Mavi-Banner

Gönderen Konu: beklenen yaşam süresi hakkında  (Okunma sayısı 1751 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
beklenen yaşam süresi hakkında
« : Nisan 01, 2017, 10:34:39 ÖS »
http://www.catie.ca/en/catienews/2017-03-23/bc-researchers-explore-life-expectancy-among-hiv-positive-people

bu çalışma pozitif bireylere 34 yıl ömür biçmiş. Moralleri bozmayın. 30 yıl önce en fazla 2 yıl yaşarsın denilen insanlar bugün hala hayattalar. ben bu çalışmayı şunun için paylaşıyorum. Böyle haberler de çıkacak ancak unutmayın bu çalışma bir çok faktörü de göz ardı etmiş mesela tedavi yöntemlerindeki gelişmeler, yaşam stili vs.

Arkadaşlar, internetteki bilgileri lütfen eleştirel bir gözle okuyun.

soruisaretleri

• Ziyaretçi
Ynt: beklenen yaşam süresi hakkında
« Yanıtla #1 : Nisan 01, 2017, 11:02:00 ÖS »
Merhabalar,

Her zaman Allah iyisini bilir, ama ben iddialiyim 34 yil icin bunun tam tedavisini bulurlar. Rahat olun. 34 yilla bilim nerede olur kim bilir. Bu bilgi su andaki ilaclar icin her yil yeni ilac cikiyor. Yakinda pro140 cikacak. Ne bileyim 3-5 seneye belki dirnc gelistirilemeyen ilac cikaracakalar Kaldiki 34 yilla tam tedavi cikar. Ben sahsen cok inaniyorum buna ama daha cok calisilmasi lazim kaldiki 34 yil yakin gelecek degil, Uzak gelecek. Belki su RİVER calismasi kesin care olacak. Allah var GAM yok kardeslerim. Sikmayalim canimizi.  Lutfen sizden ricam saglikli beslenin kendinize iyi bakin. Hiv yokmus gibi yasayin piskolojik olarak.

Saygilarimla

Umutlu

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Nisan 01, 2017, 11:17:25 ÖS »
Yaşım 32 tedaviyi görme ümidim düşük ancak bulaştırıcılığımızı engelleyebilseler korunarak bunu yapıyoruz lakin ama bir insanla yuva kuracağımız zaman bunun ona hiçbir şekilde zarar vermeyeceği şekline aşı gibi misal

Ve en büyük dert bence Halen çocuk yapma konusundaki karkaşa keşke bu çözülmüş olsa insanların kafasından deli doğrular kalksa 😞

Kullanıcı teşekkür etti: Suat Soylu

pozitif

• Katılımcı Üye
  • *
  • adanalı
« Yanıtla #3 : Nisan 02, 2017, 10:46:20 ÖÖ »
Yaşım 32 tedaviyi görme ümidim düşük ancak bulaştırıcılığımızı engelleyebilseler korunarak bunu yapıyoruz lakin ama bir insanla yuva kuracağımız zaman bunun ona hiçbir şekilde zarar vermeyeceği şekline aşı gibi misal

Ve en büyük dert bence Halen çocuk yapma konusundaki karkaşa keşke bu çözülmüş olsa insanların kafasından deli doğrular kalksa 😞
ne olursa olsun ümidimizi yitirmemeliyiz umarım gelecekte her şey çok basit bir hale gelir
sadece umut sahsen ömür biçme gibi bir yazıyı görünce psikolojim bozuldu  :D
30 yaşındayım ama asla umudumu yitirmeyeceğim  ;) inanıyorum herşey yakın gelecekte daha iyi olacaktır
ben kendim gibi pozitif biri ile görüşmeye başladım ve inşallah hayırlısı olur çoluk çocuga karışırım
ve doktorumun sesini yükselterek yüzüme bakıp hayatına devam et ve onlarca çalışmanın yaşandığı bu günlerde asla pes etme bir gün hepiniz iyileşeceksiniz ve tevadi eminim 5 10 yıla çıkacaktır  demesi çok hoşuma gitti ;D

Kullanıcı teşekkür etti: yanlızadam

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Use helmet while driving in an unknown road
« Yanıtla #4 : Nisan 02, 2017, 11:42:02 ÖÖ »
Dediğin gibi sadece  bilimsel  iddia  bunlar

Ortalama yaşam süresini  bulmak  ve tahmin etmek adına birçok   grup oluşturuyorlar

genetik faktörler ,farklı  yaş  grupları , virüsle  tanışılan  yaş , tedaviye  erken  yada  geç başlama, beslenme alışkanlıkları gibi birçok  faktör var,

ve tüm  bunları  baz  alarak  bir  ortlaama  çıkarılıyor.Kimse  kimsenin  ne  kadar  yaşayacagını  bilemez

sigara içiyor alkol  alıyorsan  bunu  hiv pozitif  oolarak  düşünme  sen zaten  bilerek  ve  isteyerek  kendi  yaşam  süreni  kısaltıyorsun .

