Mavi-Banner

Gönderen Konu: Saptanamayan virüs yükü ve korunmasız ilişki  (Okunma sayısı 411 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

overjoy

• Yeni Üye
  • *
Saptanamayan virüs yükü ve korunmasız ilişki
« : Nisan 15, 2018, 10:24:16 ÖS »
Merhaba arkadaşlar,

Ben 6 aydır tedavi görüyorum, en son testte virüs seviyem saptanamayan düzeyde çıktı. Hafta sonu büyük bir hata yapıp korunmasız ilişkiye girdim. Tanı aldığım günden bu yana bu konuya çok dikkat ediyorum ancak Cuma gecesi çok fazla alkol aldım ve yaşadıklarımı hatırlamıyorum desem yeridir. Karşı taraf durumu bilmiyor ve kendimi çok kötü hissediyorum şu an. Yabancı makaleleri araştırdığımda birçoğunda Undetectable=Untransmittable (saptanamayan=bulaştırmaz) yazıyor ama yine de her zaman korunma taraftarıyım, ben bir hata yapıp alkolün etkisiyle korunmadım.  :( İlişkide aktif rolündeydim ancak boşalma olmadı. Bulaş ihtimali nedir? :(

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Saptanamayan virüs yükü ve korunmasız ilişki
« Yanıtla #1 : Nisan 15, 2018, 10:40:02 ÖS »
Cevabı senin de çok iyi bildiğin gibi ihtimal düşük ama emin olabilmek için tek yapılacak olan test olmak.

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Nisan 15, 2018, 10:43:04 ÖS »
Merhaba arkadaşlar,

Ben 6 aydır tedavi görüyorum, en son testte virüs seviyem saptanamayan düzeyde çıktı. Hafta sonu büyük bir hata yapıp korunmasız ilişkiye girdim. Tanı aldığım günden bu yana bu konuya çok dikkat ediyorum ancak Cuma gecesi çok fazla alkol aldım ve yaşadıklarımı hatırlamıyorum desem yeridir. Karşı taraf durumu bilmiyor ve kendimi çok kötü hissediyorum şu an. Yabancı makaleleri araştırdığımda birçoğunda Undetectable=Untransmittable (saptanamayan=bulaştırmaz) yazıyor ama yine de her zaman korunma taraftarıyım, ben bir hata yapıp alkolün etkisiyle korunmadım.  :( İlişkide aktif rolündeydim ancak boşalma olmadı. Bulaş ihtimali nedir? :(

Şunu unutmayın içkili olmak sizi bu vebalden kurtarmaz. Boşalma olmaması bulaş ihtimalini azaltır. Bazı kaynaklar 6 ay negatif rna ya sahip kişinin korunmama seçeneğinin oldugunu söylese de korunun arkadaslar. Hiv oldugunu bilmeden bunu yapanin cahilliğine verilebilir ama bile bile işi şansa bırakmak vebal yükler insana ki bu vebal şahsen bana ağır gelir. İçinin rahat olması için kız arkadasını test olmaya götür ya gidip bir baktıralım gibilerinden alttan alttan işleyip.

Kullanıcı teşekkür etti: can_can, Pappie

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • nefes alıyorsak umut var demektir.
« Yanıtla #3 : Nisan 15, 2018, 10:45:24 ÖS »
Ne kadar basit değil mi?
Alkolün arkasına sığınıp masum bir insanın hayatıyla oynamak..
İçme o zaman. Kendine güvenmiyorsan içme arkadaşım. O düşüp kalktığın kişinin ne suçu var? Ya ona bulaştıysa. Buna hakkın yok... Hiç hakkın yok...
« Son Düzenleme: Nisan 15, 2018, 10:56:18 ÖS Gönderen: Angelowic »

Kullanıcı teşekkür etti: Pappie, Dişhekimi

Taurus

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 15, 2018, 11:05:08 ÖS »
Başkasını efekte etmektense bence hepatit c, sifiliz kapıp kapmadığından kork. Tedavi alan birey bulaştırmaz ama eğer ikinci bir virüs vücuduna girerse. O zaman işte işin zorlaşır.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 15, 2018, 11:27:25 ÖS »
Başkasını efekte etmektense bence hepatit c, sifiliz kapıp kapmadığından kork. Tedavi alan birey bulaştırmaz ama eğer ikinci bir virüs vücuduna girerse. O zaman işte işin zorlaşır.

Tedavi alan birey bulaştırmaz derken %100 kesin bilgi mi? @Taurus

dejavu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Nisan 16, 2018, 01:38:17 ÖÖ »

Forumda araştırırsanız bu konu defalarca tartışıldı. Kesin bilgi diye bişey yok arkadaşlar. Burada kimse ha git takıl kesin bilgi yazabilir mi sizce mantıken?

Bu konuda yapılan araştırmalar var (arama yapın forumda) ve sonuçları undetectable olan bireylerin bulaştırıcı olmadığı sonuçları ortaya çıktı. Yanlış hatırlamıyorsam en son yapılan deney 3000 çift üzerineydi? (Düzeltin lütfen yanlış hatırlıyorsam) ve bu 3000 çiftten biri negatif biri pozitif olan bireylerin belli bir süre sonunda birbirini enfekte edilmedi görüldü. Bu sonucun kesinliği nedir?

