Mavi-Banner

Gönderen Konu: Askerlik İşlemleri  (Okunma sayısı 3747 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jovsi

• Güvenilir Üye
  • Katılımcı Üye
  • *
Askerlik İşlemleri
« : Mayıs 07, 2016, 02:59:59 ÖÖ »
Merhaba :)

Birçok arkadaşımız muhtemelen bu süreci yaşamış ve halletmiştir ancak henüz muafiyet işlemlerini tamamlamamış arkadaşlar için fikir olması açısından süreci özet geçmek istiyorum.

1- Askerlik şubesine başvuru
     giderken yanınızda varsa diplomanız, bol bol kimlik fotokopisi, diploma fotokopisi bulundurun. Sıranızı aldıktan sonra bir form dolduracaksınız, bu formu doldurup sıranız geldiğinde gişedeki görevliye veriyorsunuz ve görevli sorulara başlıyor. geçirdiğiniz hastalıklar, aile durumu, mevcut hastalıklar vs. burada enfeksiyöz hastalık taşıyıcısıyım diyorsunuz ve boş boğaz biri değilse (ki benim muhatap olduğum meraklı bir kadındı ve hastalığı sordu. söylemek zorunda değilsiniz. doktorla görüşmek istiyorum diyebilirsiniz.) sizi ,askerlik şubesi hekimine yolluyor hemen ve orada hekime durumunuzu anlattığınızda sevk kağıdı yazıyor. Sevk kağıdınızı başvurduğunuz gişeye götürüyorsunuz. Üstünde enfeksiyon polikliniğine yazıyor. Hah burada bir ayrıntı var, bir çok askeri hastanede enfeksiyon bölümü var o yüzden hemen GATA'ya değil örneğin Hava Hastanesine sevk yazabilir görevli bu yüzden zaman kaybetmemek adına görevliden GATA'sevki yazmasını rica edebilirsiniz çünkü insiyatifi var. Görevli sevk kağıdını yazıyor ve bir zarfa koyup açmamanızı tembihleyip mühürlüyor.

2-GATA'ya müracaat
    Elinizdeki zarfla GATA'nın enfeksiyon polikliniğine başvuruyorsunuz ve doktor zarfı açarak işleme alıyor. Askerlik şubesinden çıkıp koştur koştur GATA'ya gitmeyin çünkü GATA'da sabah 11'den sonra kan alınmıyor. Doktor öncelikle klasik olarak elisa ve tam kan sayımı testleri istiyor kanınızı veriyorsunuz, sonuç öğleden sonra çıkıyor. ( bazı arkadaşlarda şöyle bir sorun yaşandı doktor dalgınlıkla elisa değil HIV RNA isteyebiliyor ve tedavi alanlarda negatif olduğundan sürecin uzamasına neden oluyor. Doktorunuzun HIV RNA dışında bir test de istediğine emin olun.) Sonuç çıktıktan sonra enfeksiyon yatan hasta bölümüne yönlendiriliyorsunuz ve doğrulama testi için Halk Sağlığı merkezine gönderilmek üzere tekrar kanınız alınıyor. ( Ankara GATA için numuneler perşembe günleri gönderiliyor.) Kanınız alındığında iletişim için bir numara alın çünkü  doğrulamanın gelmesi 2 hafta kadar sürüyor bu süre içinde arayıp kontrol edebilirsiniz. Doğrulama testi geldiğinde tekrar GATA'ya gidiyorsunuz ve sonucu onaylatarak Sağlık Kuruluna başvuruyorsunuz. ( Sağlık kurulu için yanınızda kimlik fotokopisi ve vesikalık bulundurmayı unutmayın.)

3-Sağlık Kurulu ve Rapor
     Sağlık kuruluna başvurduktan sonra görevli kurula çıkacağınız zamanı söylüyor. Yetişir ve sabah başvurursanız ki zor aynı gün, yetişemezseniz belirli günler var haftada net hatırlamıyorum o gün kurul için orada olmanız söyleniyor. Kurul günü sıranızı bekliyorsunuz ve kurul karşısına çıktığınızda doktor size tanıyı okuyor ve savaşta ve barışta askerliğe elverişli olmadığınızı söylüyor. ( merak etmeyin bunu herkesin duyabileceği şekilde yapmıyor.) Kuruldan çıktığınızda aynı gün saat 3 gibi raporunuzu alıyorsunuz.