Böyle  şeylere  itibar  edeceginize  ailenizde ki genetik  tabloya  ve  yaşam  süresine bakın  ve mevcut  ailenizin  ortalama yaşam süresinin 3-5 sene  aşağısını  düşünün.
BİL ÖNEMSE  KORUN.

Kullanıcı teşekkür etti: pozitif

Orbito

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 02, 2017, 03:14:31 ÖS »
@Matland

paylasim icin tesekkurler.  ama bizim gruptaki arkadaslara pek referans degil bu KANADA DA yapilan calisma.   

secilen hiv pozitif grupta,  negatiflere gore pozitiflerin az yasamasi HIV disi faktorlerden kaynaklaniyor aciklamasina dikkatinizi cekerim:

uyusturucu kullanimi
sigara
tedavi,edilmeyen akil hastaliklari, depresyon
karaciger hastaligi , yani hepatit B ve C.

ozellikle KUZEY Amerikada , HIV pozitifler yukaridaki problemlerden yuksek oranda etkileniyor.

bazi arkadaslar panik yapmasin. saglikli yasayan , ilacini ve kontrolunu aksatmayan pozitifler , hele taniyi erken aldilarsa negatifler ile ayni omur beklentisine sahipler.

ozellikle son yillarda , yeni ilaclarla tedaviye baslayanlar, yan etkisi cok az ilaclardan da darbe yemiyorlar.

iyi pazarlar.

yanlızadam

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Nisan 02, 2017, 11:09:45 ÖS »
Arkadaşlar, biriniz 30, diğeri 32 yaşındayım diyor ve ben tedaviyi göremem diye ekliyor. Ben, bu ay 49 yaşıma gireceğim :D. Ne demek istiyorsunuz? Ben, şu yaşam süresi araştırmalarına şahsen hiç itibar etmiyorum. Kimin ne zaman öleceğini Allah bilir. Tedavi çalışmaları ile ilgili araştırmaları dikkatle takip ediyorum. Lütfen umudunuzu kesmeyin. Ben hepimizin kurtulacağına inanıyorum. Allah büyüktür.

Kullanıcı teşekkür etti: acısada_öldürmez

soruisaretleri

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Nisan 03, 2017, 12:00:09 ÖÖ »
@yanlızadam

Merhabalar abi,

İşte harika bir ornek, 95 yasindaki bir insan 1 ay fazla yasiyacagim diye tonla para harcarken, 30 yasinda genc delikanli abilerimiz ne demek, ven tedavi olmam diyorsun. Cok garip.

Saygilarimla

olmasadaolur

• Üye
  • *
  • Belki bugün değil ama elbet bir gün..
« Yanıtla #8 : Nisan 03, 2017, 12:07:18 ÖÖ »
Peki bu ömür biçme olayının çıkış noktası neresi? Tedaviye başladıktan sonraki 34 sene mi? Mesela ben 25 yaşındayım yani "bu veriye" göre tahmini 59 civarı ölücem.. Tabiki ölüm her an olabilir şimdi o mevzulara girmek istemiyorum ama şu verilen bilgi neyden itibaren 34 sene onu merak ettim.
« Son Düzenleme: Nisan 03, 2017, 12:08:43 ÖÖ Gönderen: olmasadaolur »

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Nisan 03, 2017, 12:12:03 ÖÖ »
20 yaş başlangıç olarak alınmış

olmasadaolur

• Üye
  • *
  • Belki bugün değil ama elbet bir gün..
« Yanıtla #10 : Nisan 03, 2017, 11:35:46 ÖÖ »
Zaten ilk deneyimim 21 yaşında oldu benim (enfeksiyonu ilk cinsel temastan kaptığımı varsayar isek) bir sene kârlıyım desene :D

soruisaretleri

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Nisan 03, 2017, 01:48:04 ÖS »
Merhabalar,

