Mavi-Banner

Gönderen Konu: Hasta gizliliği  (Okunma sayısı 1433 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Okaliptüs80

• Katılımcı Üye
  • *
Hasta gizliliği
« : Ocak 11, 2017, 03:21:07 ÖS »
Herkese merhabalar
Aile hekimleri tc kimlik numara girdiginde tüm kullanılan ilaçları görüyor keza eczacılarda..
Bu art niyetli bir doktor ve eczacı için iyi bir koz aslına bakarsanız
Aktivist biri olamıyorum maalesef konu ile alakalı. Eger ailem konuyu biliyor olsa , bu mevzuyu yargıya bile tasımayı düsündüm ama elimi kolumu baglayan bazı sosyal durumlarım sözkonusu.
Sözün kısası içimizde bu konunun önemini bir sekilde dile getirecek kişiler varsa harekete geçilmesi zaruri.
sistemden tc girilerek bu bilgilere ulasan kişininde , sistemde gözüktügünü söylemişti doktorum yani biri baksa o da baktıgının bilindiginin farkında ama düsüncesi bile sinir bozucu..

ghpa

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Hasta gizliliği
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2017, 04:24:37 ÖS »
eczacılar süper ya.benim iki tane eczacım var art ilaçlarını hastane yakını biryerden diğer ilaçlarımı ev yakını bir eczaneden alıyordum.dediğin şekilde raporlu bir ilaç alırken ev yakınında olan diğer kullandığım ilaçları görünce bir ilgi alaka başladı haha.3 ayda bi sırayla ararlar işte ilaç yazım tarihleriniz yaklaşıyor evinize kadar getiririz etc.bi kaç kere reçete ücreti hastane ücreti falan alınmamaya kalkışıldı ama verdim ben ısrarla.eczacıdan yana bir sorun yaşayacağını sanmam onlar ilaç satmaya çalışır max ama doktor olayı değişik.şehir değiştirdiğim için aile hekimimi değiştirmem gerektiğinde ilk doktor bilgileri girdikten sonra ben çok doluyum sıranın sana gelmesi 3-4 ay ı bulur sen başka doktora git dedi.yan odadakine girdiğimde de aşağı yukarı aynı tepkiyle karşılaştım ama bu sefer biraz sert yapınca işi bitirmek durumunda kaldı.ben cerrahi operasyon da oldum bir sorun yaşamadım neyseki.oldu da karşılaşırsan o na açarsın davanı.sonra da devlete tabii.hasta hakları-gizliliği diye bir şey var sonuçta.avukatın haricinde de kimse bilmez merak etme.dr ya da eczacı değilde bilinçsiz diğer insanların öğrenmesi dediğin sonuçları doğurabilir.bu da sen söylemediğin sürece kimsenin öğrenmesi mümkün olmayacağı için bi sorun oluşturmaz gibi görünüyor.daha çok buna dikkat etmeye özen göster derim.

Jan

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ocak 11, 2017, 08:00:38 ÖS »
@ghpa  cerrahi operasyonu tedavi gördüğün hastanede mi oldun ? Benim şuan en büyük kaygılarımdan biri başıma bir kaza vs durum gelip bir cerrahi müdahale gerekmesi. O sırada birilerinin öğrenmesi vs vs ....

