Mavi-Banner

Gönderen Konu: Can Karatay'ın beslenme önerileri  (Okunma sayısı 801 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dejavu

• Katılımcı Üye
  • *
Can Karatay'ın beslenme önerileri
« : Aralık 04, 2016, 06:19:00 ÖÖ »
Arkadaşlar mütemadiyen Prof. Dr. Canan Karatay'ı televizyonda seyrediyorum. Şeker konusunda söylediklerinin doğru olduğuna inanıyorum. Dedikleri şekilde ailemde şeker hastası olan ve aynı şeyleri yaşayanlar oldu. Geçen ay kan şekerimi de ölçtürdüm ama sonuçları almadım henüz.

Sorum şu... Canan Karatay kesinlikle şeker ve şeker içeren ürünlerin tüketilmemesi gerektiğini söylüyor. Bunlara en başta un ve unlu ürünler de dahil. (Genetiği değiştirilmiş buğday yüzünden) Unlu ürünler vücud tarafından direkt olarak şekere çevrildiğinden de bahsediyor kendisi. Muhtemelen dinlemişsinizdir. Bir insanın günlük şeker ihtiyacının 5 gram (1 kesmeşeker) olduğunu ve bunun üzerinde tüketilen şekerin ciddi rahatsızlıklara sebep olabileceğini söylüyor ve bunu çeşitli bilimsel makaleler ve araştırmalar ile de destekliyor. Hatta şekerin birçok hastalığın da sebebi olduğunu söylüyor. Merak eden arkadaşların CNN-Türk'de çıktığı programları izlemenizi tavsiye ederim.

Yalnız bu şekilde yaşamayı becerebilmek ne kadar kolay? Tamam şekeri hayatımızdan çıkarttık belki ama unlu ürünleri çıkartmak biraz daha zor görünüyor. Gerçi çok ekmek tüketen biri değilim ama illaki unlu ürünler yiyorum özellikle de ailemle yaşadığım için. Hatta hoca diyor ki meyveler de şeker kaynağıdır ve tüketilmemelidir. Söylediği şeyleri tamamen reddeden doktorlar var fakat birçok saygın doktor ve üniversitenin bu konuda kendisini doğrulayan çalışmalarının da kaynağını veriyor Canan hoca.

Yaptırdığımız aşıların içindeki civa ve alüminyum da vücudumuza zarar veriyor (bundan kaçınmak mümkün değil herhalde)

Peki siz beslenmenizde bunlara dikkat ediyor musunuz?

Kullanıcı teşekkür etti: Freddie

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Can Karatay'ın beslenme önerileri
« Yanıtla #1 : Aralık 04, 2016, 10:10:01 ÖÖ »
Ben meyveyi kesemem. Yok artık. Bizim sülalede 90lı yaşları görmek çok normal. 90 A çok rahat ulaşıyorlar ve ekmek meyve falan filan hepsini yiyorlar. Tabi hepsi alzheimer dan muzdarip orası ayrı ama yani onu yeme bunu yeme ne yiyelim.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Aralık 04, 2016, 10:41:08 ÖÖ »
Şeker en temel enerji veren besin molekülüdür, beynin kullanabildiği de tek enerji kaynağıdır. (Yani sınavda kafan çalışsın diye şeker vermeleri aslında çok saçma değil!) Şeker olmadan yaşam olmaz.

Ama tabi ki fazlası zararlı ve günümüzde artık hazır gıdalar/tatlılar/kola gibi içeceklerle insanlar şeker içinde boğuluyor. Hazır meyve suyu alıyorsun içindekiler su, şeker, diye başlıyor yani meyveden çok önce su sonra şeker var. Gidip bir sütlü kremalı karamelli kahve al 100 yıl önce bir insanın bir haftada vücuduna giren şekeri bir bardakta hop yuvarlıyorsun. Sağlıkkı diye mısır gevreği corn flakes alayım diyorsun içindekilere bakıyorsun 100 gramda 32 gr şeker diyor öeeh onu bile şekere boğmuşlar çünkü lezzetli olsun diye. Şeker yerine hatta glikoz şurubu diye daha ucuz ama daha zararlı madde kullanılıyor, bu da kan şekerimizi birden hızla yükseltip hızla düşürdüğü için uzun vadede obezite, şeker, kanser gibi hastalıklara sebep olabiliyor.

