Mavi-Banner

Gönderen Konu: Hasta gizliliği  (Okunma sayısı 1432 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Hasta gizliliği
« Yanıtla #15 : Şubat 19, 2017, 07:56:17 ÖS »
Bir hastane günümü anlatayım... Muayenede asistan hasta dosyalarını alıp gözümün önünde dosyamı hazırladı. İstemsiz açık açık yazan isimleri gördüm. Benimkini sadece adımın başharflerini yazıp en altta koyabilir misin dedim.O ana kadar umursamayan dr. asistanına "hastanın önünde dosya mı açıyorsun sen senin için olmayabilir ama başkaları için önemli bu.İsimleri de kodlaya**k yaz" diye uyardı. ..
Muayeneden sonra kan alma bolumunune kayıt yaptırırken 2 tane kayıt yapan teyze hiv rna testi için hangi tüpü vereceklerini bilmiyorlardı. Çözene kadar 5 6 kere "hiv rna" kelimesini sesli konuşarak kullandılar... Hiv in ne anlama geldiğini bildiklerinden bile emin değilim..
Stajyer biri kanımı aldı sonrasında biraz kanadı.Telaşa kapılıp çıplak eliyle koluma dağılan ve yere damlayan kanı dikkatsizce silmeye çalıştı.Tamam ben hallederim siz de eldiven kullanın deyip çıktım.
Aynı gün hepatit b aşısı olmam gerekiyordu.Sağlık ocağına gittim. Aşırı yapabileceklerinden haberleri yoktu. 30 -40 dk hemşirenin birilerine sorduğuna ve neredeyse bütün personelin benim hiv durumumu öğrendiğine şahit oldum.
Bunlar çok sinir bozucu şeyler gerçekten... Belki bilmeleri bizler için bir sorun yaratmayacak yani ben sanmıyorum yüzlerce hasta gören drlarin, eczacıların bizim durumumuzla ilgileneceğini.Bu biraz paranoyakca ama böyle bilinçsiz hareketlere şahit olunca sinirler geriliyor maalesef...

mehmet0909

• Üye
  • *
« Yanıtla #16 : Mart 03, 2017, 07:34:29 ÖS »
Herkese merhabalar
Aile hekimleri tc kimlik numara girdiginde tüm kullanılan ilaçları görüyor keza eczacılarda..
Bu art niyetli bir doktor ve eczacı için iyi bir koz aslına bakarsanız
Aktivist biri olamıyorum maalesef konu ile alakalı. Eger ailem konuyu biliyor olsa , bu mevzuyu yargıya bile tasımayı düsündüm ama elimi kolumu baglayan bazı sosyal durumlarım sözkonusu.
Sözün kısası içimizde bu konunun önemini bir sekilde dile getirecek kişiler varsa harekete geçilmesi zaruri.
sistemden tc girilerek bu bilgilere ulasan kişininde , sistemde gözüktügünü söylemişti doktorum yani biri baksa o da baktıgının bilindiginin farkında ama düsüncesi bile sinir bozucu..
şimdi eskisi gibi değil için rahat olsun bakanlıktan veya hemşire kaç tanıdığın var? artık öyle bir şey yok.o dediğin 90 lar türkiyesinde vardı en azından benim yaşadığım yerde yok

hiçbir sağlık çalışanı sizi teşhir etmez hayır yabancı ülkede böyle bir sorun yok burada niye olsun?adamların başka işi gücü yok mu sizle uğraşsın?

Yahu yabancı ülkede yok bizde neden olsun diyerek ne demeye calıstıgını anlayabilmiş degilim ama ben sistemsel sorundan bahsettim.
alis harikalar diyarında yasamıyoruz
Her doktor ve hemsire de pamuk kalpli degil
İnsan neticede
Nasıl bu kadar emin olabiliyorsun anlamıyorum
Bence pozitif olmama ihtimalinden ?
Pozitifsen bu denli rahatsan helal..
Bayrak verelim elinde onla gez bari.