4-Askerlik Şubesi
    Askerlik şubesi 5'te kapanıyor. Kuruldan alğınız raporu askerlik şubesine teslim ediyorsunuz ve size askerlik muafiyet belgesi veriyorlar. Raporun gelmesi 6 ayı bulabiliyor ancak bu süre içinde size verilen belge iş görüyor. Raporun eve gelmesini veya şubeye yollanıp şubeden almayı tercih edebilirsiniz.

İşlemler bu kadar :)

-Zorlu gibi geliyor, sinir bozucu olabiliyor ama mecburen bu süreci yaşıyoruz.
-Süreç 15 günde de sonuçlanabiliyor 1 ayda da
-Sürecin uzamaması için yanınızda sürekli evrakları, fotokopileri ve vesikalık fotoğraflarınızı bulundurun nerede ne isteyecekleri belli olmuyor.
-Malesef Askeriye diğer hastane raporlarını kabul etmiyor ama yanınızda bulundurun yine de. GATA'da tanı süreci en baştan işletiliyor yani ikinci kez tanı alıp, ikinci kez süreci yaşıyorsunuz bu biraz moral bozucu ama çok da takmamak lazım.
-GATA daha doğrusu askeriyede öyle bilgisayardan hekimin tüm sonuçları görmesi olayı yok bol bol koşturacaksınız evrak dolaştıracaksınız hazırlıklı olun.
-Bu süreç Askerlik şubesindeki doktorun sadece enfeksiyona sevk ettiği durumda böyle. HIV söz konusu olduğunda diğer hastalıklara karşı da diğer bölümlere de sevk edebilir bu da süreci, evrak işlerini ve koşuşturmayı uzatır. O yüzden HIV dışında bir probleminiz varsa( göz, psikiyatri vs. bunlardan askerlik şubesinde bahsetmezseniz sadece enfeksiyon sevki alarak süreci kısaltabilirsiniz.)

Şimdiden kolay gelsin :)
Dünyayı güzellik kurtaracak!

Kullanıcı teşekkür etti: Shopska, Mavera

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Askerlik İşlemleri
« Yanıtla #1 : Mayıs 07, 2016, 04:31:00 ÖÖ »
Askerliğimi yapmıştım :(

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Mayıs 07, 2016, 08:26:27 ÖÖ »
Ben de kredi çekip bedelli yapmıştım tanı almadan dört ay önce ki aslında pozitifdim o zaman da
İflahımı kesti hala borç ödüyorum hiç tatil yapamamamın sebebi

Bu iş çok zor ve uğraştırıcı ama insan faktörü önemli umarım arkadaşlarımızın karşısına merhametli iyi insanlar görevli olarak çıkar yoksa işi çok uzatıp zorlaştırabilirler.

jovsi

• Güvenilir Üye
  • Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Mayıs 07, 2016, 04:57:53 ÖS »
@Matland ve @Mavera baya kötü olmuş ya hele hala borç ödemeye devam etmek çok can sıkıcı.
önceki forumda yazılanları hatırlıyorum 45 gün uğraşan arkadaşlarımız vardı aynı şekilde 15 günde halleden arkadaşlarımız da vardı. dediğin gibi insan faktörü çok önemli.

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Mayıs 07, 2016, 05:46:04 ÖS »
Ben de çok kolay halletmiştim
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Mayıs 07, 2016, 05:50:51 ÖS »
Ben askerden geldikten 4 yıl sonra enfekte olduğum için :)
Yapılacak bişey yok

Ruboy

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 16, 2016, 12:42:32 ÖS »
Birkac sorum var bu konuyla ilgili. Oncelikle askerlikten muaf olduk diyelim aldigimiz raporda askerlik icin elverisli degildir mi yaziyor hastalik hakkinda bilgi içeriyor mu?

jovsi

• Güvenilir Üye
  • Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Mayıs 16, 2016, 03:42:04 ÖS »
verilen raporda muafiyet nedeni kesinlikle yazmıyor bu konuda rahat olabilirsiniz.

