Mavi-Banner

Gönderen Konu: İlaçlarımı unuttum  (Okunma sayısı 461 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wayfarer

• Yeni Üye
  • *
İlaçlarımı unuttum
« : Ocak 19, 2018, 10:43:32 ÖÖ »
Merhabalar, bugün 2 günlüğüne iş için Adana ve Gaziantebe geldim. Normalde unutmam ama sabah oşduğu için uçuş bir an gözümden kaçtı ilaçlar. Stribild kullanıyorum. Adanada olup bana 2 ilaç ödünç verebilecek olan varsa çok mutlu olurum. 3 gün sonra eve dönünce yollarım. 2 gün olunca biraz endişeleniyorum. :(

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: İlaçlarımı unuttum
« Yanıtla #1 : Ocak 19, 2018, 02:13:13 ÖS »
@wayfarer , Merhaba  ilaclarin i uniutman iyi olmamis uzuldum.
sanirim adana da  kimseyi bulamayacaksin, ilaclarini atlamadan mutlaka alman  lazim...

hangi sehirde yasiyorsun bilmiyorum ama  ilacini aldigin eczaneneni  hemen ara  durumu anlat   sana acil kargo ile odunc olarak  ilacini  gondersin . daha sonra nasilsa odesirsiniz, ilaclarimiz omur  boyu veriliyor  nasilsa eczaci hayir demeyecektir..

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Ocak 19, 2018, 09:22:18 ÖS »
Bence öyle birşey deneme  kargo lar zaten en erken 2güne gelir malum haftasonu giriyor. 1iacı atlaman cok önemli degil sürekli yapmıyorsan ama iki ilaç için direnc ihtimali yükseliyor.,tabiki Dr kesin direnc kazanır denemez ama  belki blip yapar sadece. Cok önemli degilse seyahatini yarıda kessen daha mantıklı bu durumda

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Ocak 19, 2018, 09:31:35 ÖS »
@wayfarer seni yanıltmak istemem ama forumda bazı özel durumlarda ilacın kesintiye uğratılabildigine şahit oldum.Kendini strese sokman cd4 seviyene olumsuz etki yapacaktır.
Bu nedenle 2 gun ara vermen doğru olmasada direnç gelişeceğini sanmıyorum.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Ocak 19, 2018, 09:47:10 ÖS »
Rna negatifken ilaç kesilse bile hiv rna nın tekrar ölçülebilir duruma gelmesi haftaları buluyor. 2 gün ilaçsız kalmak, ideal bir durum olmamakla beraber, bir daha tekrarlanmazsa hemen direnç gelişimine yol açmaz. Tabii ilaca ulaşabilirsen çok daha iyi olur. Ve bu olay sana çok iyi bir ders olmalı.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

wayfarer

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ocak 19, 2018, 10:43:01 ÖS »
Teşekkür ederim herkese ulaşmam mümkün görünmüyor 2 gün. Normalde yaptığım bir şey değil lakin hem iş hem babannem hasta olunca aklımdan çıkmış. Şimdi daha farklı sorun var galiba babanneme tüberküloz tanısı konulmuş ve ona çok bağlı olduğum için bana söylememişler gelince öğrendim. Aşı olmuştum ilk tanı konduğunda 2-3 yıl önce lakin en son 2 ay önce babannemle çok vakit geçirmiştim. Bugün yanına maskeyle girmem koşulu ile izin verdiler 😔😔 gidince kontrol yaptırmam gerekecek galiba.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Ocak 19, 2018, 11:16:56 ÖS »
Tüberkülozun aşısı büyüklere olmaz.

Bu çok önemli bir sorun!!! 2 gün ilaçsız kalmandan bile daha önemli! Şu an sen verem hastası temaslısı kabul ediliyorsun (2 ay önce babannen muhtemelen hastaydı) ve üstelik hiv pozitifsin!

