Mavi-Banner

Gönderen Konu: Merhaba  (Okunma sayısı 526 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

olmasadaolur

• Üye
  • *
  • Belki bugün değil ama elbet bir gün..
Merhaba
« : Aralık 20, 2016, 02:21:26 ÖÖ »
Öncelikle herkese merhaba :)<br>
Buraya üye olalı bir kaç gün oldu sanırsam..<br>
Ama büyük ihtimal tanı aldığım zamanlar veya test sonucumu beklerken illa ki denk gelmişimdir (belki de birçoğumuz gibi)<br>
Nedense kendimden ve bu zamana kadar ki sürecimden bahsetmek istiyorum. Umarım başınızı ağırtmam..<br>
Haziran 2016&apos;nın sonunda aldım tanımı. Ve sosyal farkındalığı olan bir lgbt birey olarak ilk önce (test sonucum bile kesinleşmeden) daha önceden ismini duyduğum PYD ile iletişime geçtim. Hiv&apos;in ne olduğunu bilmiyordum ama ne olmadığını da biliyordum. O yüzden psikolojik süreç bakımından herhangi bir olumsuzluk ve tedirginlik yaşamadım (ve yaşamıyorum da). Test sonucumun kesinleşmesi ardından hemen ilgili birimden randevu mu alıp doktorumun da gerekli tahlilleri isteyip analiz etmesi sonucu hiç vakit kaybetmeden ilaç tedavisine başlamak istediğimi belirttim (İlk tahlillerimde Hiv Rna düzeyim 17.000 dolaylarında ve CD4 sayım 700 küsurlarda idi). Gel zaman git zaman derken 6 aya yakındır Stribild kullanıyorum. Tanıyı aldığım gün itibarı ile Sigara ve Alkolü tüketmeme kararı aldım. Rafine şeker tüketimini de keza bıraktım. Hatta yakin zamanda da asitli diğer içecekler.. ve bugün itibarı ile beyaz ekmek :) kısacası büyük değişiklikler alıyorum hayatımda beslenme adına en azından.. Tahlil sonuçlarımı yorumlayıp ona göre yoğunlaşıyorum bir yere, kendi adıma beğeniyorum bu yönümü. Eminim çoğumuzda da vardır. Örneğin Glukoz değerlerimi referans aralığına çektim. B12 seviyem her seferinde artıyor. Bu aralar kolestrol ile görüşmelerim devam ediyor, büyük ihtimal onu da sınırın altına çekeceğim :) ve 17000 olan hiv rna&apos;m ikinci tahlilde 50 kopyaya üçüncü ve en yakın tahlilimde de 20 kopyaya düştü. Yakında negatif olur umarım.. Ama CD4 sayım ilk başlarda 750&apos;lerde iken ikinci tahlilde 650&apos;lere indi ve yine üçüncü ve en yakın tahlilimde 610&apos;ları gördü (Tam da hafızamda değil rakamlar ama yakın yani sayılar). Doktorum her ne kadar birim olarak düşse de yüzdelik olarak büyük bir değişiklik yok dedi yani no stress. <br>
Bilmiyorum ne kadar doğru ne kadar yanlış bu düşüncem ama gerçek anlamda sağlıksız ve düzensiz bir beslenme alışkanlığı olan biri olarak neredeyse teşekkür edeceğim Hiv&apos;e, belki de bardağın dolu tarafından bakmak ya da krizi fırsata çevirmek dedikleri bu olsa gerek diye düşünüyorum (Tabiki kendi iç dünyamda, elbette herkes katılmayabilir bu düşünceye).<br>
Yavaş yavaş artık. Yavaş yavaş olacak vücudun metabolizması. Çünkü kafaya koydum kilo alıcam :) Zaten çevremden diyorlar biraz almışsın gibi kilo ama bence daha alman gerek.. Ha bu arada doktorum 9 ay kullanım süreli ekstradan, profilaksi amaçlı I.N.H. (antitüberküloz) yazdı. Onda da kaldı 5 ay falan sanırsam. Bakıcaz artık ileride neler olur, zaman neler gösterir. Umarım güzel günlerde yakındır hepimiz için. Gerçek anlamda kökten bir tedavi bulunması ne kadar güzel bir haber olacak.. Düşünemiyorum o an&apos;ın kalp çarpıntısını. Kendi adıma değil bu heyecan, asla! Çünkü ben günde bir tane ilacımı kullanıp yılda 4 kez hastaneye gidip toplamda 2 tam günümü ayırarak hayatıma ekstra bir külfet katmıyorum; tam tersi içerisinde bulundukları durumdan dolayı, yaşadıkları her gün için acı çeken veya sürekli düşünen insanların bir Oh Bee yorumları için ümit ediyorum.. <br>
Off yine çok konuşmuşum. Mazur görün. Doktorum ve Eczacım dışında bilmediği için tanımı bende buraya da olsa dökmek istedim bazı şeyleri.<br>
Bana burada yazma fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim.<br>
Herkese tekrardan merhaba :)

