Mavi-Banner

Gönderen Konu: Sokak hayvanları sana birşey söylüyor!!  (Okunma sayısı 568 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Sokak hayvanları sana birşey söylüyor!!
« : Şubat 02, 2018, 08:52:29 ÖÖ »
Arkadaşlar bugun hastalıklardan, testlerden, hastanelerden farklı bir konuyu konuşalım. Sokak hayvanları.
Hepimiz yoldan gecerken miyavlaya**k bize bakan bir kedi, yanımıza sırnaşmak için gelen bir köpekle karşılaşıyoruz. Yanımızda yiyecek olmadıgı için genelde es gecip gidiyoruz. Göremediğimiz aç olmaları.. Özellikle bu kış aylarında hem soğuk hem açlık bastırınca bir çok hayvan ölüyor malesef. Üzerine bir de insanoğlunun zulmü eklenince hayat onlar için çok daha zorlaşıyor.  Hemen hemen her gün bir tecavüz, işkence haberleri izliyoruz
Peki biz ne yapabiliriz? Yapabilecek arkadaslar kendileri büyük marketlerden mama alıp işe giderken yoldaki hayvanlara dsgitabilir azar azar ama bu bir çok kişiye zor gelebilir.
İnstagram da Facebook ta hayvanlara besleme yapan bir cok sayfa var. İsterseniz bunlara bağışta bulunabilirsiniz ama bu konuda çok bilgi sahibi olmayıp yardım etmek isteyenler varsa
www.melekleremama.com

1kg mama 3.7 TL. Alt tarafta bağış kumbaraları bölümünden her hangi birine istediginiz kadar kilo mama bagıslayabilirsiniz.  15 kg luk büyük paketlerde bağıs yapacaksanız 55-60 TL civarında. İlla şuraya buraya demiyorum. Mübarek Cuma günü bütçenize zorlamayacak şekilde ister 1kg ister 15 kg bağış yapabilirsiniz.
Hayatın zorluğunu çok iyi bilen insanlar olarak bizlerde bir canın karnının doymasına sebep olalım.
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2018, 09:45:42 ÖÖ Gönderen: iss »

Kullanıcı teşekkür etti: acısada_öldürmez, bedevi

genjutsu

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Sokak hayvanları sana birşey söylüyor!!
« Yanıtla #1 : Şubat 02, 2018, 08:59:34 ÖÖ »
Çok güzel bir ileti olmuş bu. Halihazırda 200 kadar sokak köpeğine baktığım için maalesef bütçem başkalarına yardım etmeye şu an yetmiyor ama yeten arkadaşlar varsa ne güzel olur yardımcı olmaları sokaktaki çocuklara. Onlar bize emanet ama biz maalesef emanete çok sahip çıkamıyoruz.

Kullanıcı teşekkür etti: acısada_öldürmez, iss, bedevi

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Şubat 02, 2018, 09:12:27 ÖÖ »
güzel konu...
arkadaşlar bi rus atasözü vardı:  -- ne kadar çok insanla tanışırsam, hayvanları o kadar daha çok seviyorum ---der..

hayvan sevgisi belkide sevgilerin en saf en karşılıksız en masum olanlarından biri muhakak...yaşadığımız topraklarda sadece insanlar yaşamıyor...hayvanlar ve hatta bitkilerde bu toprakların sahibi, sakini.. 

özellikle osmanlı döneminde sokak hayvanları hatta kuşlar için kurulan yüzlerce vakıf olduğunu biliyorum..ama günümüzde her konuda olduğu sokak hayvanlarını ihmal ettik... onları itlaf ettik, zehirledik, belediyeye şikayet edip toplanıp ormanlara atılmalarına vesile olduk..kapımızın önüne bi tas su kabı koymayı, soframızdan artan atığı kemiği,kılçığı onlara ikram etmeyi çok gördük...

asrı saadet halifelerinden hz.ömer zamanında :    --- Dağlara buğday serpin ,müslüman ülkede kuşlar aç demesinler ---
derken bugün geldiğimiz duruma bak...

