Mavi-Banner

Gönderen Konu: Seyahat Engelleri-Acil -Suudi Arabistan  (Okunma sayısı 1517 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Rhea

• Yeni Üye
  • *
Seyahat Engelleri-Acil -Suudi Arabistan
« : Aralık 20, 2016, 03:31:47 ÖS »
Arkadaslar ,Herkese Merhaba,

Is sebebiyle Suudi Arabistan'a gitmem gerekiyor,kisa kalis olacak 3-5 gun, pozitifler icin ulke girisinde bir sikinti olabilir mi ,ya da vize verirken???Hivtravel.org sitesi test on entry diyor sanki ulkeye her girene test yapiliyormus gibi anlamadim ve sacma geldi.Bilgi veya tecrubesi olan????

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Seyahat Engelleri-Acil -Suudi Arabistan
« Yanıtla #1 : Aralık 20, 2016, 04:20:02 ÖS »
Suudi Arabistan'da yaşayan tanıdıklarım var,  çok katı kuralları var. Ülkede çalışacak veya yerleşeceksen bu testler isteniyor fakat kısa süreli seyahatlerde durum nedir bilemem. İstemeseler bile eğer ilaçlarına bakarlarsa ve anlarlarsa seni sınır dışı edebilirler.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Aralık 20, 2016, 04:33:01 ÖS »
Sitede anlatılana göre uzun süre kalacak olanlardan veya çalışma izni isteyenlerden test isteniyormuş. Kısa süreli için ister mi bilmiyorum. Ama pozitif olduğu öğrenilmiş kişileri sınırdışı ettiği olmuş. Pek hiv pozitif dostu bir ülke değil. Zaten en tepede de 'bir tatil durağı değil' demiş.

OREGON

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Aralık 20, 2016, 05:26:30 ÖS »
alttaki açıklamalarda sadece uzun kalım ve iş izinleri için diyor. ama dedigin gibi üst başlıkta da hiv test on entry yazmış.

şahsen problem olacağını sanmıyorum ama bence konsolosluktan bir üçüncü kişi vasıtasıyla kontrol ettir. hiv testi diye sorma. girişte neler gerekiyor. sağlık testi falan var mı diye sor.

sabirhiv

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Aralık 20, 2016, 07:40:43 ÖS »
Dostum elini kolunu salla git gel bu işler öyle olmaz dert etmeyin 50 den fazla ülke saudiarabia dahil gördüm bunların 25 i tanı aldıktan sonra. İlaç hastalık soran olmadı. Geçen mayıs ayında israile gittim ki dünyanın güvenlik seviyesi en yüksek ülkesi bir tek soru almadım içiniz rahat olsun.

Ek olarak ülkeye gidiş amacınıza göre vize tipiniz değişir ben turistik amaçlı olarak geziyorum. Oturum, öğrenci, çalışma, iltica vd. vize türlerinde bu durum değişir...

Kullanıcı teşekkür etti: Matland, olumlu

utopyalarguzeldir

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Aralık 20, 2016, 09:00:14 ÖS »
benim de benzer bir durumum var kısa süreli  Irak'a bağlı  kürdistan bölgesel yönetimine gidicem . 15 günden fazla kalacak olanlara ya da çalışma dolayısıyla ikame belgesi alacaklara kan testi yapıyorlar. ben o kadar süre kalmıcam ama ilaç nasıl sokacağım onu düşünüyorum şu an . çünkü kontrol ederlerse ve anlarlarsa ne için kullandığımı almayacaklar ülkeye. diğer ülkelere de bakmıştım seninki de aynı durum kısa süreli kalcaksan test yapmazlar ama ilaçlarını nasıl sokacaksın düşünmen gereken şey o . eğer bir çözüm yolu bulursan bana da ilet :) kafam çok karıştı .

sabirhiv

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Aralık 20, 2016, 09:12:20 ÖS »
Dostlarım bakın ilaçlarınızı kutunuza koyun gidiin içiniz rahat olsun harbiden sormuyorlar. Ancak illa ki içim rahatlasın diyorsanız vitamin ilacı alın kutusunun içine koyun üzerinde kocaman vitamin yazsın onu görünce başka bir sual sormazlar.
« Son Düzenleme: Aralık 20, 2016, 09:13:27 ÖS Gönderen: sabirhiv »

utopyalarguzeldir

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Aralık 20, 2016, 09:28:47 ÖS »
sabirhiv  -  o kadar rahat olunmuyor maalesef ben de söylediğini yapıcam büyük ihtimal ama tek gitmiyorum sonuçta bir kaç kişilik ekiple gidicem bunlardan biri biliyor durumumu diğerlerinin yanında böyle bi nedenle geri dönmek zorunda kalmak hoş olmayacaktır . tabiki garantiye almak istiyoruz...    ama burada hiv pozitiflerin girmesinin sakıncalı olduğu yerlere giden insanlar varsa  hiv+ ve ya hiv-   en azından aranma deneyimlerini ilaç vitamin gibi şeyler soktularsa  ne olduğu sorgulandı mı ya da içi açılıp bakıldı mı bu gibi deneyimlerini paylaşırsa belki daha çok  çözüme yaklaşırız .   