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Merhaba
« Yanıtla #1 : Aralık 20, 2016, 07:37:07 ÖÖ »
Sevgili @olmasadaolur

Merhaba!
Cd4 sayısı eskiden çok önemliydi. Tedavi yokken cd4 en önemli şeydi. Kaçınılmaz ölüme giden geri sayım gibiydi. Her düşme önemli, anlamlıydı.

Şimdi öyle değil. Kurallar değişti.
Çünkü ilaçlar çok etkili! Hivi tamamen bastırmayı hedefliyor tedavi ve çoğu insanda bunu başarıyor. Yani artık önemli sayı rna sadece. Rna negatif ve öyle gidiyorsa artık sıkıntı yok cd4lerde düşme beklenmez. Cd4 istenmesi bile gereksiz bir yerden sonra.

Senin rna negatif kabul edilebilir bile bence. Cd4 lerin ise normalmiş, normale değişmiş, sonra tekrar normal olmuş. Normal değerlerde oynama o kadar olur. Tedaviye yanıtı ilacın gücünü cd4 değil rna belirler. Sende tedavi harika gidiyor. #HIVilaçlarıişeyarıyor

Drunu da ayrı tebrik ederim verem için koruma tedavisi başlatmış bazı drlar unutuyor bunu önemsemiyor. Ama çok önemli
Pozitif olarak vereme yakalanma riskimiz normale göre 10-100 kat artmış
Pozitif ölümlerinin üçte biri verem yüzünden
Inh tedavisinin, hiv tedavisi ile birlikte veremden koruduğu ve hayat kurtardığı kanıtlanmış
Ben de Inh kullandım.

Aşılarını da oluyorsan süpersin. (Zatüre, grip, tetanoz, hepatitler) Her şeyi yapıyorsun yapman gereken.
Sormak paylaşmak istediğin bir şey olursa biz buradayız
Aynen devam!
« Son Düzenleme: Aralık 20, 2016, 07:38:37 ÖÖ Gönderen: Mavera »

Kullanıcı teşekkür etti: olmasadaolur, Freddie

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Aralık 20, 2016, 09:17:48 ÖÖ »
@olmasadaolur hoşgeldin.

Bilinçli birisin belli ki. Dolayısıyla sana ekstra birşey söylemeye gerek yok.

Kullanıcı teşekkür etti: olmasadaolur

olmasadaolur

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Aralık 20, 2016, 10:34:54 ÖÖ »
Teşekkür ederim genel ve toparlayıcı bir yorum yaptığın için @Mavera fakat sen bahsedince geldi aklıma; evet bende zatürre olsun tetanos olsun grip olsun bu tür aşıları oldum fakat aylardır Hepatit A aşısının piyasada olmayışı yüzünden bir tek onu olamadım.. Doktorum her randevum da soruyor bunu, Eczacım da bekliyor falan, sürekli koordineliyiz yani ama yok. Hayır yani legal olmayan yollardan alabilsem ona da razıyım ama riskli hareketlere de girişmek istemiyorum. Bekliyorum yani kısaca onu :)

Ayrıca size de teşekkür ederim @Matland bilinçli demeyelim de bilinçlenmeye çalışıyorum diyelim. Her gün bir bilgi ile doğuyor hayatlarımıza..

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Aralık 20, 2016, 10:46:27 ÖÖ »
Evet eczanelerde bulmak çok zor oluyor, bir arkadaş depodan araya araya buldurdu getirtti.

