Mavi-Banner

Gönderen Konu: Hiv Pozitif bireyin başına gelebilecekler hakkında bir kaç soru  (Okunma sayısı 621 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oreo

• Yeni Üye
  • *
Herkese merhaba tekrar.

Daha önce de açtığım başka bir konuda da belirttiğim gibi henüz tanımı almadım, wb sonucumu bekliyorum ve kafamda çok fazla soru var müsade ederseniz bir kaçını danışmak istiyorum sizlere.

İlaç tedavisinin son derece başarılı sonuçlar verdiğini, hiv pozitif olmanın artık kronik bir rahatsızlığa sahip olmaktan farkının kalmadığını, tek bir ilaçla yaşamaya normal seyrinde devam edeceğimizi bi çok kez okudum ve kabullendim.

Kafamı korkunç boyutlarda kurcalayan kısım tam olarak burada başlıyor aslında, tamam diyelim çok sağlıklıyım ve tedavim harika gidiyor, ilaçlarımı zamanında yazdırıyorum zamanında içiyorum virüsle ilgili değerlerim testlerde negatif sonuç vermeye başladı vs (Henüz tam olarak tanımı bile almadığım için söylemlere çok alışkın değilim yanlış bir terim kullanıyorsam kusuruma bakmayın lütfen).

Tam bu noktada işten çıkartıldığımı ve Türkiye şartlarında çok da imkansız görünmeyen 3-4-5-6-7 ay işsiz kaldığımı varsayalım. Ortada ne bir sosyal güvencem ne de bir sağlık sigortam olacak, bu süreçten tedavim, ilaçların tedariği ve kontrollerim nasıl etkilenecek? Ömrümün son gününe kadar sürekli bir işte çalışacak olmamın garantisini kimse veremez haliyle arada mutlaka işsiz kalacağım dönemler olacaktır diye düşünüyorum. Bu durum korkunç kafamı kurcalıyor.

Bir diğer korkum da, ülkenin gidişatı malum, bir çok konuda her geçen gün daha da ayrışıyoruz. Şuan devletin karşıladığı ilaçlarımıza ayrılan fon iptal edilirse ve bu ilaçları devlet karşılamazsa veya artık sadece bir kısmını karşılarsa ne yapacağız böyle bi olasılık söz konusu mudur? Biz artık karşılamıyoruz diyip işin içinden çıkabilirler mi?

Yeni bir işe girdiğimi varsayıyorum ve çalıştığım şirkette özel sağlık sigortası yapmak istediler diyelim. Bu sigorta yapılırken benim pozitif olduğum öğrenilmeyecek mi? Öğrenilirse şirketime bildirilmeyecek mi?

Bi kaç yerde okudum bazı doktorlar hiv pozitif bireyleri ameliyat etmeyi reddediyormuş bu gibi durumlar gerçekten söz konusu mudur? Atıyorum burun ameliyatı olmak istiyorum, beni kabul edecek doktoru mu aramam gerekecek fellik fellik? Ki özel hastanelerin siz ameliyat olmadan önce elisa testi istiyor olmaları da bu teoriyi güçlendiriyormuş gibi geliyor bana.

Tedavi sürecim dışındaki konularda aklıma gelen ilk korkular ve sorular bunlardı. İnanın belki defalarca cevapladığınız sorulardır bunlar ancak tam anlamıyla cevaplarını forumda gerçekten bulamadım. Benim gibi tanısını bekleyen ya da yeni tanı almış ve kafasında bu sorularla cebelleşen insanlar mutlaka vardır, aydınlatırsanız çok ama çok sevinirim.

Matland

• Ziyaretçi
Ynt: Hiv Pozitif bireyin başına gelebilecekler hakkında bir kaç soru
« Yanıtla #1 : Aralık 26, 2016, 11:03:17 ÖS »
@oreo
öncelikle sana bir hoşgeldin diyememiştim onu söyleyeyim. sonra sorularını cevaplayayım. Şunu unutma biz burda bunun için varız. Destek olmak için.

1- İşsiz kaldığın zaman belirli bir süre daha sgk kapsamından yararlanabiliyorsun. Tedavine eskisi gibi devam edebilirsin. Bu sınırsız bir süre değil. Belirli bir süre. o süre içerisinde iş bulman beklenir. Diyelim bulamadın. Cüzi bir miktar ödeyerek yine sgk dan faydalanmaya devam edebilirsin. Gelir testi yaptırman gerekecek. Hiçbir şekilde yine ödeyemezsen devlet yine de seni tedavi ediyor merak etme.

2- az önce bu soru benim de kafama takıldı ama bugün artık az gelişmiş ülkelerde bile tedaviye ulaşım için belirli bir mesafe kat edildi. Ülkemiz sağlık harcamaları bakımından oldukça bonkör. Böyle bir şey olmamasını umudediyoruz.