ghpa

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Ocak 11, 2017, 09:14:57 ÖS »
@Jan istanbul cerrahide oldum.tedaviye başka hastanede devam ediyorum.yani evet haklısın kaygılarında.benim de aklıma ilk gelen konu buydu.doktora sorduğum ilk soru da..acil olmayan durumlarla ilgili olarak doktorum direk beni ara yönlendiririm seni,merak etme artık eskisi kadar kötü değil bu işler dedi.sen de rahatlıkla doktoruna ve pyd ye danışabilirsin.umarım yaşamazsın tabi ama acil bir müdahele gereken durumlarda zaten hiv testi yapıp öyle ameliyata alalım demiyorlardır sanırım.önlemlerini alıp başlıyorlardır diye tahmin ediyorum.ben çok acil durumlar için nolur nolmaz diye ailemden birini bilgilendirdip,doktorumun ve pyd nin numarasını verdim.olay esnasında aksi bir durumla karşılaşıp,hamle yapabilecek durumda değilsem eğer,bu hamlenin o kişi tarafından yapılması benim aklıma yatan en okey ve güvenilir seçenekti.benim önlemim bu.senin tabi ailevi durumunu bilemediğim için bunu yap diyemiyorum.ama en güvendiğin kişiyi bunun için seçip, hiv/aids hakkında bilinçlendirmenin ve gerekli detayları paylaşmanın içini baya bi rahatlatacağından eminim.

Kullanıcı teşekkür etti: Jan

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ocak 11, 2017, 10:14:09 ÖS »
yanılmıyorsam SGK'ya dilekçe verip sistemi kimsenin göremeyeceği şekilde kapattırabiliyorsun  :)

M.Ergun

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ocak 12, 2017, 09:57:51 ÖÖ »
hizmet sunumu genel müdürlüğü-sağlik yazilimlari daire başkanliğinın Ankara Baklanlıklardaki birimine dilekçe yollayıp verilerinizi kapayabilirsiniz.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Ocak 12, 2017, 10:21:02 ÖÖ »
@acısada_öldürmez  telefonla aradı, konuştu, eğer o sistemin gözükmesini kapatırsanız muayene olamazsınız dedi görevli kişi.
Dilekçe olayı ile nasıl halloluyor, bilemiyorum dilekçe yazacaktı o da.

sabirhiv

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Ocak 12, 2017, 12:39:22 ÖS »
Hasta gizliliği = 0

Kullanıcı teşekkür etti: Ambasa

M.Ergun

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Ocak 12, 2017, 12:46:42 ÖS »
Yok yafu.. Bir çok kişi kapattığı halde muayene olup reçete yazdırıyor.

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Use helmet while driving in an unknown road
« Yanıtla #9 : Ocak 12, 2017, 03:44:39 ÖS »
@Mavera   alo 170  arayınca  karşıma  çıkan  temsilci arkadaş   medula  sisteminin  tamamen kapatıldığında  muyane olamayacagımı  belirtti.Lakin  ben   bu arkadaşın  yeterli  konuya  hakim  ve  vakıf  olmadığı  kanaatindeyim.

Eczacım  medula sistemini  kapattıran  pozitiflerin  olduğunu ve  sistemde  hiçbir  bilgilerinin görünmediğini  ve  reçete ile  geldikleri zaman da  ilaçlarını alabildiklerini  belirtti.

Hatta   burada  bir dilekçe  örnegi de  paylaşmıştım.

@M.Ergun ile  irtibata  geçtigimiz de  oda  kapattırıp  ilaç alan  arkadaşlarının  olduğunu  belirtti.

bence  de  şahsi kanaatim  kapatılabiliyor.
BİL ÖNEMSE  KORUN.

Okaliptüs80

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Ocak 12, 2017, 11:34:14 ÖS »
Harika ozaman
Ben deneyecegim
Yardım alabilecegim bir kaç kişi var konuyla alakalı.
Eger olumlu olursa sizler de paylasırım.
Çok tesekkürler.
Sevgiler

mehmet0909

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Şubat 19, 2017, 03:39:01 ÖÖ »
Herkese merhabalar
Aile hekimleri tc kimlik numara girdiginde tüm kullanılan ilaçları görüyor keza eczacılarda..
Aktivist biri olamıyorum maalesef konu ile alakalı. Eger ailem konuyu biliyor olsa , bu mevzuyu yargıya bile tasımayı düsündüm ama elimi kolumu baglayan bazı sosyal durumlarım sözkonusu.
Sözün kısası içimizde bu konunun önemini bir sekilde dile getirecek kişiler varsa harekete geçilmesi zaruri.
sistemden tc girilerek bu bilgilere ulasan kişininde , sistemde gözüktügünü söylemişti doktorum yani biri baksa o da baktıgının bilindiginin farkında ama düsüncesi bile sinir bozucu..
hiçbir sağlık çalışanı sizi teşhir etmez hayır yabancı ülkede böyle bir sorun yok burada niye olsun?adamların başka işi gücü yok mu sizle uğraşsın?