biz nası olduda bu hale geldik anlamadım arkadaşlar...eski mahalle kültüründe mahallenin karabaşı, çomarı,tekiri sarmanı mahallede herkesin sahip çıktığı ,sevdiği, baktığı bi sakini iken bugün yaşadığımız şehir hayatı ve sosyal hayattaki değişimler bizi artık çevreye duyarsız, umarsız,bencil bireyler haline getirdi...

ha diyeceksinizki ne yapmalı ? emin olun yapacak çok şey var dostlar... beril bana her ne kadarda gözlerim bozuluyor yazılarını okurken desede çok yazacağım şeyler var bu konuda :) 

Kullanıcı teşekkür etti: acısada_öldürmez, iss, TransBeril

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #3 : Şubat 02, 2018, 01:12:22 ÖS »
ay kıyamam yaaa, yaz tabii ki istediğin kadar :) Ben sana bilerek takılıyom biliyosun :) ayrıca gerçek bi hayvan sever olduğunu biliyoruz. Benimde birsürü kediciğim var bitane de kuçum. Şubat ayı bitmeden işe başlıcam nasipse, o zaman da arabada mama bulundurup, yolda denk geldikçe vericem.

Hayvan dostlarımız bu dünyanın en masumları, az insam çok hayvan ohh dünya o zaman güzel oluyo, bu yüzden hayvan dostlarımın 1% i kadar insan dostum yok
Su gibi berrak yeni bi hayat.

Kullanıcı teşekkür etti: acısada_öldürmez, bedevi

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Şubat 02, 2018, 03:30:14 ÖS »
dostlar bu konu kapsamlı bi konu fırsat buldukça ilaveler yapacağım konuya...hatta neler yapabiliriz namına iss kardeşime bi takım kendimce ilaveler yapmayı düşünüyorum..

ama ondan önce size 2 kişiyi tanıtacağım.. konumuzla bağlantılı bu iki kişi tabiki...yaşadığımız dünyada aynı havayı soluduğumuz, aynı suyu içtiğimiz birbirinin tam zıttı iki kişi...tam zıttı derken ironi yapmıyorum...göreceksiniz...

1.GÖKÇER KORKMAZ...   şu videoyu izliyorum...kısa 5 dakikalık video...izleyin ,izlettirin...

https://www.youtube.com/watch?v=naYb77qw-wE

babaeskili hayvansever gökçer korkmaz videodaki kişi..Kırklarlinin babaeski ilçesinde yaşayan gökçer korkmaz kardeşim hayatını babaeskideki sokak hayvanlarına adamış bi arkadaşımız..yaşadığı ilçedeki sokak hayvanlarına bi umut olmuş..beslenmeleri ,tedavileri için mücadele eden vefakar,cefakar ,dünya iyisi biri..hiç bir mecburiyeti olmamasına rağmen tamamen sevgi ve merhamet duyguları içinde kendini bu hayvanlara gönüllü olarak vakfetmiş gökçer.... allah bu dünyayı gökçer gibi merhametli iyi insanların yüzü  suyu hürmetine döndürüyor eminim...varol gökçer..

2.      82 yaşında bi dede... ismi önemli değil... haber aşağıda ..mideniz kaldırıyorsa linki tıklamayın...başlıktan anlayın...

http://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/kopege-tecavuze-yeltenen-82lik-dede-gozaltina-alindi-2197216/

şimdi yorum yapmaya gerek yok dayı hakkında..sitede bayan arkadaşlar olmasa ne diyeceğimi biliyorum ama siz zaten ne diyeceğimizi anladınız...

şimdi lafı uzatmaya gerek yok...bi yandan gökçer gibi insanlar, öte yanda 82 lik tecavüzcü dede..

yaşadığımız topraklarda insan olarak yaşamak bile zorken, birde hayvan olarak yaşamının zorluklarını düşünemiyorum..heleki böyle şerefsiz, dede demeye dilim varmayan insan müsveddelerini gördükten sonra...

