Mavi-Banner

Gönderen Konu: Ikinci Kez Bulaş Durumu  (Okunma sayısı 1091 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bilebilelades

• Üye
  • *
Ikinci Kez Bulaş Durumu
« : Mart 03, 2018, 04:42:58 ÖÖ »
Arkadaşlar merhaba bir sorum olacak görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Biri Genvoya ile Rna negatif olan ve diğeri hic virus tasimayan bir cift ele alalim. Biliyoruz ki rna negatif = bulastirmayan. Fakat oldu ya bliplerden kaynakli veya baska bir nedenden dolayi varsayalim ki esine bulastirdi. PreP vs de kullanmadiklarini dusunelim. Bu bulastan hemen aninda haberimiz olmayacagindan dolayi yeni bulas olan taraf ilac kullanmayacagi icin genvoya ile baskilanmis virus yeni ilacsiz bedende direnc kazanir mi ve tekrar asil sahibine donmesi durumunda direncli olarak mi kalir ? Yani biri hic hiv taşımayan  ve diğeri rna negatif olan ciftlerin korunmasiz tekrarlı iliskilerinde bulastirip bulastirmamayi gectim direncli virus yaratma döngüsü yok mu sizce de ?
« Son Düzenleme: Mart 03, 2018, 05:38:36 ÖÖ Gönderen: bilebilelades »

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
Ynt: Ikinci Kez Bulaş Durumu
« Yanıtla #1 : Mart 03, 2018, 06:57:01 ÖÖ »
Yolda yürürken kafana saksı düşme ihtimali daha yüksek bence abi bu kadar kurguları nasıl buluyorsunuz cidden ilginç
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

Kullanıcı teşekkür etti: Pappie

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Mart 03, 2018, 07:03:14 ÖÖ »
Rna negatif ve baskılanıyor.Kanında gezen virüsü ilaçlar baskılayıp zayıflatıyor ve mutasyonun önüne geçiyorlar.Hücreler de saklanan virüsler de saldırı için kana karıştığı an ilaçlar aynı etki ile onları da baskılıyor.

Şu ana kadar şahsen ben hiç bulaş duymadım bu şekilde ,bulaşı bırak korunmadan çoçuk yapan ve 1.5 senelik negatif bir bebek var dünyada ,günümüz ilaçları çok etkin

Olaki bulaş oldu diyelim.Zayıflatılmış ve ilaçla baskılanmış virüs olacagı için dirençli virüs almış olurum demek biraz mantıksız olur

Tip1 ve tip2 farklı 2 çeşit virüs çeşidi var .tip1 taşıyıcısın,korunmadım tip 2 ile enfekte olabilirsin.

Ya da ilaçları kafana göre alırsan düzgün emilimi için tok karnına alnazsan,erkileşim olan ilaçlar ile aynı anda alırsan bu durumlarda direnç gelişir.

3yıldır ilaç alıyorum 1 kere bile blip olmadı
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

Kullanıcı teşekkür etti: firstday

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Mart 03, 2018, 09:42:39 ÖÖ »
Direnç olması için, ilaç varlığında virüsün çoğalmaya devam etmesi lazım. Bunun olması için de yetersiz ilaç olması lazım ya doz atlanacak ya yemek şartına uyulmayacak emilim az olacak ya da etkileşim yapacak ilaçlar maddeler alınacak.

Teorindeki genvoya ile tedavi gören rna negatif giden kişinin virüsünde direnç yok demektir, rna negatifse virüs çoğalamıyordur. Bu tarz rna negatif kişilerden yapılan çalışmalarda binlerce ilişkide bile bulaş görülmemiş. Hadi görüldü diyelim, tamamen teorik olarak, bulaştırılan hiv dirençsiz olacaktır, bulaşan kişi de ilaç almadığı için dirençsiz hiv ile enfekte olmuş normal bir pozitif olacaktır.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Mart 03, 2018, 12:00:06 ÖS »
Yalnız tam korku filmi senaryosu yazmışın, helal ne diyeyim.