Ama ekmek ve meyve yememek artık abartı.
Ekmek yerken tabi ki kepek ekmeği, tam buğday ekmeği tercih etmek gerekiyor, hem daha sağlıklı, hem şekeri hızla yükseltmiyor. Ayrıca bu kepek denilen tahıl tohumunun dış kabuğu vitamin mineral açısından çok faydalı. Dengeli beslenmede bu tahılların da yeri var, tabi abartmadan.
Bu dediğim şekerli corn flakes almak yerine yulaf ezmesi çok sağlıklı mesela, barsak kanserinden tut kalp damar hastalığına kadar koruduğu ve yararlı vitamin içerdiği biliniyor. Yulaf ezmesi+yağsız süt+tat için az biraz pekmez (bir başka muhteşem vitamin mineral kaynağı) veya bal (hakiki bal da çok yararlıdır) gayet iyi bir alternatif çikolatalı meyveli ÇOK ŞEKERLİ corn flakes'e göre.

Mcdonalds burgerking vs beyaz hamburger ekmeği ne lezzetli değil mi, şeker gibi, insanın ağzında eriyor. İşte o şekeri çok hızlı yükseltiyor, yedikçe yiyesi geliyor insanın, ama sonra çok hızlı düşürüyor, 1 saat sonra acıkıyorsun. Metabolizmanla oynadığı için sana zarar veriyor. Üstelik yararlı vitaminli kepekten eser olmadığı için besleyici değeri vitamini hiç yok! Ondan uzak durmak tabi ki mantıklı.

Meyveler ise harika bir vitamin mineral kaynağıdır sağlıklı beslenme için her insanın günde en az beş porsiyon meyve+sebze yemesi önerilir. Tabi şeker oranı yüksek meyveleri (üzüm, karpuz, incir vs) az tüketmek daha doğru olacaktır. Hiç meyve yememek absürt bir öneri bence.
« Son Düzenleme: Aralık 04, 2016, 10:46:27 ÖÖ Gönderen: Mavera »

OREGON

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Aralık 04, 2016, 02:20:56 ÖS »
Ben Karatay uyguluyorum. Şeker konusunda kadın çok haklı. Zaten şeker kanser hücrelerini bile besliyor. Kanser tesbitinde vücuda şeker verildiğini ve şekerin kanser hücrelerine yöneldiğini biliyor muydunuz ?  Şeker testlerim sınırda iken 3 ayda normal seviyelere düştü. Karatay zaten diyet değil bir yaşam biçimi. Ekmek kullanmıyorum. Haftada bir kez simit çatal vs alıyorum, o da abartmamak kaydıyla.

Onun dışında Sabahları klasik Karatay Kahvaltısı, Beyaz Peynir, Bol Zeytin, Mutlaka Yumurta, Tereyağ, Bal (Balı az kullanıyorum), Yeşillikler, Domates Salatalık vs yiyorum. Yanına yeşil çay. Bu kahvaltı günlük olarak asla aksamamalı.

Öğlen normal bir tencere yemeğinin üstüne 2 cevizle, 5 fındıkla stribild çakıyorum. Öğleden sonra bir büyük bardak kefir. Arada bir kurutulmuş meyveler de yiyebilirsiniz. (Bunlar bir avucu geçmemeli)

Akşam yemeğini mutlaka 7 de bitiriyorum. 7 sonrası sadece abartmamak kaydıyla bir iki meyve yiyorum. @Mavera (Greyfurt hariç) :) Coca cola asitli meyva suları enerji içeçekleri vs tabi ki yok.

Yatmadan öncede ılık bir süte 2 çubuk tarçın. (İnsülin direncini yokediyor:)

Bu genel formülüm ama arada bir tabi ki bir tabak mantı da götürüyorum veya Karaköye gidip Güllüoğlu'ndan bir porsiyon tatlı yiyorum. Ama öyle ödüllü zamanlarımda mutlaka ertesi gün sporla onu dengeliyorum.

