Mavi-Banner

Gönderen Konu: Siz Neden Muafsınız ?  (Okunma sayısı 896 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jackbones

• Ziyaretçi
Siz Neden Muafsınız ?
« : Ocak 04, 2017, 05:05:19 ÖS »
Merhaba Arkadaşlar,
Muafiyet işlemlerini tamamlayıp iş hayatına atılan insanların başına gelen bir durumdur. Mülakatta "Neden Muafsınız"
Birçok neden söylenebilir. Bu konuda acemi olduğum için bir kaç ay önce pot kırdım. Doktorumun bana "Düz Tabanım"
Diyebilirsin sözü üzerine İnsan kaynaklarına Düz tabanım dedim. Şok bir soru ! "Derecen Kaç" ? Hiç beklemediğim bir yerden
gelince geçiştirmek zorunda kaldım. Bu soruya verilebilecek en mantıklı cevaplar nelerdir? Siz neler söylediniz ?
Umarım bu konunun birilerine faydası dokunur. Sağlıklı Günler Dilerim..

OREGON

• Ziyaretçi
Ynt: Siz Neden Muafsınız ?
« Yanıtla #1 : Ocak 04, 2017, 07:28:20 ÖS »
ben gay olduğum için muafım. psikoseksuel bozukluk diye yazıyor yalnız kimse bana bunu sormuyor. İşe girerken de askerlik sorunum yok diye beyan etmiştim, özel bir belge istemediler. Askerlik anıları vs gibi şeylerle askerliği nerede yaptın diye sorduklarında, zamanında tarkan askerliği yaptım 15 gün burdur diye sallıyorum konu kapanıyor.

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Ocak 04, 2017, 10:21:10 ÖS »
@jackbones Merhaba:

Düztaban bildiğim kadarıyla artık askerlik icin engel değil.
Geri hizmete alınıyorsun.
Bildigim kadarıyla tek böbreğim var demen askerlik icin muaf.
Spor, yürüyüş vb yapmıyorsun.
Yazanedesin.
Sekreter gibi yaz geç yaz geç.

Sevgiler.

Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

Rebel34

• Üye
  • *
Askerlik -muafiyet /güncel
« Yanıtla #3 : Haziran 17, 2017, 02:36:25 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar. Askerlik ile ilgili işlemlerle uğraşıyorum yaklaşık bir hafta oldu bayağı yoğun bir süreç. İstanbul olması hasebiyle süreç biraz yoğun geçiyor. Genel olarak prosedür şöyle: askerlik şubesine gidip hastaneye sevk olmak istiyorum diyorsunuz. Akabinde bir evrak imzalayıp size bir kağıt veriyorlar ve aile hekimliğinde ( aile hekiminiz veya başka bir aile hekimi) n bu kağıdın imzalanması isteniyor. Yanınıza doğrulama testini alın. Aile hekimi imzasından sonra tekrar şubeye gidiyorsunuz ve sizi tam donanımlı bir hastaneye sevk ediyor. Hastanede yanınıza doğrulamayı alın, eğer tedavinzin yapıldığı başka bir hastaneye sevk edildiysenşz muayene doktorunuzdan orada tedavi olduğunuza dair bir yazı alın, işinizi kolaylaştırır. Teste falan tabi tutulmazsınoz. Gittiğiniz hastaneden randevu almadan askeriye tarafından sevk edildim demeniz yeterli sizi bir enfeksiyon doktoruna yönlendiriyorlar. Hekim evrakları inceleyip, notunu yazıp heyete sevk ediyor. Zaten heyet için size bir tarih ve saat söyleniyor o saatte orada bulunmanız gerekiyor. Enfeksiyon doktorum muafsınız dedi, teşekkür ettim  :) vesselam çarşamba günü heyete gireceğim ve oradan verilecek zarfı, sonucu askeriye ye teslim edeceğim ve askeriyeden gelecek resmi yazıyı bekleyeceğim. Askeriyeden gelecek sonuç yazısı için sizden adres isteniyor ve o zarfı sizden başka birine teslim etmiyorlar diye söylediler ( oradaki memur söyledi). Ayrıca kurulda size yardımcı olacak memur size aids misin diye sorabilir, he anam he deyin geçin. Benden önce giden bir arkadaş varmış aids demiş, homoseksüelim demiş,  tabi ben memur bey amcaya aids hiv homoseksüellik, hetero Vs tüm konuları dilim döndüğünce anlattım. Dünyada hiv ile yaşayan insan sayısını, kronik bir rahatsızlık olduğunu belirttim. Kısa devre yapmadı ise şayet aydınlanmıştır. Selametle,  geçmiş olsun. :) vesselam