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Şubat 03, 2018, 01:34:09 ÖÖ »
Be o yaslı adamın hayvana tecavüz ederken kemerle agzını baglaması. Ormanlarda kırsallarda yada sokaklarda binlerce hayvan besleniyor bu bağışlarla ama malesef yetersiz. Forumdan 50 kişi 2şer kilo bile bağış yapsa herhangi bir yere. 100 kilo mamayla ne kadar cok hayvan doyurabiliriz

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Şubat 03, 2018, 07:26:32 ÖÖ »
     konumuz sokak hayvanları olduğuna göre ,sokak hayvanları için neler yapabiliriz

-- maddi durumu müsait arkadaşlar  mama dağıtarak sokak hayvanlarına destek olabilir..inanın paranız azalmaz tam tersi çoğalır…paranıza bereket gelecektir hayır sevap işlediğiniz için…ben bizatihi yaşadım..

-- evimizde mutlaka atık ve çöpler oluyordur(kemik, kılçık ,ekmek,yemek artığı vs)…bunları çöpe atmayıp bi torbaya koyup, sokak hayvanlarının yaşadığı bölgelere bırakabiliriz..

--dışarda yediğimiz zaman artan yemekleri garsondan evde köpek varda ona götürmek istiyorum deyip bi torbaya koymasını isteyebiliriz. sonrada uygun bölgelerde hayvanlara ikram edebiliriz bunları..

--evde kullandığımız yoğurt kabı gibi su kaplarını su ile doldurup gene sokak hayvanlarının bulunduğu bölgelere bırakabiliriz…su bedava…özellikle sıcak yaz aylarında hayvanlara büyük iyilik yapmış oluruz..

--yolda yaralı bi hayvan gördüğümüzde yaşadağımız şehrin belediyesine haber verebiliriz.. misal istanbulda ibb hayvan ambulans 153 , (ücretsiz) ben bi kaç kere 153 ü aradım gerçektende geliyor hayvan ambulansı...

--alışverişimizi sokak hayvanlarına destek olan ,mama su veren esnaftan yapabiliriz..hayvanlara kötü davranan esnaftan ayağımızı kesebiliriz …

--çocuğumuza ,yeğenimize bizden küçük insanlara hayvan sevgisi aşılayabiliriz..özellikle çocuklar büyükleri taklit ederler..siz sokak hayvanlarına ilgi gösterirseniz eminim onlarıda olumlu yönde etkilemiş olursunuz..

--hayvanlara kötü davranan ,eziyet eden insanlara tepki verebiliriz…meydanın boş olmadığını bu insanlara belli edersek eminim hayvanlar adına faydalı bi iş yapmış oluruz..

şimdilik aklıma gelenler bunlar…ilave fikri olan arkadaşlar varsa konuya ilave yapabilir…

Kullanıcı teşekkür etti: Fatih

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Şubat 03, 2018, 08:57:00 ÖÖ »
Beni o  saf gözleriyle takip ettiklerinde elimde bir şey yoksa öyle üzülüyorum ki.
Ölen köpeğim aklıma geliyor.

Fuat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Şubat 03, 2018, 02:04:35 ÖS »
Eli çivi ahşap tutan herkes, eski tahtalardan kedi evi yapabilir :) Kışın içine girebilirler.

Biz dubleks evler yaptık 4 tane. Apartmanların arka bahçelerine koyduk.

Kullanıcı teşekkür etti: iss

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Şubat 03, 2018, 07:06:45 ÖS »
Eli çivi ahşap tutan herkes, eski tahtalardan kedi evi yapabilir :) Kışın içine girebilirler.

