Mavi-Banner

Gönderen Konu: #UequalsU  (Okunma sayısı 562 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Panda

• Yeni Üye
  • *
#UequalsU
« : Şubat 16, 2017, 07:21:22 ÖS »
Merhabalar,

Tedavi gördüğümüz sürece; viral yük belirlenemeyecek seviyedeyse , sex partnerimize  hiv bulaştırma olasılığımız sıfır!
Elbette bu demek değil ki kondom kullanmayın!
Kondomun her zaman kullanilmasi öncelikle kendi sağlığımız için onemli!

https://www.preventionaccess.org/undetectable

Kullanıcı teşekkür etti: Matland

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: #UequalsU
« Yanıtla #1 : Şubat 16, 2017, 07:57:38 ÖS »
Bence çok önemli bir sayfa. Paylaşım için teşekkürler.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Şubat 16, 2017, 10:54:07 ÖS »
Ben bu tarz kesin yaklaşımlara çok sıcak bakmıyorum. Yanlış bir algı oluşturabilmesi de cabası. Riski her zaman göz önünde bulundurmalı. Bazen blip olanları okuduk burada. Bunu da göz önünde bulundurmalı. Hem kendi,hem partnerimizin sağlığı için condom her zaman kullanılmalı.Bu durumda "ÖLÇULEMEYEN HİV POZİTİFLER PARTNERLERİNE BULAŞTIRMAZ" başlığı da anlamsız oluyor. "HİV POZİTİFLER HER ZAMAN KORUNMALI VE KORUMALIDIR"

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Şubat 17, 2017, 07:49:02 ÖÖ »
Ben katılmıyorum
Yapılan çalışmalarda görülen bulaş olayının hiç olmaması risk sıfır demek için yeterli değil.

Katılımcı sayısı az bu yüzden bilimsel yöntemle değerlendirilirse hata payı anlamlı oranda yüksek oluyor.
Bazı çalışmalar rna negatifken bile bazı kişilerin cinsel sıvılarında yüksek hiv görmüş
Ayrıca çoğu kişi blip yaşıyor bilmeden, ilişki sırasında blip geçirmediğimizi bilemeyiz.
Dahası pozitif de korunmazsa karşı taraftan farklı bir hiv çeşidi, hepatit ve diğer hastalıkları alabilir.

Rna negatif olması riski çok çok çok azaltır bu süper
Ama rutinde korunmaya devam

Sadece çiftler çok az riski kabul edip aralarında anlaşıyorsa korunmayabilir bu onların seçimidir. Gebe kalmaya çalışırken de dr kontrolüyle ve izniyle, koruyucu tedavi ile, ve çook düşük riski kabul ederek de korunmamak sadece gebelik için denenebilir. Ülkemizde çoğu dr buna cesaret edemez.

Onun dışında korunmalıyız
« Son Düzenleme: Şubat 17, 2017, 07:56:24 ÖÖ Gönderen: Mavera »

Panda

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Şubat 22, 2017, 12:47:22 ÖÖ »
Merhabalar;

Kondom kullanmamiz oncelikle kendi saglimiz acisindan elbetteki cok onemli, bu konuda herkes hemfikir.
"Tedavi altinda kaldiginiz surece, viral yukunuz belirlenemeyecek seviyedeyse; hiv bulastirma riskiniz SIFIR!" arastirmasiyla ilgili olarak yapilan calisma ve  daha detayli bilgi burada> https://pozitivehope.com/2016/12/20/uequalsu-consensus-statement/

#UequalsU Kampanyasinin altina imza atan kurum ve Doktorlar'in aciklamalariyla birlikte detaylarini  gorebilirsiniz.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Şubat 22, 2017, 01:43:46 ÖÖ »
Bence o doktorlar sağlıklı sex ve yaşam için kondom kullanın sloganına imza atsınlar... kondom kullanmanın en doğru olduğu noktada bulaş riski sıfır demenin hiç bir mantıklı gerekçesi amacı olmaz ki... Ha evet çocuk sahibi olmak isteyen çiftler deneyebilir belki.O da yine riski göze alarak çok ufak da olsa....
Bizim miletimiz böyle sloganlara balıklama dalar. Denk gelir bazen o anda sex yapmak ister adam ama kondomu yoktur yanında nasıl olsa bulaş olmuyo diye..... Bence yanlış algı yaratır bu... Hele hele aman nolcak atarım bi ilaç bişey olmaz kafasındaki tipler varken bu ülkede... Hiç gerek yok böyle maceralra heyecanlara

Jan

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Şubat 22, 2017, 10:48:27 ÖÖ »
#UequalsU  Evet bu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Bu bence sevindirici bir durum. Taşıdığınız virüsü bulasirmayacak durumda olmak güzel ve kendini daha iyi hissettiren bir şey değil mi ? Ve bu neden bu tarz kampanyalarla duyurulmasin ki ? Hiv+ insanlara hala vebalı gözüyle bakılan bir dünyada önyargılari , dislamalari azaltaçaktır bi nebze.
Ki doktorum bile bana artık çevren için risk oluşturmuyorsun ama korunmaya devam dedi.

Kullanıcı teşekkür etti: Panda

simurg

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Şubat 22, 2017, 01:27:52 ÖS »
Cinsel yolla bulaşan hastalık sadece HIV değil ki, Sifilis(Frengi), Gonore(Belsoğukluğu), Hepatitler, genital siğiller gibi bir sürü durum var. Sonuç olarak kesinlikle korunmalıyız. HIV transmission olmasa bile bunları göz ardı edemeyiz.

Tabii ki ben de okuyunca mutlu oldum, sonuçta daha güvenliyiz hem karşımızdaki hem de kendimiz açısından. Korunmak mühim arkadaşlar, ihmal yok :)

Kullanıcı teşekkür etti: Panda