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Haziran 17, 2017, 05:05:20 ÖS »
@Rebel34   Aile hekimliğine dosyayı imzalattıktan sonra  muayene ve heyet için tedavi gördüğümüz hasteneye sevkimizi isteyebiliyor muyuz? Biliyor musun? Bizim takibimiz Üniversitelerde yapılıyor ya... sadece devlet hastanelerine sevk ediyorlar denilmişti ama tam bi netlik kazanmadı hala o. Benim de muafiyet raporu almam lazım.
Raporunu alınca muafiyet nedeni Hiv+ yazıp yazmadığını da söylersen süper olur :) Kolay Gelsin!
« Son Düzenleme: Haziran 17, 2017, 05:10:31 ÖS Gönderen: turuncu »

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Haziran 19, 2017, 10:30:47 ÖÖ »
@Rebel34   Aile hekimliğine dosyayı imzalattıktan sonra  muayene ve heyet için tedavi gördüğümüz hasteneye sevkimizi isteyebiliyor muyuz? Biliyor musun? Bizim takibimiz Üniversitelerde yapılıyor ya... sadece devlet hastanelerine sevk ediyorlar denilmişti ama tam bi netlik kazanmadı hala o. Benim de muafiyet raporu almam lazım.
Raporunu alınca muafiyet nedeni Hiv+ yazıp yazmadığını da söylersen süper olur :) Kolay Gelsin!
Rapor dediğin ilk verilende(rebelin bahsettiği kapalı zarfta olan)hiv pozitif olduğun yazılı ama,daha sonra mesela iş başvurusu için rapora alacaksın orada sadece askerliğe elverişli değildir yazıyor.
Maddesi şunu bunu yok.
Ben de raporluyum kendimden biliyorum.
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.

Kullanıcı teşekkür etti: Suat Soylu

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Haziran 19, 2017, 01:49:20 ÖS »
Ama işta o kapalı zarfta Hiv + olduğunun yazması normal mi ?

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Haziran 20, 2017, 01:52:44 ÖÖ »
Ama işta o kapalı zarfta Hiv + olduğunun yazması normal mi ?
Bizim hiv pozitif olmamız normal mi ki?
Anormal bir sağlık durumumuz var.
Yok mu?
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Haziran 20, 2017, 02:36:02 ÖÖ »
Her durumda bişey yazılacak diyosun.. Doğru...

Rebel34

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Haziran 20, 2017, 08:49:55 ÖÖ »
@turuncu aile hekimi imzası sonrası tekrar askeriyeye gidiyorsun onlar farklı bir hastaneye de sevk yapabiliyorlar. Ben tedavi gördüğüm hastaneden farklı bir hastaneye gittim ama tedavi olduğum hastaneden de orada tedavi olduğuma dair yazı aldım. Size verilen kağıtta hiv+ yazıyor bunu askeriyeye teslim ediyorsunuz. Askeriyenin vermiş olduğu zarf gayet mühürlü falan üzerine şey yazıyor görevli memur dışında kimse açamaz gibi bir not( buna yakın bir yazı).  Adresinize gönderilecek yazıda pozitif yazıyor diye söyledi ama elverişli değildir diye kağıt alıyoruz. (  bu şekilde söylendi). Kurumunuz Vs herhangi kimse sizin durumunuzu bilmez bilemez dendi, kamu çalışanı iseniz kuruma Vs herhangi bir evrak gönderimi yapılmıyor.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu

Rebel34

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Haziran 22, 2017, 05:19:03 ÖS »
Tedavi olduğum hastanenin dışında sevk edildiğim hastanede heyete girdim heyet benden o hastanede mevcut hiv+ testi olmadığı için test idtedi vesselam tekrar kan verdim ve heyet işi bir sonraki haftaya kaldı. Selametle

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Haziran 22, 2017, 06:59:16 ÖS »
Yani yeniden tanı aldiriyorlar. ... değişen bişeyler yok!  Kolay gelsin...

simurg

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Haziran 22, 2017, 10:50:32 ÖS »
Ben aile hekiminden sonra direkt takip edildiğim hasteneye gitmiştim ve askeri hastaneler kapandığı için bizim eğitim ve araştırma hastaneleri nasıl muafiyet vereceklerini bilmiyorlardı. Aylar sonra tekrar gittim, sağ olsunlar öğrenmişler. Kurula çıktım muafiyetimi aldım ama askeriye kabul etmedi, bize gelip sevk almamışsın diyerek. Hastanem-Askerlik şubesi arası koştura koştura kabul ettiler sonunda. Üst makama yazı yazıldı ve kabul edildi. Şubeye uğramadan direkt hastanelere başvurulabileceğini konuşuyorlardı en son ama ne oldu bilmiyorum şu an. Süreç biraz yoruyor ama uğraşın, muaf olmak ve askeriyede eziyet çekmeyecek olmak iyi hissettiriyor.

Rebel34

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Dün, 05:33:53 ÖS »
Evet yeni kan aldılar, sonuç çıkmış çarşamba günü heyete çıkacağım sonra da 10/15 gün içinde heyette sonuç çıkacak askeriyeye gidip evrakı teslim edeceğim. Ne kadar yorucu bir sistem olsa da askeriyeden muaf olacak olmam tüm yorgunluğumu alıyor  :)