Mavi-Banner

Gönderen Konu: Hayat Sigortası Hk. HIV/AIDS  (Okunma sayısı 853 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MühürlüKader

• Katılımcı Üye
  • *
Hayat Sigortası Hk. HIV/AIDS
« : Ekim 20, 2016, 12:26:06 ÖS »
Merhaba arkadaşlar,

özel sağlık sigortasının HIV/AİDS sürecinde hiçbir destek sağlamadığını biliyoruz.
Fakat benim özel sağlık sigortama ek iş yeri tarafından yapılan Hayat Sigortası poliçemin, hastalık ve kaza durumunda ve maluliyet durumlarında tazminat ödemesi yaptığını biliyorum. Sigorta şirketi tüm rapor ve tahlilleri talep etti. Söz konusu işlemin ön onayı konusunda az önce mail attılar. "Hastalığınız kapsamında tazminat hakkınız doğmuştur." detaylı inceleme yapıldıktan sonra nihai karar hakkında bilgi vereceklermiş.

Sormak istediğim bilgi şu; hayat sigortası sürecinde bilgi sahibi olan tazminat ödemesi alan arkadaş var mı? Hayat sigortası mantığı özel sağlıktan farklı ilerler. Poliçenin yapılışından sonra ortaya çıkan hastalık (kronik-tehlikeli) kaza durumu ve bunlarla birlikte sebep olan maluliyet durumlarında gerekli hak ediş gerçekleşir.

Bilgi sahibi dostlardan cevap bekliyor olucam.
Sağlıklı günler.

Kullanıcı teşekkür etti: Ruboy

Albus

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Hayat Sigortası Hk. HIV/AIDS
« Yanıtla #1 : Ekim 20, 2016, 09:32:31 ÖS »
Şimdi bir sigortacı ve yeni hiv + birey olarak şu sıralar buna kafamı yormak hiç akşıma gelmemişti. Öncelikle sağlık sigortaları özel şartlarıma hiv ve hivden dolayı oluşan her türlü hastalık tedavi ve testleri karşılamayacağını belirtiyorlar
Gelelim hayat sigortasına özel ve genel şartları ayrı ayrı incelemeliyiz
Genel şartlara baktığımız vakit aids durumundan ölürsen sadece riyazi sigorta bedelini sigortacı  ödemekle yükümlüdür diyor.
Yaşama durumunda tazminat için açıkça belirtilen bir durum yok Hiv için
Özel şartlar olarak teminatlara bakarsak
Kritik tehlikeli hastalıklar teminatı vardır ama bunuda açık net olarak detaylandırılmamıştır

O yüzden ben biraz detaylı benden daha tecrübeli büyüklerime sorarak konuyu tam öğrenip sizlere geri dönüş yapacağım :)

MühürlüKader

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ekim 21, 2016, 12:13:04 ÖS »
Sevgili @Albus teşekkürler. Merakla bekliyor olucam.

Albus

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Ekim 22, 2016, 09:24:26 ÖÖ »
Şimdi yaşama durumunda olanı detaylıca inceledikten  sonra edindiğim bilgileri şöyle açıklayayım;
Yaşama durumunda hayat sigortasında Kritik tehlikeli hastalıklar teminatı var ise bunun üzerinde durmuştuk (bende bu teminat yokmuş mesela) allianz sigortayı baz alarak ilerledim (Her sigorta şirketi özel şartlarını değiştirebilir en esnek olan allianz genelde)
Kritik hastalıklar nelerdir diye merak ederekten detayına girdim hiv + kapsayan 2 durum tespit ettim;
1-Kan nakli yolu ile bulaşan hiv (ispat istiyorlar yani)
2-Meslek yoluyla bulaşan hiv ( Doktorlar ve diş hekimleri)

Bunların dışında başka bir yolla bulaşıyı kabul etmezler yani.

Ama sana tazminat hakkın doğdu demişler bu aklımı kurcaladı yinede peşini bırakma bizide sonuç hakkında bilgilendirebilirsen çok teşekkür ederim :)

tween

• Katılımcı Üye
  • *
  • korkma ! test ol
« Yanıtla #4 : Ekim 24, 2016, 07:55:21 ÖS »
sektörde çok tecrübeli bir sigorta acentesi sahibi tanıdığım duruma aynen bu şekilde açıklık getirmişti.
hiv pozitif olma ve hiv sebebiyle yaşamın sona ermesi durumlarında tazminat hakkı , poliçe kapsamında taahhüt edilen özel şartlarda yazılı ise doğar.
Fakat buda yine mesleki bulaş(hastadan-sağlık personeline sağlık personelinden hastaya), yada kan/organ nakli esnasında bulaşın ispat edilmesi halinde geçerli olacaktır.
hiv'in belirtisi olmaz, delirtisi olur ! olunacak tek bir test kesin çözümdür.

ekimdeolanlar

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Haziran 19, 2017, 02:05:23 ÖÖ »
@Albus  siz sigortacı mısınız? Sormak ıetedığım bırsey var. Teşekkürler
« Son Düzenleme: Haziran 20, 2017, 03:17:40 ÖÖ Gönderen: ekimdeolanlar »