Venim dusuncem bu sekildr; Bu tarzli arastirmalar hep yanilmistir.   Ornek  Pyd nin youtube de videosunda Selahattin Demirer var. Trafik kazansindan dolayi vefat etti diye biliyorum yanlis olabilir.  Yillar once bu ilaclar yokken 25 yila yakin yasamis adam bence bu ilaclarla daha uzun olur bu o zamanda zaten bulurlar. Esek degiller ya  :-)

Saygilarinka

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Nisan 03, 2017, 02:51:56 ÖS »
+ gruplarda sigara, alkol, uyuşturucu, akıl hastalığı, depresyon, hepatit b, c gibi faktörler daha yaygın oluyor.
Bunlar da yaşam süresini kısaltıyor tabi ki. Bunlardan uzak durursak ve tedaviyi aksatmazsak ciddi bir farklılık beklenmiyor.

zirzop40

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Nisan 03, 2017, 04:46:33 ÖS »
Arkadaşlar benim tanıdığım canlı örnek var arkadaşımın babası hiv pozitif ve şuan 70 yaşında falan. Ben bu kişiyi sadece 20 sene önce tanıdım ki o zaman bu tür ilaçlar yoktu adam hala hayatta ve partneriyle beraber gayet iyi yaşıyor. İkinci örnek yine yurtdışında tanıştığım bir hiv pozitif birey o ülkedeki hiv çalışmaları çok iyi durumda ve doktorları çok bilinçli bu konuda bu tanıştığım kişinin doktoru ona normal şartlar altında yaşam süresi negatiflere göre 1 veya 2 sene fark gösteriyor demiş. Bunlar canlı kanıtları ama şuda var ki yakınlarda görüştüğüm bir doktor arkadaşım şunu söyledi ( bu kişi enfeksiyon uzmanı değil ve bu alanla ilgili bir uzmanlığı yok sadece katıldığı bir seminerde konuşulan bilgileri iletti) tanı konulduktan sonra normalde ilaçsız 5 sene gibi bir durum yaşarken ilaç tedavisiyle 15 seneye çıkardılar hayat süresini dedi) şimdi olayı siz karşılaştırın hangisine inanmak daha mantıklı. Bütün bunların haricinde benim şahsı düşüncem yada felsefem şu ve buna inananarak yaşıyorum; Kimin ne zaman öleceği belli değildir sen hivden ölmeyi beklerken senden önce kimler ne hastalıklardan veya kazalardan ölebilir. Sonuçta herkes birgün ölecek! Önemli olan hergünümüzü kaliteli ve güzel yaşamak bizim elimizde eminim ki 70 yaşında ölmekle 80 yaşında ölmek arasında bir fark yok bana göre hele ki GAYsen ve çocuk çoluk yoksa zaten 65 den sonrası tek başımıza yaşayacağımız basit bir hayat o yüzden 15 yıl 20 yıl veya 30 yıl olayını düşünmek ve buna takılı kalmak yerine her gününüzü özenle sevgiyle kaliteli ve eğlenceli geçirmeniz daha güzel. İngilizlerinde dediği gibi Not quantity but quality!  geçireceğiniz yıl sayısı değil geçirdiğiniz kaliteli yıl sayısı çok daha önemli. Sevgiler....
Rna 16900 CD 580 Aralık 2016
Rna Negatif CD 480 Ocak 2017
Rna Negatif CD 511 Nisan 2017

Kullanıcı teşekkür etti: acısada_öldürmez, Okaliptüs80

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Nisan 03, 2017, 05:25:14 ÖS »
20-30 yıl pozitif olan tedavi almayıp sağ kalanlar iyi örnek değil
Gercekten tedavi olmayıp 30 yıl yaşayan var ama çok ender onlar
İşin gerçeği binlerce kişi öldü aidsten. Hiv tedavi olmazsa bulaştığı kişilerin %99'unu 10 sene içinde öldürüyor. Öldürdü ilk çıktığında. Gözünün yaşına bakmadan. İşin ciddiyeti büyük. Benim tanıdığım var 30 yıldır yaşıyo ya da okudum biyerde tedavisiz yaşayan var falan. Bunları boşverin. Uçaktan paraşütsüz atlayıp da sağ kalan biri de var. Yani bu ender olaylar aşırı uç durumlar genelleme teşkil etmez.

Şimdi kurallar farklı ama.
İlaçlar etkili ve güvenli.
Tedaviye uydukça + birinin aids olup ölmesi beklenmiyor artık.
« Son Düzenleme: Nisan 03, 2017, 05:26:32 ÖS Gönderen: Mavera »

Kullanıcı teşekkür etti: yanlızadam, zirzop40, kbrslm, Okaliptüs80, Suat Soylu