Kendi enfeksiyon drun bir reçete kağıdına 'Sn aile hekimi meslekdaşım, olmasadaolur'un hepatit a aşısı olması gereklidir yardımcı olmanız rica olunur' diye yazıp kaşe imzalarsa bu reçete ile aile hekimine gidebilirsin. Aile hekimlerinde bebekler için hepatit a aşısı var. Bundan iki doz aynı anda vurulursan tek doz yetişkin dozu oluyor. Aile hekimin yardımcı olmak isterse aşını yapabilir ama uzman drdan gereklilik belgesi ister bu şekilde. Elinde aşısı az varsa yapmak istemeyebilir, bu konuda zoruknluluğu var mıdır üst kuruma halk sağlığına arayıp sormak lazım. Çünkü bir arkadaşa aile hekimi hemen yardımcı olup aşısını yapmış, birine ise dediğim gibi aşı az var bebeklere lazım demiş yapmamış.

İki bebek aşısı aynı anda vurulursan tek doz olur, 6 ay sonra tekrar bir doz (ya yetişkin tek doz ya da çocuk iki doz) yaptırırsan hepatit a için yeterli olacaktır.

Tabi ki aile hekimin hiv tanını öğrenir mi, öğrenirse sana sıkıntı çıkar mı, yani ailen tanıdıklarına bahsedebilir mi, bunları da ölçüp tartıp hareket etmelisin.
« Son Düzenleme: Aralık 20, 2016, 10:56:13 ÖÖ Gönderen: Mavera »

olmasadaolur

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Aralık 20, 2016, 10:55:53 ÖÖ »
Ya aslında o dediğiniz yazıyı yazdı doktorum. Hatta aile hekimime de verdim. Ama aile hekimim acilden yeni transfer olan bir doktor olduğu için hemşiresine yönlendirdi. Hemşire de bizde çocuk doz var dedi. Bende pek üstelemedim o an bu yanıta istinaden.
Ama bahsettiğiniz bir üst birim Halk Sağlığı birimi ile bir iletişime geceyim en iyisi, oradan aldığım resmi ağız ile ikinci kez konuşurum ilgili hemşireyle en azından.
Bu arada aile hekimim biliyordu tanımı, ehliyet belgesi için herhangi bir bildiğin hastalığın var mı gibi standart bir soru sormuştu. O zaman açıklamıştım.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Aralık 20, 2016, 11:18:52 ÖÖ »
İsteseler işte iki tane bebek dozunu aynı anda yapabilirler sana.

Aşının adı Havrix zaten bebek dozu 720, erişkin dozu 1440 mcg. İki bebek dozu tam yetişkin dozu oluyor matematikle. Ben de öyle yaptırmıştım. Şimdi bu aşılar aile hekimlerine sayılı veriliyor tamam, ama zaten iki aşının da barkodunu da bilgisayara okutup benim tc'me kaydetti sonra hemşire, yani sistemde onlara eksik aşı-sıkıntı olmuyor, sisteme giriş yaparken sistem destek hattına da sorup öğrendi öyle yapılabiliyormuş diye. Yani pratikte yapılabiliyor zorunlu hallerde çünkü yetişkin dozu yok bu aşının bulması çok zor. Sorup araştırınca her şey yapılıyor.

Tekrar konuş aile hekiminle istersen. Hastalığını biliyorsa, sorun çıkarmayacak yardımcı olmak isteyecektir. Hemşiresine söyleyiversin iki tane birden yapsınlar.

Ih cık yapmayız etmeyiz derlerse veya uğraşmak istemezlerse halk sağlığı müdürlüğünü arayıp sorabilirsin üst kurumları onlar.
« Son Düzenleme: Aralık 20, 2016, 11:24:04 ÖÖ Gönderen: Mavera »

sabirhiv

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Aralık 20, 2016, 11:30:13 ÖÖ »
Hiçbir aşısını olmamış verem ile ilgili hiç bir korunma tedavisine başlamamış biri olarak yazılanları okuyunca ürperdim. Hepatitlerim vs. Negatif ancak iğne olmam konusunda açıkcası çok korkuyorum. Dr um da bu konuda hiç birşey sormuyor. 😠😠😠😠

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Aralık 20, 2016, 11:56:06 ÖÖ »
@sabirhiv
Sağlıklı ve uzun yaşamamız için aşılar da, verem koruyucu tedavisi de önemli bizler için.
Druna sorup hatırlatırsan ilgilenecektir.
Aşı olmaktan korkma, ilkokul çocuğu değiliz artık, aşının bizi ne korkunç hastalıklardan koruduğunu biliyoruz. Hiv'in aşısı olsa aşı olmuş olmak istemez miydin? Emin ol şimdi kronik hepatit hastaları zamanında aşı olmuş olsaydım keşke diyordur ama bir işe yaramıyor.