zargana

• Üye
  • *
« Yanıtla #17 : Nisan 21, 2017, 01:28:43 ÖS »
arkadaslar sgk hizmet sunumuna dilekçeyi kimlik fotokopisi ile göndermiştim ve 2 hafta sonra e devletten kontrol ettiğimde kullandığım ilaçlar gözükmüyordu ve durumu hiv ilaçlarımı aldığım eczacıma sorup, kontrol ettirdim evet aldığın ilaçların kaydı kapalı görünmüyor demişti.3 ay sonra rutin kontrole ve ilaç yazdırmaya gittiğimde sorun olmadı, girişim yapıldı, doktorum ilaç kodunu bana verdi ve ilacımı aldım, herhangi bir problem yaşamadım.

Bildiğim kadarıyla tedavi olduğumuz hastane dışında kayıtlarımız başka hastanede gözükmüyor.Eczane işini halletmiş olmak nispeten beni rahatlattı, ama aile hekimine gitmiyorum, ilaç yazdırmıyorum çünkü onların hiv raporumuzu görebileceğini duymuştum.

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Use helmet while driving in an unknown road
« Yanıtla #18 : Nisan 21, 2017, 01:54:56 ÖS »
medula  kapatıldıysa  aile  hekimi  dahil  hiçkimse  göremez, içiniz  rahat olsun  gençler
BİL ÖNEMSE  KORUN.

Green

• Üye
  • *
« Yanıtla #19 : Nisan 21, 2017, 02:25:39 ÖS »
Merhaba ben Medula yı kapattırmadığım halde dün HIV dışında kalp için kullandığım raporlu ikaçlarımı yazdırmak için aile hekimine gittim raporumu göremiyor musunuz diye sordum aile hekimi raporumu göremediğini söyledi. Bilginiz oldun...

Bugyy

• Üye
  • *
Hasta gizliliği
« Yanıtla #20 : Nisan 21, 2017, 07:51:18 ÖS »
Hayirli cumalara arkadaslar. Dun doktorumun yazdirdigi iğneleri yaptirmak.icin.bulundugum yerdeki saglik ocagina gittim. İgnemi yapan hemsire raporumda hiv+ oldugumu gormesine ragmen gayet profesyonel sekilde isini yapti. Sonra tekrar igne yazdirmak.icin.hastaneye kadar gitmeyeyim.diye dusunerek saglik ocagi doktorundan yazmasini istedim( kendi doktorum buraya kadar gelme.saglik ocaginda yazdir digerini demisti) kendini doktor diye nitelendiren zat durumu gorunce tabiri caizse beni saglik ocagindan.kovmaktan beter etti. Masasina ellerimi koymustum.konusurken.ellerimi cekip kendinden uzak durmami soyledi ve bu durumdayken butun tibbi islemlerimi hastanede yapmami saglik.ocagina calisan.personeller acisindam tehlike olusturacagindan gelmemem.gerektigini soyledi. 1 yildir tedavi goruyorum ve bu 1 yilda sadece 23.30 ilac saatimde hiv+ oldugum.aklima geliyor o 1 bardak su bitene kadar beynimde yer kapliyor bu dusunce. Ama dunden beri her saniye hiv+ oldugumu dusunuyorum.. Doktor hakkinda bir sikayette bulunmadim. Normalde kimse susturamazdi beni ama dun benim hassas yerime tuz basti resmen ve sesim.cikmadi.

