Mavi-Banner

Gönderen Konu: Türkiyede HIV Pozitif sayısı  (Okunma sayısı 1078 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mehmet123

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Türkiyede HIV Pozitif sayısı
« : Eylül 30, 2016, 01:28:33 ÖS »
Türkiye’de AIDS patlayacak” öngörüsü, 2003 yılından itibaren gerçekleşti. 2005-2015’te yüzde 522 artan HIV/AIDS’li sayısı, şu anda 11 bin 109!
Sağlık Bakanlığı Ulusal Sağlık Komisyonu’nda yer alan İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV) Genel Müdürü Dr. Muhtar Çokar, Türkiye’de HIV/AIDS vakalarında tehlikeli bir artış olduğunu söyledi. Dr. Çokar, 1995’te Türkiye’de de AIDS’le mücadelenin çok öncelikli bir konu olduğunu, İKGV’nin de bu tarihlerde AIDS’in önlenmesi çalışmalarına başladığını anlattı. “O yıllarda salgın bilimciler, Türkiye’de AIDS patlaması olacağını öngörüyorlardı. Bugün o öngörü yavaş yavaş gerçekleştiği halde Türkiye’de öncelikli bir konu değil” diyen Çokar, AIDS’in Türkiye’deki son durumu hakkında şunları söyledi.

ÖNCELİK GERİLEDİ

“1995’e kadar Türkiye’de yılda 100-150 kişi HIV/AIDS havuzuna katılıyordu. Önemli bir sayı değildi. Salgının bu düzeyinde önlem alındığında, az masrafla önü kesiliyordu. 90’lı yıllar boyunca HIV/AIDS salgınında korkulan olmadı, yılda 170-190 hastada kaldı. 2012’ye gelindiğinde turizm potansiyelindeki artış, seks işçiliğinin hem görünür hem gizli kalmasını sağlayan sosyal medya gibi teknolojik olgu gündeme geldi. Bu gelişmeye karşılık devletin AIDS’e verdiği öncelik
‘CİNSEL EĞİTİM VERİLMİYOR’

“Sağlık Bakanlığı’nın 1996’da kurduğu Ulusal AIDS Komisyonu, AIDS’le mücadeleyi planlayacak, değerlendirecek, önerilerde bulunacaktı. Komisyonda tüm bakanlıklar, birçok dernek ve STK vardı. Yılda iki kez toplanırdı. 2012’de komisyon toplanmamaya, STK’lar katılmamaya başladı, okullarda cinsel sağlık eğitimleri hiç verilemez hale geldi

”WHO TÜRKİYE'Yİ UYARDI

WHO Avrupa Bölge Ofisi HIV/AIDS ve Hepatit Programı Sorumlusu Martin Donoghoe, Sağlık Bakanlığı’nı uyardı. HIV/AIDS vakalarının 2003-2013 yılları arasındaki artışı gündeme geldi. 2003’te 182 vaka varken 2013’e 1391’e çıktı. Bu, yüzde 764 artış demek. 2005’teki HIV/AIDS 292 iken 2015’in ilk 11 ayında 1525. Bu da yüzde 522 artış demek. WHO rakamlarına göre Avrupa’nın en çok HIV/AIDS’in görüldüğü Doğu Avrupa bölgesinde ise oran yüzde 200.”

süvari

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Türkiyede HIV Pozitif sayısı
« Yanıtla #1 : Eylül 30, 2016, 04:21:58 ÖS »
Bu verilere ulaşıyorlar ve bu öngörüde bulunuyorlar ama hiçbir önlem yok. Buna ne denilebilir ki.

Ayrıca bu iş sadece devletin mesuliyetinde değil bence. Sağlık personelinden, bakanlığından STKsına kadar herkes bu işte mesul.

Ağzımda yığılıp kalıyor laflar. Allah bizi ıslah etsin milletçe. Ne diyelim.

tween

• Katılımcı Üye
  • *
  • korkma ! test ol
« Yanıtla #2 : Eylül 30, 2016, 05:37:26 ÖS »
bende çok kızıyorum hükümetin bu konuda ki vurdumduymazlığına. fakat sonrada aklıma başka şeyler geliyor,Hiv den korunmak o kadar basit ve ucuz ki.3 TL lik kondom !! işte tek çözüm bu.ne yapacak devlet ? kendi alıp zorla çükümüze mi geçirecek.okullarda cinsel eğitim falan filan,tamam da biryere kadar.Ne yani bu çağda ,cinsel ilişkiyi internetten en ince ayrıntısına kadar görüp bilen gencolar , korunmadığı takdir de cybh kapabileceğini mi bilmeyecek.boşversenize,herkesin kafasında tek düşünce,bana bir şey olmaz !! hadi bu düşünce tarzını yıkalım desek,kamu spotları,billboardlar,durak metro metrobüs afişleri ,Türkiye'de rakamlar korkunç , 100.000 HİV li var ,aman Allahım diye .Bu sefer zaten hiv pozitife önyargılı olan toplum iyice manyak olacak,her hiv pozitifi potansiyel virüs saçıcı olarak görecek ve rencide edicek.İlaca erişim ve tedavi olanakları konusunda zaten yeterince iyiyiz , bunu hepimiz biliyoruz.Bence devlet ne de olsa güncel tedavi imkanlarına çok yakın imkanlar sunduğu için rahat davranıyor.Tamam , devletin illaki sorumsuzlukları var ama internet sayesinde istenilen her bilgiye bu kadar rahat ulaşılabiliyorken,hangi hiv pozitif benim pozitif olmama sebep devlettir diyebilir,devlet bizi aydınlatmadı ondan hiv oldum diyebilir?
hiv'in belirtisi olmaz, delirtisi olur ! olunacak tek bir test kesin çözümdür.