Aşı iğnesi normal kalçadan vurulan antibiyotikli iğneler kadar yakmıyor acıtmıyor bu arada. Yani korkacak bir şey yok. İğneden korkan hiv pozitif olmaz, olmamalı, her üç ayda bir kan nasıl veriyorsun?

sabirhiv

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Aralık 20, 2016, 12:32:41 ÖS »
Canımdan can gidiyo o kan alma esnasında. Kendimden bi geçiyom. Sonra toparlıyom.. tez zamanda dr a durumu anlatacam 😢😢😢

olmasadaolur

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Aralık 20, 2016, 03:07:05 ÖS »
Buradaki çoğu kişi eminim bu konu ile ilgili çok donanımlıdır ama ben özellikle size çok teşekkür ediyorum @Mavera :)

Çünkü gündemimde olmayan ve aklımın köşesinde kalmış bir adımı bana atlattırdınız (Hep A aşısı).

Bugün gün içerisinde aile hekimime gittiğimde daha ayrıntılı konuştum; doktorumun 2 çocuk dozunun yeterli olacağını ilk parti için falan şeklinde. Aile hekimimde kağıt yazarak aşı hemsiresine yönlendirdi beni ve oradaki ilgili personel de çok ilgilendi yaptırdığım diğer aşılar anlatınca ve bunu da yaptırmak için aylardır beklediğimi söyleyince. Birtakım üst birimler aranarak uygulanışı konusunda bilgiler de alınca ve eczacım ile de görüşünce siz hangilerini ne kadar zaman önce yaptınız şeklinde halloldu iş.

Demekki bu sohbet konusu hiç açılmasa günü güne atarak piyasadan gelecek haberi bekleyecektim.

Not: Bu arada aşı kartı da oluşturdu bana hemşire, bu da önemli bir sey takip ve kontrol için. Buna da dikkat etmek gerek bence (çünkü aşı kartı olgusu yetişkin bireylerde oturmuş bir olgu değil).
« Son Düzenleme: Aralık 20, 2016, 03:18:20 ÖS Gönderen: olmasadaolur »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Aralık 20, 2016, 04:07:09 ÖS »
Aa ne güzel, sevindim işe yaradığımıza :)

İşini severek ve canla başla yapan sağlık çalışanlarımız da var hala demek ki, bu açıdan da çok şanslıyız.

olmasadaolur

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Aralık 20, 2016, 07:28:15 ÖS »
Şahsım adıma en başından beri hiçbir olumsuz yorum bakış veya muamele görmedim @Mavera

Hatta tanımı almam da tesadüf eseri olmuştu.. Buna rağmen herhangi bir sebeple gittiğim her hangi bir şikayetimdeki gördüğüm ilgiden kat kat fazla ve yardımcı oldu doktorlar.

Demekki işini sevenler denk gelmiş bana. :)

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Aralık 20, 2016, 11:15:49 ÖS »
Evet çok şanslısın. Hem işini seven hem de bilgili olan insanlara denk gelmişsin.

Ama Allah ne ömür verdiyse yaşayacağız, bilgisiz ve cahil insanlarla karşılaşabilir kötü muamele görebiliriz. Buna canımızı sıkmamalıyız ileride.

olmasadaolur

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Aralık 20, 2016, 11:57:57 ÖS »
Aynen. Hiv'e dair tek beynimi dolduran konu işe giriş süreçlerinde küçük ihtimalle de olsa istenebilecek testler arasında elisa veya türevlerinin olması (şu an iş arama sürecinde olduğumdan dolayı).

Belki de ben mi çok kuşkucu veya işgüzar buluyorum insanları orasını da bilemeyeceğim. Fol yok fos yok ilk aklıma gelen bu oluyor bir görüşme veya ilan başvuru muhabbetinde. Paranoyak olcam :D

Neyse bu konuyu (işe giriş süreci hiv testi) açmayayım. Zaten mevcut örnekleri var forumda.