Kullanıcı teşekkür etti: Ruboy

Bedavaci

• Güvenilir Üye
  • Üye
  • *
  • Büyüdük,ve kirlendi dünya...
« Yanıtla #8 : Mayıs 16, 2016, 05:06:52 ÖS »
Bende yeni aldim ve yazmiyor

Kullanıcı teşekkür etti: Ruboy

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Mayıs 16, 2016, 09:59:20 ÖS »
Muafiyet raporunda yazmıyor ama,elverişsizdir raporu mu ne deniyosa,hani şu çok mühürlü olan,üzerinde foto olan ve bir nüshası da eve yollanacak olanda insan immün yetmezlik virüsü,(hiv) başka yerde sınıflandırılmamış yazıyor.
Umarım yakın zamanda değil başka yer; hiç bir yerde de sınıflandırılmaz şu lanet virüs.
Kökü kazınsa keşke..
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.

Bedavaci

• Güvenilir Üye
  • Üye
  • *
  • Büyüdük,ve kirlendi dünya...
« Yanıtla #10 : Mayıs 16, 2016, 11:41:20 ÖS »
Aminnn

hürgeneral

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Haziran 07, 2016, 05:39:50 ÖS »
ben tanıyı haydarpaşa gata da almış ve tedaviye orda başlamıştım doktorum benim için işlemin kolay olcağını söylemişti doktorum yıllık iznimde izmirde 3-4 gün kalıp  apar topar istanbula dönüş eve girmeden sabahtan başlamıştım işlemlerime şansıma elisa testimi daha önceden yapıldığı için 1 hafta gibi sürede hallolmuştur sanırsam ben askerliğimi yapmadım doktorum tedavi zamanı askerlikten muaf oluyorsun diyince şuanda açıktan okuyorum bunu duyunca şuanda sallamış gibiyim durumu :) umarım fazla ihtiyacı olan çıkmaz bu konuya

kont

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Haziran 15, 2016, 06:36:38 ÖS »
Ah askerlik ah. 97 - 99 da bitti ;)

nathanieltroy

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Haziran 15, 2016, 07:06:44 ÖS »
ben de askerden döndükten sonra tanı aldım, askerde pozitiftim yani :) gitmeden önce de hep "keşke bi rahatsızlığım olsa da muaf olabilsem" diye geçirirdim içimden. hayat bazen benimle dalga geçiyor diye düşünüyorum :D
Tanı: Ağustos 2014
CD4: 722
Viral Yük: Negatif (Mart 2017)
İlaç: Hivent + Tivicay

Ally

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Haziran 15, 2016, 11:44:12 ÖS »
Merhaba arkadaşlar bende geçen sene muaf  oldum benim hikayemde değişik olan konu zaten 4 yıldır muafiyet için uğraşıyordum escinsel olduğum için gerçi ilk sene de pozitif olduğumu öğrendim ama önce ilk raporumu bitirmem gerekiyormuş diye beni oyaladilar 2 sene daha ve 4. Sene gata ya sevk edildim sonunda burda işler çok daha sıkı olduğundan sinir krizi geçirecektir 5. Dk da çünkü zaten hiv yüzünden askere giremeyecek ken bide escinselligimi kanıtlamak için envayi sınav soruları ile karsilacakmisim ve hiç korkmadan hastaneyi birbirine kattım ilk işim hasta haklarına gitmek oldu evet gata da hasta hakları var ve kapısından 1.5 yıldır ilk giren bendim görevlilerin yerini bile bilmemesi 45 dk da bulmamı sağladı neyse beni psikiyatri bölüm seFine yonlendirdiler orda durumu anlatınca altındaki doktora saçmalıyor bunlar dedi ve duruma müdahale ettiler ve hemen intaniyeye gittim ve nihayet sonucu yukarıda guzelce anlattığınız süreler içinde aldım tek söylemek istediğim şu benim bütün ailem biliyor hiv durumumu ve rahatız bu konuda hastane içinde memur personeller var birisi "nerden kaptın dedi" babamın yanında babamda hukuk içinde olduğu için bir güzel laf ile yerin dibine soktu ayrıca gidip o bölümün seFine şikayet ettim yanından beş dk sonra geçtiğimde 50 kere özür diledi lütfen bidaha sefe çıkmayın diye kendinizi sakın ezdirmeyin utanmayın emin olun daha hızlı işliyor işlemler ve şunu da söylemek isterim ne askerlik şubem ne de gata daha önce benim yaşadığım durumla karşılaşmadıgini söyledi yani escinsel lik için gelip hiv le muaf olmayı evet bunu yapabilirsiniz çünkü escinsellik için yanımda muafiyet alan bir arkadaşım seferberlik olursa çağrılır yazıyordu bu durum bizde yok  ;D
Hepinize pozitif bir gülücük :)

Kullanıcı teşekkür etti: Merve90