Mavi-Banner

Gönderen Konu: HIV/AIDS'ten Değil Önyargıdan Kork!  (Okunma sayısı 661 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Shopska

• Administrator
  • Katılımcı Üye
  • Akıyor bu akşam maşallah..
    • Hiv ve Aids
HIV/AIDS'ten Değil Önyargıdan Kork!
« : Mart 26, 2016, 03:33:15 ÖÖ »
Bilmediği, tanımadığı şeylerden korkar insan. Çoğu zaman kendimiz ve yakınlarımızla ilişkilendirmek, aklımıza bile getirmek istemediğimiz konular, aniden karşımıza çıktığında ürkmemiz, paniğe kapılmamız, aşırı reaksiyonlar vermemiz bundan.Tamam, her zaman her konuda doğru kaynaklardan edinilmiş, doyurucu bilgilere sahip olmayabiliriz. Ama işte "önemli gün ve haftalar" bilgi açığımızı kapatmak için fırsat olabiliyor. "Ne? Önemli gün ve haftalar mı? İlkokul şeysi değil mi o?" demeyin hemen...

Yüzlerce Sivil Toplum Kuruluşu, binlerce, onbinlerce gönüllü, çalışma yürüttükleri alanlarda bilgi sahibi olabilmemiz için canhıraş bir mücadele veriyorlar. Önemli gün ve haftaları da medyanın, kamuoyunun biraz daha duyarlı olmasını fırsat bilerek bizlere ulaşmak, bizleri doğru bilgilendirmek için değerlendirmeye çalışıyorlar. Haydi bu kez 1 Aralık AIDS gününü biz fırsat bilip, HIV/AIDS üzerine konuşalım biraz... Pozitif Yaşam Derneği'nin kapısını çalalım...
HIV/AIDS Türkiye'de neredeyse hepimizin "fikir sahibi" olduğu ama HIV ile yaşayanlar ve HIV/AIDS ile yaşayanların yaşam kalitesini yükseltmek, onlara destek olmak, bu arada HIV/AIDS'in yaygınlaşmasını önlemek için mücadele verenler dışında hiç birimizin gerçekten "bilgi sahibi olmadığı" bir konu.
1 Aralık AIDS gününü, doğru bilgilenmek için değerlendirelim dedik ve Pozitif Yaşam Derneği'nin kapısını çaldık. Bu röportajımız 2 bölümden oluşuyor. İlk bölümde Pozitif Yaşam Derneği'nde Sosyal Danışman olarak görev yapan Sefa Yasin Erkaymaz, Pozitif Yaşam Derneği ve HIV/AIDS konularında yönelttiğimiz soruları yanıtladı. İkinci bölümde ise 10 yıldan uzun bir süredir HIV Pozitif ile yaşayan, hayat dolu bir kadının, Kızkulesiii'nin sorularımıza verdiği sabırlı yanıtları okuyacaksınız.
Bu kez "dikkatli okumalar" diyor ve bu röportajı tüm dostlarınızla paylaşmanızı diliyoruz... Çünkü artık HIV/AIDS'ten değil, bilgisizlikten korkuyoruz...

Röportaj: Sinan Dirlik

Kaynak
Kintsukuroi

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: HIV/AIDS'ten Değil Önyargıdan Kork!
« Yanıtla #1 : Nisan 04, 2016, 10:22:42 ÖS »
Enfekte olduktan beri yasadigim en buyuk saglik sorunu psikolojik olaniydi.
Ya etrafimdakiler hastaligimi ogrenir de beni ve ailemi toplumdan dislamaya kalkarlarsa diye kendi kendime sorup ardindan olacaklari dusunmekten daha fazla bir gucluk cekmedim.
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.

anaşit

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 16, 2016, 11:09:15 ÖÖ »
birde ameliyat etmeyen dr. sorunu var.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Haziran 16, 2016, 11:12:52 ÖÖ »
Hala devam ediyor mu o sorun?

kont

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Haziran 16, 2016, 01:51:22 ÖS »
Röportajları okudum. Lütfen zaman ayırıp herkes okusun. Aynı aşamalardan geçmiş olmak, aynı zorlukları ve güzellikleri yaşamak insanı mutlu ediyor. Bende pozitifim, evliyim ve bir kızım var. HIV hiç umrumda değil.  Benden hiç bir şey alamadı ve alamayacak ama hayatın ne kadar güzel ve yaşamaya değer olduğunu öğretti. Yeni tanı alan arkadaşlar kendinizi sakın koyvermeyin ve dernekle mutlaka temasa geçin. 3 yıl önce tanı alır almaz koşa koşa derneğe gittiğim ilk günü hatırlıyorum da adam karşıma geçip 14 yıldır HIVle yaşıyorum ve bak senin kadar sağlıklıyım dediğinde ne demek istediğini şimdilerde çok iyi anlıyorum...

