın var
Tedavisi de var
Tedavisini olacaksın
Sağlıklı kalacaksın
Hepimizin yaptığı gibi.
« Son Düzenleme: Nisan 06, 2017, 08:48:21 ÖÖ Gönderen: Mavera »

Kullanıcı teşekkür etti: Umud