Mavi-Banner

Gönderen Konu: Forumu Takip Eden Pozitif Bireylerin Dikkatine!  (Okunma sayısı 297 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
Forumu Takip Eden Pozitif Bireylerin Dikkatine!
« : Nisan 09, 2018, 12:20:32 ÖÖ »
Arkadaşlar, fobi yaşayan negatif bireylerde olduğu gibi, fobi yaşayan pozitif bireylerin konuları ile de gereksiz yere forumda konu kirliliği oluşuyor gerçekten. Bununda önüne geçmek için bu konuyu açıyorum, diğer mod arkadaşlarında dikkate alacağını düşünüyorum.

*Yeni tanı aldığımızda hepimizin psikojisi çöküyo ve bu ruh hali ile bu foruma gelip inanılmaz negatif şeyler yazabiliyoruz, ama intihar edicem gibi aşırı olumsuz düşünceler içeren konu ve mesajlar artık onaylanmayacak
*Su içtim etkileşim yapar mı derecesinde bi etkileşim korkusu mevcut, hepimizin hiv ilaçlarının prospektüsünde asla kullanmamamız gereken ilaçlar belirtilmiş durumda zaten, bunun dışında kalan potansiyel etkileşim söz konusu ilaçlar ya da gıda ürünleri için ise durum şundan ibaret; ETKİLEŞİM HİV İLACI İLE AYNI ANDA ALINDIĞINDA VE UZUN SÜRELİ KULLANIMDA GEÇERLİDİR. Grip oldunuz, doktorunuz ilaç yazdı 1 hafta kullanacağınız, hayır efendim rahatlıkla kullanın, etkileşim yapmaz, dirençte gelişmez.. Mühim olan, etkileşim olsun ya da olmasın, hiv ilacınız ile diğer ilaç arasına minimum 3 saat koyun. Birkaç haftadan daha uzun süre kullanmanız gereken ilaçlar olursa, o zaman burada sorun elbette, seve seve yardımcı oluruz.
*Rna negatifim bulaş olur mu, hayır olmaz bunu biz değil bilim söylüyor ancak bulaş olmasa da siz pozitif bir birey olduğunuz için korunmasız ilişki kararını etik olması açısından tek başınıza alamazsınız.

Evet pozitif bireyleriz ancak hasta değiliz, bunu bilin.. Her ne kadar buhran dönemler yaşasanız da emin olun atlatacaksınız. Hiv ile yaşamak ölüm değil, eksiklik değil, engel değil.. Sizleri negatif bireylerden farklı kılan tek şey her gün içmeniz gereken hiv ilacınız. Uzun vadeli yan etki ya da zararlarını düşünmeyin, aspirinden bile yan etki gören insanlar var.. Bünye meselesi bu, o yüzden dilerim ki hiçbiriniz de ufak ya da büyük yan etki oluşmaz. Lütfen bundan sonra sizlerde konu açarken daha dikkatli olun ve forum ailesi olarak birlik içinde olalım.
Su gibi berrak yeni bi hayat.

Kullanıcı teşekkür etti: mucizelereinan, zirzop40, mazhar, Candle1, Penthos, Angelowic, Pappie, moxmad

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Forumu Takip Eden Pozitif Bireylerin Dikkatine!
« Yanıtla #1 : Nisan 09, 2018, 07:26:09 ÖÖ »
İlacın prospektüsünde ASLA beraber kullanılmaması gereken, kullanılırsa araya zaman konsa bile etkileşim yaparak direnç gelişimine sebep olabilecek ilaçlar yazıyor zaten az sayıdalar. Aynı zamanda çok sık kullanılan ilaçlar değiller mesela bir tanesi verem tedavisinde kullanılan rifampisin-stribild/genvoya/tivicay ile etkileşiyor. Beraber kullanımı kesinlikle yasak. (Tivicay çift doz alınabiliyor etkileşimi yenmek için)
« Son Düzenleme: Nisan 09, 2018, 07:26:57 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

hivpozitif

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Nisan 09, 2018, 08:48:42 ÖÖ »
https://www.hiv-druginteractions.org/

sitesi var etkileşimleri görmek için, mobil uygulaması da mevcut, kullandığınız ilacın etken maddesini ve kullanacağınız ilacı veriyorsunuz, risk / etkileşim bilgilerini veriyor. Bana bu siteyi doktorum söyledi, sormadan ilaç kullanma ama acil bir durum olduğunda bana ulaşamazsan bu siteden kontrol et mutlaka dedi. Enfeksiyon / hiv konusunda bilgisi olmayan sağlık personeli olma ihtimaline karşı faydalı bir site/uygulama.

Taurus

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 09, 2018, 09:45:43 ÖÖ »
Birinden teyit almadıkça gönlümüz rahat etmiyor. Hep böyleyiz. Yazı yazıyorum 4 defa, gayet net anlatıyorum durumu adam hala telefon açıp soruyor aynı şeyleri. Bir yerde insan kendinden şüphe ediyor acaba anlatamadım mı diye. Ama öyle değil. Biz bu ülkede hazırcıyız. Bebekken düşünce biri bizi kaldırdı, Sabah oldu hazır kahvaltı bekledik, aman onun sınavı var dediler odamızı, yatağımızı toplamadık. Ödevlerimiz, tezlerimiz bile şu şunu dedi bu bunu dedi. E sen ne dedin? Bilimi bile yapıyormuş gibi yaptık. Diplomayla adam olacaz sandık mezun olduk araya birini koyalım da iş versin diye bekledik. Onu da başkaları buldu. E tabi böyle olunca hazır cevap veren varken ne diye okuyayım dedik. Biz çok yanlış yetiştirildik.

Kullanıcı teşekkür etti: Carsonfrankie

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Nisan 09, 2018, 11:04:53 ÖÖ »
Arkadaslar bu etkileşim konusu yanlıs anlaşılmasın. Herkes kafasına göre her ilacı kullansın kısa süreli kullancaksa gibi algılamayın. Araya saat koymak gereken ilaçlar var. 10 gün etkileşim yapan bir vitamini hiv ilacınızla BİRLİKTE alırsanız sıkıntı yasarsınız. Siteler İngilizce anlamayan arkadaslar olabilir, etken maddesinin İngilizce'ye cevrilmesi gerekebiliyor. Bu nedenle öncelikle doktorunuza ama ulaşamayacak durumda olursanız kendi halledemeyenler için biz buradayız yardımcı oluruz elimizden geldiğince.

Kullanıcı teşekkür etti: Candle1