Kullanıcı teşekkür etti: jovsi, Matland

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Haziran 16, 2016, 02:06:01 ÖS »
Röportajları okudum. Lütfen zaman ayırıp herkes okusun. Aynı aşamalardan geçmiş olmak, aynı zorlukları ve güzellikleri yaşamak insanı mutlu ediyor. Bende pozitifim, evliyim ve bir kızım var. HIV hiç umrumda değil.  Benden hiç bir şey alamadı ve alamayacak ama hayatın ne kadar güzel ve yaşamaya değer olduğunu öğretti. Yeni tanı alan arkadaşlar kendinizi sakın koyvermeyin ve dernekle mutlaka temasa geçin. 3 yıl önce tanı alır almaz koşa koşa derneğe gittiğim ilk günü hatırlıyorum da adam karşıma geçip 14 yıldır HIVle yaşıyorum ve bak senin kadar sağlıklıyım dediğinde ne demek istediğini şimdilerde çok iyi anlıyorum...

Bunları duymak çok güzel

anaşit

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Haziran 17, 2016, 10:40:34 ÖÖ »
Malesef çoğu doktor dişçi  kaçınıyor. Benim henüz ameliyat olmadı ama duyuyorum.

AntalyaPozitif

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 17, 2016, 12:04:36 ÖS »
Malesef çoğu doktor dişçi  kaçınıyor. Benim henüz ameliyat olmadı ama duyuyorum.
Bu ameliyat ve disci konusu beni de cok endiselendiriyor. Ozellikle disciye gitmem gerektiginde durumu soylemek soylememek arasinda cok kararsizim. :-( Tani aldigimdan beri hic disciye gitmedim. sadece bir kere cilt doktoruma gitmistim ve pozitif oldugumu soyledigimde doktor kadinin ve yanindaki hesitenin gozlerini belertip derin bir nefes almasi hafizama kazindi tabi.. Sanirim bu tarz reaksiyonlara hazirlikli olmak lazim

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Haziran 17, 2016, 12:16:36 ÖS »
Dişçiye söylemek zorunda değiliz. Diş hekimi kendi sağlığını öncelikli korumak ve zaten herkese enfeksiyonluymuş gibi yaklaşmak zorunda. Ameliyat konusunu bilmiyorum. Hekimin tedaviyi reddetme hakkı olduğunu söylemişti doktor. Ama ameliyat eden illaki çıkar demişti. Ne demekse

AntalyaPozitif

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Haziran 17, 2016, 12:32:38 ÖS »
@Matland evet biliyorum disciye soylemek zorunda degiliz ama iste yine de bazen kafamda soru isareti kaliyor bu konuda. Ama sanirim disciye gittigimde bende durumu soylemeyecegim. Bildigim kadari ile estetik operasyonlar harlclndeki hayati ameliyatlari doktorlarin reddetme haklari bulunmuyor artik fakat bazilari ameliyathanenin ve teknik ekibin yetersiz oldugunu one surerek baska hastanelere falan yonlendiriyorlar yada bicak parasi adi altinda aldiklari ve neye dayanarak aldiklarini asla anlamadigim parayi yuksek tutuyorlar. nedeni soruldugunda ekipmani tek sefer kullanip atiyoruz diyorlarmis. ne demekse artik , sanki negatiflerin ameliyatlarinda tek kullanimlik malzeme defalarca kullaniyor  , yada pozitifler icin farkli bir sterilizasyon proseduru kullaniliyormus gibi bir sye var... Anladigim kadari ile bazi cerrahlar bu durumdan istifade edip 5 liralik isi 10 liraya yapiyorlar. Boyle bir durumla katsilasildiginda nasil hareket etmek lazim ben de bilmiyorum. Bilen varsa aydinlarirsa sevinirim.

kont

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Haziran 17, 2016, 12:34:33 ÖS »
Estetik operasyonları reddebilir. Diğer durumlarda sözkonusu bile değil.  Günün en son ameliyatı olarak almak gibi uygulama var Marmara'da. Dişçi için ben hepatit taşıyıcısı olduğunu söylemiştim dikkat etsin diye. Aslında gerek yok ama içim rahat etti.

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Haziran 17, 2016, 05:50:54 ÖS »
Evet, basit operasyonlarda bile hiv dışında hepatit gibi kan yoluyla bulaşabilen hastaları en sona alıyorlar.
There's a light guiding my way.