Biz dubleks evler yaptık 4 tane. Apartmanların arka bahçelerine koyduk.
maalesef bizim sitede yasak. Neyse ki yönetim çok sayıda, kendi insiyatifi ile yaptırdı ( biraz çığırtkanlık yaptım, kabul)
sitede her hayvana bol bol su ve yemek veririz ama bana yetmiyor. O hayvanlarda ölen köpeğinimin gözlerini görüyorum.

beybisi

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Şubat 03, 2018, 07:18:23 ÖS »
ben kamuda çalışıyorum bizim baya bi geniş alanlarımız var. toplamda 16 kedi 1 tanede köpek var. 1 yıl önce işe başladığımda kendi çabamla mama alıyordum bunlara. şimdi çeşitli birimlerden her ay para toplanıp koca koca paketlerde mamalar alıyoruz. kalacakları yerler yaptık her sabah düzenli mamalarını verioz. aşılarını yaptırdık. bedavaya geldi.  ilaçları var özel tarakları felan. bazı öküzler kovalasa sevmesede genel olarak herkes seviyor. belediyenin veterinerleri var bazan gelip kontrol ediyorlar. şuanlık durumlar iyi çok şükür.

Kullanıcı teşekkür etti: iss

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Şubat 06, 2018, 01:29:50 ÖS »
ay kıyamam yaaa, yaz tabii ki istediğin kadar :) Ben sana bilerek takılıyom biliyosun :) ayrıca gerçek bi hayvan sever olduğunu biliyoruz. Benimde birsürü kediciğim var bitane de kuçum. Şubat ayı bitmeden işe başlıcam nasipse, o zaman da arabada mama bulundurup, yolda denk geldikçe vericem.

Hayvan dostlarımız bu dünyanın en masumları, az insam çok hayvan ohh dünya o zaman güzel oluyo, bu yüzden hayvan dostlarımın 1% i kadar insan dostum yok
Kopegin turu ne Beril?
Kedilerle anlasiyorsa kesin Golden'dir.
Benim salak kedilerle oynamaktan zevk alirdi. Havlamayi bile bilmezdi.
Salak diyorum, bosandigim esimin annesini bile severdi.
Ki o mahlukat evin icine alma alma diyerek teskin etmis. Hayvan resmen soguktan ölmüs.
En buyuk pismanligimdir onu almamak. Ama annem hem alerjik, hem de fobik. Annemi koyde iki kez kopek isirmis. Esim bende kalsin diye yalvardi.
Ama mazeret degil. Kendimi affetmeyecegim
« Son Düzenleme: Şubat 06, 2018, 01:45:44 ÖS Gönderen: Arutha »

Fuat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Şubat 06, 2018, 02:22:06 ÖS »

Kopegin turu ne Beril?
Kedilerle anlasiyorsa kesin Golden'dir.
Benim salak kedilerle oynamaktan zevk alirdi. Havlamayi bile bilmezdi.
Salak diyorum, bosandigim esimin annesini bile severdi.
Ki o mahlukat evin icine alma alma diyerek teskin etmis. Hayvan resmen soguktan ölmüs.
En buyuk pismanligimdir onu almamak. Ama annem hem alerjik, hem de fobik. Annemi koyde iki kez kopek isirmis. Esim bende kalsin diye yalvardi.
Ama mazeret degil. Kendimi affetmeyecegim

Cık cık cık..

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Şubat 06, 2018, 02:40:39 ÖS »

Anlamadim Fuat. Zavalli Bosanma surecinde esime kaldi. O da igrenc akrabalari yuzunden hayvani balkonda tutmus. Olay bu.
« Son Düzenleme: Şubat 06, 2018, 02:45:08 ÖS Gönderen: Arutha »

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #14 : Şubat 06, 2018, 02:42:30 ÖS »
Melek olmuş kuzum ya, Goldenlar ev köpeği, dışarıda bakılmaz ki :(  Annen ile yaşıyosan mecbur alamamışsın tabii, napcan kadın şiddetle karşıysa evde köpek olmasına. Üzüldüm :( malesef onunla aynı kaderi hatta daha kötüsünü yaşayan çok köpek var :( Benim kızım 12 yıldır yanımda, 3 aylıktı bana geldiğinde. Evet golden cinsi dediğin gibi :)
Su gibi berrak yeni bi hayat.