Kullanıcı teşekkür etti: yabankecisi

lordstark

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #21 : Nisan 21, 2017, 08:36:36 ÖS »
Hayirli cumalara arkadaslar. Dun doktorumun yazdirdigi iğneleri yaptirmak.icin.bulundugum yerdeki saglik ocagina gittim. İgnemi yapan hemsire raporumda hiv+ oldugumu gormesine ragmen gayet profesyonel sekilde isini yapti. Sonra tekrar igne yazdirmak.icin.hastaneye kadar gitmeyeyim.diye dusunerek saglik ocagi doktorundan yazmasini istedim( kendi doktorum buraya kadar gelme.saglik ocaginda yazdir digerini demisti) kendini doktor diye nitelendiren zat durumu gorunce tabiri caizse beni saglik ocagindan.kovmaktan beter etti. Masasina ellerimi koymustum.konusurken.ellerimi cekip kendinden uzak durmami soyledi ve bu durumdayken butun tibbi islemlerimi hastanede yapmami saglik.ocagina calisan.personeller acisindam tehlike olusturacagindan gelmemem.gerektigini soyledi. 1 yildir tedavi goruyorum ve bu 1 yilda sadece 23.30 ilac saatimde hiv+ oldugum.aklima geliyor o 1 bardak su bitene kadar beynimde yer kapliyor bu dusunce. Ama dunden beri her saniye hiv+ oldugumu dusunuyorum.. Doktor hakkinda bir sikayette bulunmadim. Normalde kimse susturamazdi beni ama dun benim hassas yerime tuz basti resmen ve sesim.cikmadi.
şikayet et kesinlikle.. bizi dışlayan doktorlar-doktor değil okumuş eşek- bu yaptıklarından dolayı öyle bir cezalandırılacak ki keşke hiv+ olsaydım diyecekler. Allah hesabını sorar merak etme kardeşim.

Okaliptüs80

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #22 : Nisan 22, 2017, 12:10:11 ÖÖ »
Lütfen sikayet et
Maalesef doktorların bazıları böyle
Vicdanları olmayan insanlar
Elini masaya koyma olayı nedir ya
Sikayet et. Yazılı yapılan her sikayet cezalandırılıyor , böyle bir olay yasamadım ama yakın bir hekim arkadasımla varsayım üzerinden konustuk , kesinlikle böyle bir durumda sikayet edilen doktor açığa alınıyormus
Belasını bulur aklı basına gelir
Et ki emsa olsun

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #23 : Nisan 22, 2017, 12:56:01 ÖÖ »
Nasıl sinirlendim anlatamam.
O beyaz semerli eşek diplomasını alsın anasının en derin uzvuna soksun.
Yerinde olsam onu doğduğuna pişman ederdim.Elini masaya koymak bir yana dursun,insan nasıl enfekte ediliyormuş oracıkta uygular öğretirdim.
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.

Kullanıcı teşekkür etti: Suat Soylu

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #24 : Nisan 22, 2017, 01:02:01 ÖÖ »
İlk tanı aldığım sıralar bir hemşire de bana benzer bir şekilde davranmıştı,kat kat eldiven giyerek kanımı almaya çalışıyor bir yandan da saçma salak konuşuyordu.Gözlerime alaycı bir tavırla bakıp''nereden kaptın bu pis hastalığı'' diye sordu.Ben de aynı alaycı edayla cevabımı yapıştırdım''muhtemelen bir hemşireden kaptım,birkaç arkadaş ortaya almıştık,grup esnasında oldu''dedim.Bukalemun gibi renkten renge girdi.
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #25 : Nisan 22, 2017, 08:56:06 ÖÖ »
Rezalet!!!! Hemen şikayet etmelisin halk sağlığı müdürlüğünü ara, bimere şikayet bırak, ne gerekiyorsa yap. Dr uyarılmalı ve kendine çeki düzen vermeli. Olmaz böyle şey!

yabankecisi

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #26 : Nisan 22, 2017, 10:58:43 ÖÖ »

ver gı o doktorun bilgilerini bi arıyp o terbiyesize haddini bildiriym. hesap soruym çok hijyene önem veriyorsa gitsin başka iş yapsın. insan olmayı öğrensin önce. doktorsa işini yapacak kardeşim.  ayrıca herkes şikayet etsin o doktoru il sağlık müdürlüğüne.
:D hasta siempre comandate (sonsuza kadar)

antepli27

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #27 : Nisan 22, 2017, 11:07:24 ÖS »
benim de başıma geldi. kan tüplerinde hiv+ yazısını gören hemşire sizi yan tarafa alsak ben lavobaya gidecem dedi. tamam dedim gitti mahsus bekledim onun yerınde ve gelince almak zorunda kaldı. giderken de eline sağlık dedim ve güldüm. onlar sizle alay edecegıne siz onlarla edin.