Kullanıcı teşekkür etti: Darkness

bilebilelades

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mart 03, 2018, 12:30:46 ÖS »
Teşekkürler arkadaşlar. @Mavera anladim aslında bende öyle düşünüyorum ama tamamen bilimsel merak benimkisi endişe yada kaygıdan ziyade. Peki benim ilaca başlayıp sonra hiç içmeyerek direnç kazandirmamla, bende ki virusun karşı tarafa geçip hiç ilaç içmemesi aynı direnci neden kazandırmıyor ha benim vucudum ha onun ? Yada şöyle mi oluyor hiç ilaç yokken direnç kazanmıyor yani ilaci kessem direnç kazanmaz ama zayif ilaca (az emilim, doz atlama, etkileşim vs)  kazanır aynen aşılar gibi vucut nasıl zayıflatilmis mikroba bagisiklik kazaniosa, viruste zayif ilaca direnç kazanıyor. Bunu merak ediyorum aslında.
« Son Düzenleme: Mart 03, 2018, 12:46:59 ÖS Gönderen: bilebilelades »

bilebilelades

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mart 03, 2018, 01:01:22 ÖS »
@acısada_öldürmez @Arutha  soruyu yanlış sordum aslında. Sağlı sollu tokatladınız hemen :d Gidin bi tatil yapın abi gerilmişsiniz :d

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Mart 03, 2018, 02:19:16 ÖS »
R
@acısada_öldürmez @Arutha  soruyu yanlış sordum aslında. Sağlı sollu tokatladınız hemen :d Gidin bi tatil yapın abi gerilmişsiniz :d

hayır, aslında esprili bir yanit yazmıştım, yanlış anladın.
Ama düşününce varsayımın korku-gerilim türünde ciddi anlamda basarili olabilir.
« Son Düzenleme: Mart 04, 2018, 09:53:19 ÖÖ Gönderen: Arutha »

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Mart 04, 2018, 09:44:19 ÖÖ »

@bilebilelades  bu senin dediklerin bilim kurgu  filmlerinde  olur. Gerçek  hayatta buluşmak dileğiyle selametle

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Mart 07, 2018, 07:21:29 ÖÖ »
Teşekkürler arkadaşlar. @Mavera anladim aslında bende öyle düşünüyorum ama tamamen bilimsel merak benimkisi endişe yada kaygıdan ziyade. Peki benim ilaca başlayıp sonra hiç içmeyerek direnç kazandirmamla, bende ki virusun karşı tarafa geçip hiç ilaç içmemesi aynı direnci neden kazandırmıyor ha benim vucudum ha onun ? Yada şöyle mi oluyor hiç ilaç yokken direnç kazanmıyor yani ilaci kessem direnç kazanmaz ama zayif ilaca (az emilim, doz atlama, etkileşim vs)  kazanır aynen aşılar gibi vucut nasıl zayıflatilmis mikroba bagisiklik kazaniosa, viruste zayif ilaca direnç kazanıyor. Bunu merak ediyorum aslında.

İlaç birden kesildiği zaman genelde direnç çoğu zaman görülmüyor. Tabi ki görülebilir ama düşük bir ihtimal. Direnç için en uygun ve tehlikeli durum senin dediğin gibi düşük dozda eksik dozda virüsün çoğalmaya başlaması. Çünkü bu seçici geçirgenlik yapıyor ve özellikle direnç mutasyonları seçilip daha çok çoğalmaya başlıyor.

Bu durum yüzünden, olağanüstü durumlarda, mesela 10 günlük ilacın var ama 20 gün ilaç alamayacaksın. En doğrusu on gün düzgün içmek on gün hiç içmemek. Bir gün içip bir gün içmemek veya en kötü en tehlikelisi yetsin diye yarım yarım içmek çok daha riskli direnç gelişimi için.