Kullanıcı teşekkür etti: okan8951

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Eylül 30, 2016, 05:53:09 ÖS »
Kondom reklamı ve/veya bilinçlendirme adına yapılan birşey yok ki. Tvlerde gördüğümüz tek şey hiv pozitif biri vefat ederse yaşadığı ortamın veya evinin kireçlenmesi. Seks gibi bazı şeyler tabu hayatımızda ve biz bu tabuyu en yakınlarımızın yanında bile yıkamıyoruz. Dolayısıyla sağlıklı seks konusunda da toplumsal bilinçlendirme yok. Yorumlar hep vaka üzerinden. İş işten geçtikten sonra. Bu noktada yapılacak her türlü uyarılar sadece ön yargıları artırır tween'in dediği gibi.

Hetero ya da homoseksüel tanışma/partner sitelerine bakın, her 10 profilden 3'ünde şu yazı var: "temiz birileri". Çünkü hastalıkların dışarıdan görünebildiğini düşünüyor ve kişiye buna göre değer biçiyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=Ipaj6eLhr_I

Videoda da görüldüğü gibi bilgi seviyemiz bu düzeylerde. Özellikle büyük şehirler dışında.
There's a light guiding my way.

Floki

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 30, 2016, 11:43:15 ÖS »
cercei sonuna kadar haklısın bir örnek vermek istiyorum bir hayat kadınıyla korumasız olan bir arkadaşıma neden kondom kullanmadıgımı sordugumda bana görmüyonmu olum kız senden benden temiz sütun gibi diye cevap veriyor cehaletin bu kadarı yahu bilinçlendirdim ama pek iplemiyor

madmax35

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ekim 01, 2016, 02:08:27 ÖÖ »
kimseye  guvenmem şu dkdan sonra ama kimisinin haberi yok  durumdan  bilmiyo  fakat bilerek yapanlarda var hemde  az degil forumlardan falan okudugum kadariyla birazda yani bi insan baskasina  bunu nasil aklim almiyor acikcasi yazik. . .  yani suan icin kendi durumumu bilmiyorum  ama  fark etmez  genel biliclenmek icin  bi cok yerde yazi ve paylasim yaptim . . .  hatta saglik bakanligi dahil post attim . . . kendi capimda dernege  bi yardim yaptim benim durumum degismicek neysem netlesecek sadece  ama  belki bi baskasinin ki degisir  kim bilir paylasimlari gördükce yeni tani alan arkadaslara yardimlarinizi  desteklerinizi ben bu konuda napabilirim diye düsünüyor  inanin insan . . .

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
« Son Düzenleme: Ekim 01, 2016, 02:53:54 ÖÖ Gönderen: madmax35 »

tween

• Katılımcı Üye
  • *
  • korkma ! test ol
« Yanıtla #6 : Ekim 03, 2016, 02:07:24 ÖS »
kimseye  guvenmem şu dkdan sonra ama kimisinin haberi yok  durumdan  bilmiyo  fakat bilerek yapanlarda var hemde  az degil forumlardan falan okudugum kadariyla birazda yani bi insan baskasina  bunu nasil aklim almiyor acikcasi yazik. . .  yani suan icin kendi durumumu bilmiyorum  ama  fark etmez  genel biliclenmek icin  bi cok yerde yazi ve paylasim yaptim . . .  hatta saglik bakanligi dahil post attim . . . kendi capimda dernege  bi yardim yaptim benim durumum degismicek neysem netlesecek sadece  ama  belki bi baskasinin ki degisir  kim bilir paylasimlari gördükce yeni tani alan arkadaslara yardimlarinizi  desteklerinizi ben bu konuda napabilirim diye düsünüyor  inanin insan . . .

dostum senin uçkunda yaptırdığın hiv duo ultra sonucun negatif değil miydi?hatta sürende gayet yeterliydi.fakat yorumda kendi durumumu net bilmiyorum yazmışsın.iletilerini takip ediyorum,iyi niyetli olduğın için sana cevap veriyorum.dostum sen NEGATİFSİN.olduğun test ve süren oldukça yeterli.gün sayıp kendini harap etme.
SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
hiv'in belirtisi olmaz, delirtisi olur ! olunacak tek bir test kesin çözümdür.