Mavi-Banner

Gönderen Konu: Hiv Rna Düşme eğrisi  (Okunma sayısı 245 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Doritospatates

• Yeni Üye
  • *
Hiv Rna Düşme eğrisi
« : Nisan 13, 2018, 08:02:51 ÖÖ »
Selam Herkese,
Ilk tani ve ilaca baslama 900 bin ,  sonra 9 bin, sonra 1400, ve son test 700. 
 Hepsi asagi yukari ayni araliklarla  test edildi.

sorum Hiv rna ayni surede neden ayni oranda dusmüyor. ilk sefer 100 kati dusunce bir sonrakinde neg cikar demistim ama ikincisinde 5 kati dustu sadece ve en son olarak 2, 5 kati dustu kabaca. Bence normal dir ama arkasindaki biyolojik mantik nedir bilen var mi?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Hiv Rna Düşme eğrisi
« Yanıtla #1 : Nisan 13, 2018, 08:27:52 ÖÖ »
İlk 1 ayda tedavi öncesi değerin %1 ile 10'una düşmesi beklenir zaten rna değerinin, ilaç işe yarıyorsa-ki öyle olmuş.

İlk değer yüksekse daha sonra negatife düşmesi biraz zaman alabiliyor. Bazen böyle az sayıda rna kuyruğu kalabiliyor. Ama ortalama 6 ayda negatife ulaşmak hedef.

Kaç aydır tedavi alıyorsun bu testler ne süreyle yapıldı?

Doz atlamıyorsun, stribild/genvoya ise yemekle beraber alıyorsun, ve etkileşim yapacak başka bir ilaç kullanmıyorsun değil mi?
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Doritospatates

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Nisan 13, 2018, 09:14:19 ÖÖ »
tum bu süreç 50 gün Manevra. Diger sordugun hususlara dikkat ediyorum.  yasim 30. bununla bir ilgisi olabilir mi dusme hızının?
« Son Düzenleme: Nisan 13, 2018, 09:23:13 ÖÖ Gönderen: Doritospatates »

Doritospatates

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 13, 2018, 12:35:47 ÖS »
Pardon Mavera*

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Nisan 13, 2018, 12:48:26 ÖS »
Tüm süreç 50 günse 10 gün arayla neden rna baktılar ki?

Yok yaş ile pek alakası olmuyor bu ilaçların etki mekanizması hemen her yaşta aynı zaten.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Doritospatates

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 13, 2018, 06:16:10 ÖS »
doktor randevulari 1 ay ara ile verince ve testler  1 hafta surunce ve doktor izne cikacak diye son randevuyu one alinca 20_ 20 _ 10 gun ara ile test oldu. Biraz benim organize olamamam aslinda...tecrübesizlik.. bu durumda normal dimi degerler? Yinede dusus dogrusal degil ve bunun tibbi mekaniznasi ile aciklamasi vardir muhtemelen.

bilebilelades

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Nisan 13, 2018, 07:07:05 ÖS »
Azalan bir ivme söz konusu sende. Bence bu tamamen sana özel bir durum çünkü ben 6 milyon kopya ile başlayıp genvoya ile ilk ay 174 rna ya sonra ki ay negatife düştüm. Bende ki grafik ile sende ki tamamen farklı. Tabi bunun bencede biyolojik bir sebebi var ama anlamlı bir sebep diil bence. Çünkü ilk 6 ay da rna nın negatife düşmesi planlanıyor zaten normalde. Demekki çoğunlukta bu rna düşüşünde azalan bir ivme (parabolik) söz konusu. Yani tıbbi mantık nedir bilemiyorum ama aslında hemen hemen sabit bir yuzdelik etki dilimi var ki bu oranlar oluşuyor. Şöyleki 1 milyonun yuzde 10 u 900 bin rna azalması demekken 100 bin rna nın yüzde 10 u 90 bin azalma demek. Yani yuzde 10 oranı sabitken ilk azalma 900 bin rna ikinci azalma 90 bin. Buda bana ilacın etki derecesinin hemen hemen sabit bir yuzdelik dilimi oldugunu düşündürüyor (%10 örneği gibi )yani ÇOK virüs ÇOK azalma AZ virüs AZ azalma. Tabi benimki tamamen matematiksel ve istatiksel bir yaklaşım. Asla tıbbi bir dayanağım yok. Hatta sabit etki derecesi tezimide kendim çürütüyorum benim ki %0.000029 una düşmüş. Aslında bu soruya tıbbiyeli biri dışında cvp verilmesi bile yanlış olur :) Ben bu soruyu profesörüme sorsam beni odadan kovar. Gidip doktor olayım kendim araştırayım desem performans sistemi ile daha çok hasta bakma telaşıyla tıkış pıkış bu sistemde zaten araştırma fırsatım olmaz. Araştırsamda kimse umursamaz. Benim dr bana çok daha basit sorularda bile boşver bunları hayatın tadını çıkar diip duruyo :)
« Son Düzenleme: Nisan 13, 2018, 08:42:03 ÖS Gönderen: bilebilelades »

Kullanıcı teşekkür etti: Pappie

Doritospatates

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Nisan 14, 2018, 06:53:12 ÖÖ »
Kafa yormamak ve biraz daha beklemek en iyisi gibi. Bu hafta icinde doktorumla konuşacağım. Yorumunu sizinlede paylasirim.

Kullanıcı teşekkür etti: bilebilelades

savas pozitif

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Nisan 21, 2018, 03:01:03 ÖÖ »
sevgili dostum..benim başlangıç değerim 2milyon.şu anda 7.ay sırasıyla değerler 2milyom 950,230 ve en son test 63 yani hala negatif değil ve doktorum sıkıntı yok diyor.içini rahat tut