Ayarlar sizin, herkesin kendi ayarı başkadır. Kimse kendi vücudunu kendisi kadar iyi bilemez. Vitamin olarak da günlük Supradyn all ve ayda bir kez (kışın) Devit Ampul içiyorum. D vitaminini düzenli alırsanız, kışın hasta olmazsınız.
« Son Düzenleme: Aralık 04, 2016, 02:44:37 ÖS Gönderen: OREGON »

Filiz

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Aralık 04, 2016, 03:08:52 ÖS »
Canan hoca nın söylemek istediği bence şu.  1. Yerli tohumlarımıza sahip çıkalım. Yeni tohumlar eski tohumlara göre kaliteli değiller sanayi ve teknik müdahale ile oynanmış tohumlar. Gerçek buğday tohumu ile elde edilen ekmeğe hiç bir dediği yok   2. Meyveler de aynı şekilde eski tohumlarla sağlanan meyveler her türlü vitamin ve mineral açısından zengin. Fakat yeni nesil üretimden elde edilen meyveler bunlardan eksik dolayısı ile yedikçe vitamini minerali eksik fakat fruktozu olan meyve yemiş oluyoruz. Ne kadar çok meyve hiç vitamin yok sayı arttıkça şekwr artıyor.       Konunun özü bu. Gerçek yerli tohum eşittir sağlık.

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Aralık 06, 2016, 03:16:55 ÖS »
Malesef elimizde yerli tohumumuz kalmadı. Hepsini oradan buradan satın alarak hibritleştirdik. Bunun için genetik mühendislerinin sil baştan çalışma yapması gerekiyor ve ciddi bir bütçeye ihtiyaç var. Bence yol, köprü gibi hizmete ayrılacak bütçeden daha değerli buraya ayrılacak bütçe.
There's a light guiding my way.

Beyzale

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Aralık 06, 2016, 04:24:00 ÖS »
Ben 1 yildir 0 seker cok az karbonhidrad tuketiyorum.
Bol haslanmis sebze, kirmizi et, beyaz et. Protein kaynaklarim.
Kontrollu karbonhidrad oda sabah 2 3 yemek kasigi yulaf oglen 3 4 kasik karabugday
Aksam haslanmis sebze haslanmis hindi yada tavuk yada kirmizi et.
Kizacagijnizi biliyorum ama 1 yada 2 kadeh viski 😊

Filiz

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Aralık 06, 2016, 06:14:20 ÖS »
Sn Cercei kesinlikle haklısınız ve katılıyorum. Organize bir toplumsal hareket olamadıkça bu iş bireysel ya da küçük derneklerin çırpınışları olarak kalacak. Adım adım tohumda tekelleşmeye gidiliyor ve bunun sonu kıtlık ve sağlıksız birey sağlıksız toplum. Benim babam gittiği heryere cebinde tohum ya da meyve çekirdekleri olur ve onları diker. Şu anda babamın diktiği dağın başında bir yerde badem ağacı var. Ben de elime geçen organik tohumları bu şekilde korumaya başladım. Gerçek tohum sağlık ve daha az ilaç demek. Hepimiz yapalım

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Ocak 01, 2017, 01:10:58 ÖÖ »
Ben beslenmeme hiç dikkat edemiyorum.Sabah uyanır uyanmaz bir cigara yakıyorum,sonra alelade bir kahvaltı,öğle yemeği haftada ya bir gün yiyorum ya da hiç.Akşam yemeği de çok nadir.Güneş batar batmaz da başlıyorum yudum yudum bira içmeye...
Yıllardır bu böyle.
Ne şekerim yükseliyor ne kolesterolüm.ALT AST GGT MCV MCHC ABC DEF GHİ İJK LMN.. hepsi normal.
Bende bir acayiplik olsa gerek.
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.

Filiz

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Ocak 01, 2017, 12:08:17 ÖS »
Sn Theodor; Haklısınız fakat şu an için. Gençsiniz, kas tonusunuz iyi , aldığınız gıdalardaki vitaminler mineraller şu an işe yarıyor. Açık varsa bile rezervleriniz o açığı kapatıyordur. Genç ve sağlıklı olmak bu işte. Fakaaaatt gençlik geçici. Bu gençliğe ve dinamik halinize güvenirseniz vücut bir süre sonra yorulur o açıkları kapatmaktan. Herkes için geçerli bu durum. O nedenle şimdiden  ilerisi için yatırım yapmalısınız. Kalsiyum örn.  Ben de günde 2 öğünle yetinen biriyim yıllardır böyle. Öyle hekime falan da giden biri değilim. Arada c vitamini takviyesi fln alırım kendi kendime ihtiyaç hissedince. Tesadüfen laborant arkadaşım kan almıştı çinkomun müthiş düşük olduğunu görmüştüm. O nedenle siz de yapmayın öyle. Aç iken sigara içmeyin. Dozunda alkol alınız. Cips yemeyiniz onun yerine cebinize doldurunuz kuruyemişleri onları yiyiniz. Hurma incir ceviz vs... Sağlıcakla kalınız