ÜLKE
Bahreyn Bangladeş Brunei Mısır Ekvator Ginesi Macaristan Irak Ürdün Kazakistan Güney Kore Kuveyt Lübnan Malezya Umman Katar Rusya Suudi Arabistan Singapur Suriye Tayvan Türkmenistan Yemen Birleşik arap emirlikleri

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Aralık 20, 2016, 09:36:26 ÖS »
@utopyalarguzeldir

Bu yazdığın bilgi çok eski. Singapur örnek olarak böyle bir kısıtlamayı kaldırdı. Bunu çok net biliyorum. @sabirhiv zaten 25 tane ülkeyi tanı aldıktan sonra dolaştığını söylüyor. Bence bununla ilgili ekstra bir bilgi bulamazsın. Ben Hac ile ilgili bu konuyu araştırmıştım. Hiv pozitiflerin bir kısıtlamaya tabi olmadığını öğrendim. Hem de bir Arap'a sordum. Bence güncel bilgi edinemiyorsun. Olan bilgiye de güvenmiyorsun gibi geliyor. Kaygını anlıyorum fakat ben de bir problem yaşayacağını düşünmüyorum. Vitamin kutusuna güvenmeni öneririm. Site bilgisi gerçekten yanlış yönlendiriyor. Sadece Türkmenistana seyahat edecekler için bu konu önemli. Çünkü evet test yapıyorlar.

olumlu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Aralık 20, 2016, 09:45:27 ÖS »
Ben de yakın tarihte Sırbistan'a gideceğim. @Matland 'in de dediği gibi bir vitamin kutusuna güveniyorum, ilk planım o şekilde. Onu da valizin derinliklerine tıkacağım sanırım.

sabirhiv

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Aralık 20, 2016, 10:08:10 ÖS »
Arkadaşlar bakın bilgi karmaşası var. Yazdıklarımı lütfen iyi iyi anlamaya çalışalım😢😢😢😢 ülkeye hangi amaçla gittiğiniz önemli eğer oturum alacaksanız ülkeden öğrencilik için çalışmak için yahut vatandaşı olmak için adamlar test soruyorlar lakin böyle bir durum yok ise yani kısa süreliğine gidecekseniz eğer gezmeye vb. Ülke bunu sormaz soranıyla karşılaşmadım. Irak TC vatandaşlarına kapıda vize verir ülkeye gidersin hava alanı yahut sınır kapısında pasaportuna mühür vurulur ve ülkeye giriş yaparsın. Daha sonrasında eğer ülkede öğrenci olmak istersin, çalışmaya karar verirsin o zaman derler git şu hastaneden test yap gel ya da demezler.

Çok garip olacak lakin 2015 temmuz ayında öz abim yengem topluca yeğenlerim eşim dahil avrupa ülkelerine gittik benimde yanımda dolusuna ilaç vardı bi soran olmadı. Yine 2015 ekim ayı ukrayna katar ürdün tanzanya kenya lübnanı diğer öz abim ve bir kaç arkadaşım ile gezdim ve grupta arapca ingilizce bilen bi bendim öyle olunca en çok soruyu bana sordular her kapıdan geçmek ölüm. İlacı aoran olmadı. İçin rahat olsun abi.

Kullanıcı teşekkür etti: olumlu, utopyalarguzeldir, Suat Soylu

utopyalarguzeldir

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Aralık 20, 2016, 10:19:16 ÖS »
güveniyorum o zaman söylediklerine :) el bagajında vitamin kutusuna koymayı düşünüyorum renk boyut olarak stribilde benzeyen bi vitamin var mı :D

sabirhiv

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Aralık 20, 2016, 11:03:07 ÖS »
Şahsen sırt çantası ve bel çantası ile gezen biriyim. Yöntemimden bahsetmek istiyorum. Büyük kutu ilacı büyük sırt cantama koyuyorum bagaja veriyom. Küçük olanı ise yanima alırırım ve içine küçük ilaç kutusunda bir haftalık koyuyorum hepsini bir arada bulundurmak risk zira bagaj kayıp işi dert olabiliyor. Ancak TR de kısa mesafe tek yön uçuşda bagaj kaybı olayı başıma gelmesine rağmen malawi ye 4 aktarma ile gittiğimde bavulumu sıfır zararsız bagajdan aldım😆😆😆 sen genede riske atma. Ayrı yerlere koy.
« Son Düzenleme: Aralık 20, 2016, 11:22:42 ÖS Gönderen: sabirhiv »

umutxxx

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Aralık 20, 2016, 11:34:57 ÖS »
Sevgili dostlar isim geregi bircok ulkeye giris cikis yaptim ve yapiyorum.hic birinde de sorun yasamadim hatta ilacla giris yasak olan gurcistanda bile bir problem yasamadim.turist olarak gidilen hic bir ulkede gumrukte size cantanizdaki ilaclar ne diye sorulmaz, ama eger calismak icin gidiyorsaniz her ulkenin kendine gore saglik kosullari var ve calisma izni almak icin de malesef hiv testi ni cogu ulke istiyor,,,,ozetle ulke seyahatlerinizde amac gezmek ise; neresi olursa olsun ilaclariniz sorgulanmaz!!!!

Kullanıcı teşekkür etti: acısada_öldürmez

Rhea

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Aralık 21, 2016, 10:30:09 ÖÖ »
Arkadaslar simdi Konsoloslukla gorustum kisa sureli kalislarda turistik veya is gezilerinde ne vize alirken ne de ulkeye girislerde herhangi bir saglik taramasi ya da kan testi vs gerekli olmadigini iletti .Sonuc olarak garanti olsun diye hem el bagajinda hemde bagaja verilen valize ilacimi koyacagim,dikkat cekmesin diye de pharmaton sisesine koyarim oldu bitti bangir bangir stribild kutusunu almaya gerek yok 😁💯