Çok çok ender süperenfeksiyon denilen vakalar da var ayrıca. Bunlar hiv undetectable olan kişiler ama tekrar enfekte olmuşlar. HIV'in alt türleri var ve sen bu alt türlerin birine sahipken ikisine birden sahip olabilirsin ama ilaç çoğu türü kapsıyor. Ama virus mutasyon geçirebilir ve hiç bilinmeyen bir tür senin vücuduna da girebilir. Bu da bir risk.

HIV dışında çok bela hastalıklar da var. O yüzden sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yemeli :)

Arkadaş içki içtiği için kızanlar filan olmuş da bizim burada insanları yargılama lüksümüz yok lütfen yazdıklarınıza biraz dikkat edin arkadaşlar. Hata yapılabilir ama burası hataları eleştireceğimiz bir forum değil, yardımlaşma üzerine tartıştığımız bir özgürlük alanı burası.

JR

• Katılımcı Üye
  • *
  • Üzme tatlı canını. Gülsene biraz ?
« Yanıtla #7 : Nisan 16, 2018, 01:53:26 ÖÖ »
Bulaş olması düşük bir ihtimal gibime geliyor. Tedavi almayıp yükü her gün artan pozitif bir bireye göre  ihtimali çook daha az. Tedaviyi aksatmıyorsan ve saptanamaz duruma geldiysen bulaş durumunun olacağını çok minik bir ihtimal olarak görüyorum. Olaydan uzun bir süre geçmediyse prep tedavisine başvurmanızı önerebilirdim.
<3

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Nisan 16, 2018, 07:24:51 ÖÖ »
Araştırmalarda çok sayıda çiftin çok sayıda (binlerce) ilişkisi olmuş, pozitif kişi tedavi ile rna negatif olduğu için bir tane bile bulaş görülmemiş.

Ancak:

-en az 6 aydır sürekli rna negatif olması ve tedavi hiç aksatmaması gerekiyor araştırmaya böyle çiftler alınmış
-bu araştırma heteroseksüel çiftler üzerine, eşcinsel ilişkiler çok denenmemiş anal seks vajinal sekse göre daha yüksek riskli oluyor.
-en önemlisi bu araştırmaya katılanlar negatif kişiler de durumdan haberdardı ve kendi rızalarıyla kabul ettiler ve doktor tarafından sıkı takip edildiler-ola ki bulaş olsaydı zaten hemen tedaviye başlayacaklardı.

Bu şartlar yoksa korunmamak gene de etik değil. Karşı tarafa tercih şansı verilmiyor çünkü. Ve dahası o kişi ile bir daha görüşmeyecekseniz test olmayabilir ve ola ki bulaş oldu haberi olmayacağı için başkalarına bulaştırmaya devam edebilir. Bu şekilde katlanarak artan bir vebali olur.

Yani, bulaş olması eldeki verilerle pek beklenmiyor ancak etik olan kişiye haber vermek, 3 gün geçmediyse pep almasını sağlamak, ve mutlaka test olmasını sağlamak. Tabii bunu söylemesi kolay yapması zor.
Boşuna dememişler içki kötülüklerin anası diye.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Kullanıcı teşekkür etti: Pappie

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Nisan 16, 2018, 12:27:03 ÖS »

Forumda araştırırsanız bu konu defalarca tartışıldı. Kesin bilgi diye bişey yok arkadaşlar. Burada kimse ha git takıl kesin bilgi yazabilir mi sizce mantıken?

Bu konuda yapılan araştırmalar var (arama yapın forumda) ve sonuçları undetectable olan bireylerin bulaştırıcı olmadığı sonuçları ortaya çıktı. Yanlış hatırlamıyorsam en son yapılan deney 3000 çift üzerineydi? (Düzeltin lütfen yanlış hatırlıyorsam) ve bu 3000 çiftten biri negatif biri pozitif olan bireylerin belli bir süre sonunda birbirini enfekte edilmedi görüldü. Bu sonucun kesinliği nedir?

Çok çok ender süperenfeksiyon denilen vakalar da var ayrıca. Bunlar hiv undetectable olan kişiler ama tekrar enfekte olmuşlar. HIV'in alt türleri var ve sen bu alt türlerin birine sahipken ikisine birden sahip olabilirsin ama ilaç çoğu türü kapsıyor. Ama virus mutasyon geçirebilir ve hiç bilinmeyen bir tür senin vücuduna da girebilir. Bu da bir risk.

HIV dışında çok bela hastalıklar da var. O yüzden sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yemeli :)

Arkadaş içki içtiği için kızanlar filan olmuş da bizim burada insanları yargılama lüksümüz yok lütfen yazdıklarınıza biraz dikkat edin arkadaşlar. Hata yapılabilir ama burası hataları eleştireceğimiz bir forum değil, yardımlaşma üzerine tartıştığımız bir özgürlük alanı burası.