Muhtemelen sana da verem mikrobu geçmiştir. Drunla konuşmalısın ve acilen ppd testi/akciğer filmi çekilip aktif verem yoksa verem koruyucu tedaviye başlamalısın. Bu tedavi ppd 5 mm üstü olan her pozitife önerilir ama bilinen arb + verem hastası ile yoğun teması olmuş herkese, ppd kaç olursa olsun, önerilir. (Latent tüberküloz tedavisi, hiv pozitiflerde 9 ay boyunca 300 mg inh günde tek tablet) bu sayede vücuduna verem mikrobu girmiş olsa bile aktif hale geçmesi/tüberküloz hastası olman engellenir. Gerçek tüberküloz çıktığı zaman ise tedavisi çok daha ağır oluyor, günde 9-10 hap almak gerekiyor. Ve tedavide kullanılan rifampisin stribild/genvoya ile etkileştiği için ilaç değişimi gerekiyor. bu yüzden bu konuya aciliyet ver ve hemen doktoruna git

Üzülerek söylemeliyim ki bir hiv + olarak babaannenin yanında olması gereken en son kişisin. (En azından tedavisi ilerleyip balgam arb tahlili - olana kadar) Çünkü hiv pozitiflerin tüberküloza yakalanma riski 100 kat artmış oluyor! (Cd4 sayısından bağımsız olarak. Anti viral tedavi bir nebze koruyor ama gene de risk negatiflere göre çok artmış oluyor.)
« Son Düzenleme: Ocak 19, 2018, 11:22:15 ÖS Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Kullanıcı teşekkür etti: hk, Pappie

hkcell

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Ocak 20, 2018, 11:32:20 ÖS »
@Mavera ben profösöre  durumumu söyledim servislerde hastanede tbc lu hastaların olduğunu .
 acile tanı almamış hastaların gelebildiğini  risk altında olduğumu umursamadı bile . ppd den başka ne yapabilirim o da tanı koydurucu değil ille koruyucu tedavi başla dye israr mı edeyim ? zaten meslek hastalığı olarak geçiyorda . bizde risk çok fazla . özel maskeler lazım korunmak için malum onuda sürekli kullanmak mümkün değil 

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Ocak 21, 2018, 09:59:44 ÖÖ »
2 haftadan uzun sçren öksürük, balgam, balgamda kan, gece terlemesi, kilo kaybı varsa veremden şüphelenilir. Verem tanısı akciğer filmi, ve balgam arb boyama/kültür ile konulur. Akciğer filminde verem lezyonu varsa ve/veya balgam arb + veya balgam kültür + ise verem hastalığı vardır tam verem tedavisi gerekir en az 6 ay. Bu tedavi ile stribild/genvoya kullanılamaz ilaç değişilmelidir.

Yukarıdakilerin hepsi temizse verem hastalığı yoktur. Ppd testi 5 mm üstüyse hiv pozitiflern vücudunda verem mikrobu olabilir denir yukarıda bahsettiğim hastalık olmasın diye koruyucu tedavi verilir, tek hapla. Bu ilaç stribild/genvoya ile kullanılabilir.

Ppd dışında quantiferon yöntemi var özel lablar yapıyor biraz pahalı, ppd den daha güvenilirdir quantiferon pozitif çıkarsa vücudunda verem mikrobu olduğu kesin gibidir. Verem mikrobu var ve hastalık yoksa (akciğer filmi, balgam temizse) hastalık yapamasın diye koruyucu tedavi verilir. Vücudunda verem mikrobu taşıyan bir kişiin ömrü boyunca verem hastası olma riski %10'dur. Hiv pozitiflerde de bu risk %10 dur ama ömür boyu toplam risk değil, her sene!

Tanı konulmuş akciğer veremi hastası ile temaslı olan-yani aynı ortamda evde yaşamış/yaşamakta olan herkes, ppd sonucuna bakılmadan, hastalık yoksa, koruyucu tedavi almalıdır! zaten hasta kişinin tedavisini yöneten verem savaş dispanseri evdeki aileyi temaslıları tarayıp tedavi başlamakla da görevlidir.
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2018, 10:01:36 ÖÖ Gönderen: Mavera »

Kullanıcı teşekkür etti: Efe, hk, Pappie