Kullanıcı teşekkür etti: Theodor, simurg

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Ocak 01, 2017, 12:40:14 ÖS »
Teşekkürler filiz.Haklısın beslenme düzenim ilerde başımı ağrıtacak farkındayım ama şu lanet olasıca alkol ve sigarayı  bir türlü hayatımdan çıkaramadım.Sigara iştahımı kesşiyor alkolse açlığımı ortadan kaldırıyor.
Yine bir girişim içindeyim.Yeni yılda yeşilaycı olamak istiyorum.Mesela şu an siz ocak ayının ilk günündesiniz ben yeşil ayın birinci gününü yaşıyorum.Kaç gün bırakabilirsem kar kardır.
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.

Kullanıcı teşekkür etti: Filiz

Filiz

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Ocak 01, 2017, 01:44:20 ÖS »
Eğer birden radikal bir değişiklik yapılırsa bazı bünyeler bedenler şaşırıyor ve büyük bir yoksunluk duyuyor. Sizde nasıl olur bilemiyorum bu kararınızın karşılığı. Yapamıyorsanız yavaş yavaş. Biraz alkolün zararı yok. Sonuçta bira b vitamini de barındırıyor ( lütfen gülmeyiniz ) . Birden yapamazsanız yelkenleri indirmek yok. Keyif alıyorsanız dozuna özen gösterirsiniz ilk başta. Bakınız bizim bir hedefimiz var değil mi .... Nedir o...... Hiv içi radikal daimi bir çözüm. İşte bu nedenle sorumluluk almalısınız. Vücudu hazırlamak ve sağlam bir şekilde  bu yeniliğe hazırlamak ve beklemek diyelim. Tüketirseniz yorarsanız şimdiden bu sorumsuzluk olur. Vücudunuz çocuğunuz olmalı. Benim inancım kesin ve net tedavi çalışmaları sonuç verecek. İnanınız çok zeki bilim insanları var. Benim arkadaşım İsviçre de yakında hiv dalında çalışmaya başlayacak. Ödüllü bir eczacı. Bir kere güzel sonuç alınan hiçbir şey durdurulamaz... Tedavi başarılı. Bu nedemek hapsedildi ve hastalık yapamıyor. İşte şimdi o beklediği yetde yokedilecek . Hareketli değil ve borbardıman için zemin hazır.... Sizin yapmanız gereken vücudu bu yeni düzene hazırlamak 
.. Bu kadar basit.  Çok zor değil... DURDURULMASI  BAŞARILANIN YOK EDİLMESİ YAKINDIR

Kullanıcı teşekkür etti: Theodor

Zeyd

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Şubat 13, 2017, 12:27:52 ÖÖ »
Matland @ kardeşim  kusura bakma senide çok rahatsız ediyorum hakkını helal et . Bi sorum olcak kardeşim  kefir içmek bizim için zararlı mı?  İnternete kefirin zararlari hakkında sordum bizim için öneriliyor galiba  daha önce burda bi kefir mevzusu  geçmişti senin görüşün  nasıl bu konuda

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Şubat 13, 2017, 12:55:39 ÖÖ »
Matland @ kardeşim  kusura bakma senide çok rahatsız ediyorum hakkını helal et . Bi sorum olcak kardeşim  kefir içmek bizim için zararlı mı?  İnternete kefirin zararlari hakkında sordum bizim için öneriliyor galiba  daha önce burda bi kefir mevzusu  geçmişti senin görüşün  nasıl bu konuda
yoo niye zararlı olsun. içenler var. memnunlar. şu gıda ürünü bizim için yasaktır diye bişey yok. sarı kantoron, greyfurt, ekinezya uzak dur geri ne istiyorsan ye.