Mavi-Banner

Gönderen Konu: ibalizumab onaylandi  (Okunma sayısı 500 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tilki

• Katılımcı Üye
  • *
ibalizumab onaylandi
« : Mart 08, 2018, 09:23:12 ÖS »
ibalizumab hiv pozitiv bizlerde ne işe yarar,aydinlatin bizi lutfen.@TransBeril @Mavera

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
Ynt: ibalizumab onaylandi
« Yanıtla #1 : Mart 09, 2018, 01:26:01 ÖÖ »
Tilki haberleri senden alıyorum hep :) Ben takip etmeyi unuttun, sorulunca araştırıyorum artık. Hemen cevaplayım sorunu

Bu ilaç şuan hali hazırda olan tedavi seçeneklerine karşı direnç geliştirmiş hiv pozitif bireyler için kullanılcak olan bi ilaç..

2 haftada bir intravenöz infüzyon (damardan sıvı şeklinde) verilicek, direkt hive saldırmak yerine cd4 leri enfekte etmesini engellicek olan bi ilaç. Ticari ismi Trogarzo..

10 yıl içersinde bu yöntemin geliştirilip koruyucu hiv aşışı olarak kullanılmasıda bekleniyomuş, tabii o zamana kadar kür bulunmazsa :)

Yani özetle bu enjeksiyon şeklinde ki yeni ilaç, şuan için sadece güncel tedavi seçeneklerine karşı dirençli olanlar için geçerli ve pahalıda birşey.. Sanırım kişi başı 118bin dolarmış yıllık maliyeti.. Dirençli hiv pozitif bireyler için sevindirici bi gelişme olsa gerek. Hali hazırda dirençsizleri ilgilendirmiyo
Su gibi berrak yeni bi hayat.

Kullanıcı teşekkür etti: tilki, candleght, Pappie

can_can

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 09, 2018, 01:41:35 ÖÖ »
Kişi başı 118 bin dolar :) İyimiş valla. Desene devlet çok zor karşılar. Parası olan yaşadı  ;D >:(
Ey hayat, seni bu kadar kıymetli tutuşum, ölüm sayesindedir.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #3 : Mart 09, 2018, 02:13:52 ÖÖ »
Kişi başı 118 bin dolar :) İyimiş valla. Desene devlet çok zor karşılar. Parası olan yaşadı  ;D >:(

Kesin kür çıkıncada böyle yaparlar ki, adamlar cebini doldurmadan hibe edermi hiç :) ama 20 30 bin deseler alırım ben valla :D kür için. Gelsinde o günler bi araba parası olsun yeterki
Su gibi berrak yeni bi hayat.

heavy-stuff

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 09, 2018, 02:20:01 ÖS »
bir kaynakta okudum,
saglik ekonomistleri yatirim, kar ve populasyon sayisina gore hesaplamislar.
su an hiv icin kur cikarsa kisi basi fiyati 44.000 usd den baslarmis.

buna iyi bir ornek, tavuk karasi olarak bilinen ve zamanla korluk yapan retinitis pigmentosa icin gen tedavisi amerikada gecen ay onaylandi ve dunyada her 5.000 kisiden birinde olan bu hastalik icin tedavi maliyeti 850.000 usd, saka gibi ama oyle. simdi sigorta sirketleri bu fiyat icin pazarlik yapiyor.