Mavi-Banner

Gönderen Konu: Tıp Bayramında özveri  (Okunma sayısı 153 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
Tıp Bayramında özveri
« : Mart 14, 2018, 11:31:36 ÖÖ »
Bugün malum olduğu üzere TIP  Bayramı. Dün şahit olduğum bir olaydan duyduğum derin üzüntüye dair bir paylaşımda bulunmak istiyorum. TIP Bayramı olması da bir tesadüf oldu.

Yaşadığım memleket olan Mersin'de deniz sezonunu yakında açacağız söylemesi ayıp. Annemin 1950 model Eczacısına gidip gençleştirici ve leke açıcı özellikli olan bir güneş kremi aradım. Girdiğimde eczacı hanım telefonda korkunç derecede bağırarak konuşuyordu. Hiç meraklı birisi olmamama rağmen kremleri incelemeyi bırakıp yanına oturdum.

Pozitif bir hasta ile tartışıyordu. İkide bir XXX Bey, XXX Bey, Stribildi stribil stribild deyince ilgimi çekti. Kişi trigliserit yüksekliğinden ötürü Lypanthl de alıyormuş. Olayın özeti 09/10/2017 de raporu bitmiş, eczacı kadın arada fazladan 1 kutu vermiş ve o tarihten beridir hiçbir rapor veya reçete girişi yapılmamış. Eczacı da takip etmediği için bir sürü kayıp var. Reçetesiz vermiş de vermiş. :/ Hastada telefonda otomatiğe bağlamış, konuşuyor konuşuyor konuşuyor. Adama motor takmışlar, eczacı da bağırarak sesini duyurmak zorunda kalmış. En son hastanın başka bir eczaneye gidip ilaç takip sistemine bakması yönünde anlaştılar.

Hastalığımız sürekli takipte olması gereken bir hastalık. Birçoğumuz sabit doktor bulamayışımızdan ötürü, bunun şikayetini yaşayıp burda dile getiriyoruz ve  özel hastanelere gidenlerimiz dahi oldu. Ama eczacımız çoğunlukla sabit. Günü geldiğinde ilacımızı hatırlatması, aşılarımızdan para almaması, ilaç farkı çıktığında almaması,  ilaçları kargolaması, ilaç kaybettiğimizde düşük bir fiyattan vermesi, reçete hatalarını hastaneye kalfasını göndererek düzeltmesi.. Sanırım hasta-hekim-eczacı üçgeninde en büyük destekçimiz eczacımız. Onları da üzmemizin büyük bir hata olduğunu görüyorum.

Amacım ahkam kesmek değil ama şu tıp bayramında bazı şeylerin farkında olmamız gerekli.

Ülkemizde  hasta bakıcısı, temizlik personeli, veri giriş elemanı, paramedik, ambulans şoförü de dahil; 1 milyondan fazla sağlık çalışanı var ve nüfus olarak çok kalabalıklaştık. Herşeye en kaliteli şekilde ulaşılması kolay da değil. Ayrıca yürütülen yanlış sağlık politikasından ötürü de son 5 yılda, 46 bin 361 tane vaka kayıtlara geçmiş. Bunun yüzde 30 u fiziksel geri kalanı sözsel şiddet.

Kullanıcı teşekkür etti: DesertRose, can_can, hk, vasoxen, Pappie