Tabi dediğim gibi bu olağanüstü durumlarda geçerli. Normalde ilaca ara vermek asla önerilmez.
« Son Düzenleme: Mart 07, 2018, 07:22:15 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Kullanıcı teşekkür etti: Skywalker, Pappie, bilebilelades

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Mart 07, 2018, 08:19:44 ÖÖ »
Arkadaşlar merhaba bir sorum olacak görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Biri Genvoya ile Rna negatif olan ve diğeri hic virus tasimayan bir cift ele alalim. Biliyoruz ki rna negatif = bulastirmayan. Fakat oldu ya bliplerden kaynakli veya baska bir nedenden dolayi varsayalim ki esine bulastirdi. PreP vs de kullanmadiklarini dusunelim. Bu bulastan hemen aninda haberimiz olmayacagindan dolayi yeni bulas olan taraf ilac kullanmayacagi icin genvoya ile baskilanmis virus yeni ilacsiz bedende direnc kazanir mi ve tekrar asil sahibine donmesi durumunda direncli olarak mi kalir ? Yani biri hic hiv taşımayan  ve diğeri rna negatif olan ciftlerin korunmasiz tekrarlı iliskilerinde bulastirip bulastirmamayi gectim direncli virus yaratma döngüsü yok mu sizce de ?

Aaa psikolojim bozuldu bunu okuyunca.  Sen de mi stocrin ictin?

bilebilelades

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Mart 17, 2018, 01:07:02 ÖS »
Evet abarttığımı 15 - 20 gün sonra okuyunca bende anladım şuan . Böyle şeylere takılmayıp hayatı yaşamaya devam edelim :D teşkler @Mavera son bilgilendirmen için gayet anlaşılır olmuş.

@murti34  stocrin nedir ? Bak google a yazmadım direk sana soruyorum  :p (tabiki de şimdi yazacağım :) )

Yazdım, stocrin bir hiv ilacıymış :D gayet ciddi sormuşsun sanırım ben kafa ilacı diye espiri yapıosun sandım. Ciddi cevap veriyorum : hayır ben genvoya kullanıyorum neden sordun stocrin mi diye ?
« Son Düzenleme: Mart 17, 2018, 01:13:51 ÖS Gönderen: bilebilelades »

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Mart 17, 2018, 01:45:35 ÖS »
Evet abarttığımı 15 - 20 gün sonra okuyunca bende anladım şuan . Böyle şeylere takılmayıp hayatı yaşamaya devam edelim :D teşkler @Mavera son bilgilendirmen için gayet anlaşılır olmuş.

@murti34  stocrin nedir ? Bak google a yazmadım direk sana soruyorum  :p (tabiki de şimdi yazacağım :) )

Yazdım, stocrin bir hiv ilacıymış :D gayet ciddi sormuşsun sanırım ben kafa ilacı diye espiri yapıosun sandım. Ciddi cevap veriyorum : hayır ben genvoya kullanıyorum neden sordun stocrin mi diye ?
çünkü Stocrin kafa yapabiliyor.
Arkadaşımız gönderme yapmış zannımca.

Kullanıcı teşekkür etti: Pappie, bilebilelades

Orbito

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Mart 17, 2018, 03:44:19 ÖS »

RNA negatif olanlardan bulaş olmaz söylemi, arasira olan blip lere rağmen geçerli. 

Kullanıcı teşekkür etti: bilebilelades

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Mart 17, 2018, 04:11:52 ÖS »

çünkü Stocrin kafa yapabiliyor.
Arkadaşımız gönderme yapmış zannımca.

bende 8-10 kutu stocrin ictim.
Sahane kafadaydım. Halen o kafadan cikamadim. Ama gunde 4 tane falan icince kötü oluyordu. Sonra atarlaniyodum saga sola.
« Son Düzenleme: Mart 17, 2018, 04:16:52 ÖS Gönderen: murti34 »