Merhaba @dejavu içki içtiği için kızmadım. Sadece kendine güvenemiyorsa şişenin dibini göremeyecek. Bizde içiyoruz ama sabah uyandığımızda gece ne oldu diye sormuyoruz.

Yazdıklarıma inan o kadar dikkat ediyorum ki burada.
Hataları eleştireceğimiz forum değil mi? Evet Özgürlük alanı ama toz pembe değil bunu da bilmeni isterim. O zaman herkes içki içip insanlara hiv bulaştırsın. Kusura bakmayın hatasını dile getirir yüzüne söylerim.
Bu duruma alkış tutamam.

Benim ve hepimizin yaşadıklarını hiç suçu olmayan insanlar yaşasın İstemiyorum. Bunu da bil @overjoy

overjoy

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Nisan 16, 2018, 01:09:59 ÖS »
Teşekkürler arkadaşlar, ben normalde çok fazla içki içen biri değilim. Sadece bir hata yaptığımı söyledim, hatalarımız oluyor hayatta önemli olan ders almak. Ben bugünden sonra içki içmeyeceğim ve bu konuya çok dikkat edeceğim. Bugün biraz araştırma yaptım ve yabancı kaynaklara göre 4 yıl boyunca yapılan bir araştırmada 58.000 kez korunmasız ilişkiye giren çiftlerde  (bir taraf 200 eşiğine göre saptanamayan) bulaş görülmemiş (boşalma olsa dahi). Bu asla korunmasız yapın anlamına gelmemeli, her zaman korunmalıyız. Suçlayan arkadaş kendince haklı olabilir ama bu forumda daha barışçıl yaklaşımların olmasından yanayım. Konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum, cevabımı aldım ve ona göre aksiyon alacağım. Teşekkürler hepinize.

Gokkusagi

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Nisan 16, 2018, 01:30:24 ÖS »
Normal şartlarda zaten hiv oldukça zor bulaşan bir virüs. Yani şöyle birşey hatırlıyorum; hepatit B hiv’den 100 kat daha bulaşıcı. Özellikle tedavi olan bir birey bulaştırmaz, ihtimal çok düşük deniyor. Ama ben bunun bir de ahlaki durumunu irdeliyorum. Diğer taraftan karşı tarafın herhangi bir bulaştırıcı hastalık taşımadığının bir garantisi de yok! Yani alınan risk hep karşılıklı oluyor. Tabi bile bile lades demek vicdani olarak büyük yük insanın omuzlarında. Bizler diğer hastalıklara karşı oldukça savunmasız durumdayız. Bu nedenle korunmaya ayrıca dikkat etmelisin..
Gri gökler, sadece geçmekte olan bulutlardır.

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Nisan 16, 2018, 01:34:46 ÖS »

Merhaba @dejavu içki içtiği için kızmadım. Sadece kendine güvenemiyorsa şişenin dibini göremeyecek. Bizde içiyoruz ama sabah uyandığımızda gece ne oldu diye sormuyoruz.

Yazdıklarıma inan o kadar dikkat ediyorum ki burada.
Hataları eleştireceğimiz forum değil mi? Evet Özgürlük alanı ama toz pembe değil bunu da bilmeni isterim. O zaman herkes içki içip insanlara hiv bulaştırsın. Kusura bakmayın hatasını dile getirir yüzüne söylerim.
Bu duruma alkış tutamam.

Benim ve hepimizin yaşadıklarını hiç suçu olmayan insanlar yaşasın İstemiyorum. Bunu da bil @overjoy

vallahi o bana da oldu. Ama benimki cok daha masum.
Hoslandigim kiza acilamiyordum, genclm, cesaret gelsin acilayim diye ictim.
Sabah ben seninle oyle dusunmuyorum arkadasligimiz bitti mesaji aldim. Dedim ne olduyor, ne yaptim ki?
Gece olanlari sonra parca parca hatirladim tabii. Telefonda senden cok hoslaniyorum, bir firsat verir misin diye sacmaladim.
Bu isin esprili yonu ancak dediklerine katiliyorum. Ortada tabu olan bir virus varken, alkol asla mazeret olamaz.
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2018, 03:24:32 ÖS Gönderen: Arutha »

Kullanıcı teşekkür etti: Angelowic

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Nisan 16, 2018, 01:42:53 ÖS »
Sevgili @overjoy suçlama yok yanlış anlaşılmak istemem.

Ortada bir hata var ve bunu farklı lanse ederek normalleştirmeyin lütfen.
Bulaş oranlarını verileri baz alarak hareket edemeyiz. Sen o ilişki yaşadığın kişinin hastalık kapıp kapmadığını nerden bileceksin. Söyleyecek misin? BENCE HAYIR.

Herneyse buradan tüm arkadaşlarıma sesleniyorum. Basit bir konu değil hafife almayalım lütfen. Korunmasız ilişki yaşamayalım.

Sağlıklı günler.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Nisan 16, 2018, 01:45:40 ÖS »
Teşekkürler @Arutha bende sana katılıyorum. Ortada hiv virüsü varken alkol asla mazeret olamaz.