Ally

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Şubat 19, 2017, 08:47:29 ÖÖ »
Bende gizlilik ile ilgili bişeyler söylemek istiyorum
Öncelikle benim ailem ve yakınlarım biliyor pozitif olduğumu ve dünyanın bilmesi benim açımdan sıkıntı değil 80 lerde yasamiyoruz bu benim düşüncem tabi .

İlk olarak kaza anında acil durumlarda ameliyat gerekliyse zaten ameliyat ediyorlar problem yok , ki etmeme ihtimali yok . Çünkü dünya Sağlık örgütü bütün operasyonların aynı titizlikle korunma ile yapılmasını istiyor.

Gelelim planlı ameliyatlara insan oğlu genel olarak aman ne olacak ki diye yaşıyor ve bazen sağlık çalışanları bile kendilerini korumuyor sağlık çalışanları pozitif veya bulaşıcı bir hastalığımız olduğunu bildiğinde o zaten her zaman yapması gereken önlemleri alıyor bütün olay bundan ibaret .

Ben bugüne kadar beni ameliyat etmeyecek yada tedavi sağlamayacak bir sağlık personeline rastlamadım açıkçası sadece bilgisiz hemşireler ile karşılaştım ki ayak üstü uyarıp ne yapması gerektiğini her zaman söyledim.  Yaşadığım tek kötü bir durum vardı oda benim için problem değildi o gün ameliyata en son beni almak istediklerini söylediler ki bu küçük bir şehirde oldu bende problem olmadığını söyledim.

Eczane olarak tek bir eczane kullanıyorum ve biliyorum gizliliğim emin ellerde aile hekimi kullanmıyorum çünkü afedersiniz ama ilaç yazmaktan başka bişey yapmıyorlar özellikle antibiyotik ki kullanmıyorum. 

Beni hastane içi gizlilik ile ilgili sinir eden tek bir olay var özelikle hastanede yatarken şahit oldum buna kronik rahatsızlıklar için belirli kodlar vardır bi birimden diğerine seni götürürler ve bu kodlar söylenir ki bilgilerin gizli kalsın ama ne yazık ki bunu bütün birimler bilmiyor yada önemsemiyor tek sinir olduğum olayda bu .
Hepinize pozitif bir gülücük :)

Suat Soylu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Şubat 19, 2017, 10:51:30 ÖÖ »
hiçbir sağlık çalışanı sizi teşhir etmez hayır yabancı ülkede böyle bir sorun yok burada niye olsun?adamların başka işi gücü yok mu sizle uğraşsın?
[/quote]
Bu konuda size katılamadım: Çünkü, ilk pozitif olduğumu söyleyen dr hiç özenli değildi. Ablamın  yanında HIV+ olduğumu söyledi! Yardımcı olacağını düşündüğüm bir dr arkadaşımla HIV+  olduğumu paylaşmıştım ancak o da bir süre başka birisiyle paylaşmıştı.
K'alp Krizi

Okaliptüs80

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Şubat 19, 2017, 04:26:53 ÖS »
Herkese merhabalar

Yahu yabancı ülkede yok bizde neden olsun diyerek ne demeye calıstıgını anlayabilmiş degilim ama ben sistemsel sorundan bahsettim.
alis harikalar diyarında yasamıyoruz
Her doktor ve hemsire de pamuk kalpli degil
İnsan neticede
Nasıl bu kadar emin olabiliyorsun anlamıyorum
Bence pozitif olmama ihtimalinden ?
Pozitifsen bu denli rahatsan helal..
Bayrak verelim elinde onla gez bari.