3- Yeni bir işe girdiğin zaman illa elisa testi istenecek diye birşey yok. Yaptığın işe göre değişir. Özel sağlık sigortası istememe gibi bir seçeneğin olursa isteme. illa yapılmak zorundaysa kullanmana gerek yok. Kullanacaksan da basit tedaviler için kullan. Sigorta poliçende ne yazdığını iyi araştır. Bununla ilgili @acısada_öldürmez fikir verebilir.

4- her birey gibi bizim de tedavi olma hakkımız var. Hekimin de hastayı reddetme hakkı var. Ben bu konuyu doktoruma da sordum. İlla ki bu tedaviyi yapacak bir doktor bulunur dedi. Son örneklerde birçok arkadaşımız sorunsuz bir şekilde ameliyatlarını oldular. Yalnız estetik için çok kolay ameliyat etmiyorlarmış.

Yine aklına takılan bir soru olursa yaz lütfen

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Aralık 26, 2016, 11:07:37 ÖS »
@oreo Merhaba:

İlk olarak bildiğim kadarıyla Genel Sağlık Sigortası kapsamında ilaçlardan faydalanabiliyorsun.
Yani işten çıkman uzun süre işsiz kalmadığın sürece sıkıntı olmayacaktır.

İkinci olarak, ülkemizde  HIV pozitif birey sayısı hızla artmakta. Dolasıyla devlet ilaca desteği bırakmayacaktır. Ne hastaneler yeterli olur, nede önünü alabilirler. Açıkçası en tehlikeli durum darbe vs. gibi durumdu oda şimdilik atlatıldı.

Özel sigortada çalıştığın yerin risk unsuruna göre öğrenilebiliyor diye biliyorum. Ama kesinlikle vakıf olduğum bir konu değil. Bilgim yanıltabilir.

Kimilerine göre doktorlar ameliyatı red etme hakkı var kimi için yok. Maalesef öyle bir durum söz konusu olabilir. Ama artık doktorların puanı! çok önemli kolay kolay red etmiyorlar. Hatta önünü geleni kesiyorlar. Bizim burada bir cerrah doktor adayımız vardı sahi nerede o. Buralardaysa bir yorum yazıversin bir zahmet :)

Bizim sana kapımız her zaman açık.
Sen yeter ki düşün ve sor.

Sevgiler.
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

Okaliptüs80

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Aralık 26, 2016, 11:21:03 ÖS »
Ben bu sekilde bir sürede tam 10 ay işsizlik maası hakettim ve o süre boyunca sosyal güvencende haklarında korunuyor
Ama 10 ay sonrasında bir yerden sigortam henuz baslamamıstı ve o ay tahlillere gitmiştim maalesef sistemden çıkarılmısım
Aslında devlet bu gibi durumlarda en azından reçeteli ilacı vermeli ama bunun içinde gss çıkarmış bir miktar para koparabilmek adına
Bende sigortamı bir bir arkadasımdan gösterip primlerimi suan kendim ödeyerek haklarımdan faydalanıyorum.
En kötü ihtimal gss var yani.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Aralık 27, 2016, 08:06:28 ÖÖ »
Arkadaşlar açıklamış
İşsiz olanlar da gss başvurup sağlık hizmetinden yararlanabiliyor
Devletimiz bu konuda çok iyi

Bir gün ilaçları ödemiyoruz artık diyemezler
Hem insan haklarına hem vatandaşlık haklarına aykırı
Zaten orta üstü işte çalışan biri verdiği vergilerle tedavi masrafını belki daha fazlasını karşılıyor
İşte çalışamayanlara da devlet bakmakla yükümlü
Tabi kişi uygun yerlere zamanında başvurmalı evrak ve işlemleri yaptırmalı

Ennn kötü ihtimal ilaçlara kısıtlama getirebilir
Pahalı ilaçları herkrse ödemeyebilir
Bu bike güncel rehberlere aykıru olduğu için açılacak davalara bakar

En korkuncu darbe veya içsavaş
O durumda ne olacağı düşünmek bile korkunç
Sadece bizim için değil
Düzenli tedavi gören kalp şeker kanser hastaları herkes için korkunç
O yüzden Allah devletimize, milletimizin bütünlüğüne zeval vermesin

Acil durumlarda tedavi ameliyat hakkımız var
Drun hastanenin bizi reddetme hakkı yok böyle durumda

Ama acil olmayan işlerde örn rutin anjiyo, acil olmayan ameliyat, diş vs
Daha gelişmiş hastaneye gitmen ve o günkü en son sırayı beklemen gerekebilir en fazla-en kötü ihtimal
« Son Düzenleme: Aralık 27, 2016, 08:10:20 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.