Mavi-Banner

Gönderen Konu: İsyeri Hekimine Hiv statümüzü bildirmek mecburiyetimiz var mı?  (Okunma sayısı 2459 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Matland

• Ziyaretçi
Ynt: İsyeri Hekimine Hiv statümüzü bildirmek mecburiyetimiz var mı?
« Yanıtla #15 : Haziran 16, 2017, 03:16:43 ÖÖ »
Bizler bir şekilde destek verebilirsek ne yapmamız gerektiğini söyle yeter.

Suat Soylu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Eylül 06, 2017, 05:52:06 ÖS »
Biraz evvel pozitifliğimi bilmeyen bir arkadaşımla konuşurken, geçen yıl MSA'ya(mutfak sanatları akademisi) kursiyer olarak başvurduğunu ve kendisinden istenen testler arasında Elisa (ANTI-HIV) istemişler. Devlet hastanesine gidip testi yaptırmak istediğinde, hiçbir işyeri bu testi isteyemez ve sonucunu dosyalayamaz, dolayısıyla yapamayız, diyerek göndermişler. Mecburen o da gidip Doğan Hastanesi'nde yaptırmış. Ne için yaptırdığını söylemiş ancak sordukları, ödemeyi kimin yapacağı olmuş!

tarantula

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #17 : Eylül 06, 2017, 08:18:14 ÖS »
Biraz evvel pozitifliğimi bilmeyen bir arkadaşımla konuşurken, geçen yıl MSA'ya(mutfak sanatları akademisi) kursiyer olarak başvurduğunu ve kendisinden istenen testler arasında Elisa (ANTI-HIV) istemişler. Devlet hastanesine gidip testi yaptırmak istediğinde, hiçbir işyeri bu testi isteyemez ve sonucunu dosyalayamaz, dolayısıyla yapamayız, diyerek göndermişler. Mecburen o da gidip Doğan Hastanesi'nde yaptırmış. Ne için yaptırdığını söylemiş ancak sordukları, ödemeyi kimin yapacağı olmuş!

Sitesinde de yazıyor direkt, merak edip baktım da --> https://msa.com.tr/kayit-bilgileri

Sanırsın içine kan akıtılıp servis ediliyor yiyecek içecekler. Dışarıda kısa sürede ölen bir virüs bir de bu.  Orta Çağ zihniyeti tam, zırcahillik. Bu testi istemelerinin yasal yaptırımı olsa keşke.

antalyadan_

• Üye
  • *
« Yanıtla #18 : Eylül 06, 2017, 09:28:06 ÖS »
yani her ihtimalde hiv sonucumu gorecekler diyorsan bence direkt olarak hekimle konusup emsal bir karar oldugunu soyleyebilirsin. Hatta bence takip eden dr.dan bile isyeri hekimi ile konusulmasi rica edilebilir, benimki sadece bir fikir.. Bu konuyu acik edip etmemek isyeri hekimine kalmis, yoksa diger yoneticilerin ilgisini cekecegini sanmiyorum.

aakar

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #19 : Eylül 06, 2017, 10:16:02 ÖS »
İlla insanları zorluyorlar. Ne kadar yanlış. Bende şüpheli ilişkim sonrası test için zamanı sayıyorum. Bu süre de de araştırma yapıyorum. İş yerinin böyle birşeyi istemesi bence yanlış. Mesela hastaneye gittin ilk girişleri yaptırırsın sonra kanı başka birinden aldırırsın bu durumda nereden bilecekler. İnsanları yalana, test olmamaya resmen zorluyorlar. Pozitif kişiler için bir nevi ayrımcılık bence kabul edilebilir birşey değil

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Eylül 06, 2017, 10:36:05 ÖS »

Sitesinde de yazıyor direkt, merak edip baktım da --> https://msa.com.tr/kayit-bilgileri

Sanırsın içine kan akıtılıp servis ediliyor yiyecek içecekler. Dışarıda kısa sürede ölen bir virüs bir de bu.  Orta Çağ zihniyeti tam, zırcahillik. Bu testi istemelerinin yasal yaptırımı olsa keşke.

neden bu durumu derneğe iletmiyoruz? Düpedüz ayrımcılık bu!

Suat Soylu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Eylül 08, 2017, 06:02:08 ÖÖ »
Ben bu ay test için kan vereceğim. Daha evvel  Prof. Dr. Murat Sayan'la yazışmıştım. Kendisi, "Klimik Derneği ve Pozitif Yaşam Derneği girişimde bulunmalı" demişti. Birçok kişi "ifşa" olmanın dışında bir sonucu olmayacağını düşünüyor. Ben, test sonucu çıktıktan sonra önce testi yapan hastaneyle, ardından işyeri hekimiyle konuşmayı planlıyorum. Aslında, başka bir seçenekten bahsedilmişti; BİMER'e şikâyette bulunmak, Tabibler Odası'na şikâyette bulunmak gibi...
« Son Düzenleme: Eylül 08, 2017, 07:03:17 ÖÖ Gönderen: Suat Soylu »

Suat Soylu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Eylül 11, 2017, 11:48:10 ÖÖ »
@Matland @acısada_öldürmez @Mavera MSA'yla bir görüşme yaptım. Söylenilenler şöyle, " mutfak okuluyuz biz, 24 öğrenci oluyor sınıflarda ve bıçak kullanıyorlar. Bir kisiyi değil diğerlerini düşünmek zorundayız. Ayrıca, hiv+ olduğu için almıyoruz demiyoruz. Sadece, durumu bilmek istiyoruz. Siz gittiğiniz restorantın mutfağında bulaşıcı hastalığı olan bir aşçı varsa, kendinizi riske atar mısınız?" Sorduğum sorulara verilen cevaplar cehaletin bir sınırının olmadığını çok net olarak gösterdi bana!

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Eylül 11, 2017, 11:52:12 ÖÖ »
@Matland @acısada_öldürmez @Mavera MSA'yla bir görüşme yaptım. Söylenilenler şöyle, " mutfak okuluyuz biz, 24 öğrenci oluyor sınıflarda ve bıçak kullanıyorlar. Bir kisiyi değil diğerlerini düşünmek zorundayız. Ayrıca, hiv+ olduğu için almıyoruz demiyoruz. Sadece, durumu bilmek istiyoruz. Siz gittiğiniz restorantın mutfağında bulaşıcı hastalığı olan bir aşçı varsa, kendinizi riske atar mısınız?" Sorduğum sorulara verilen cevaplar cehaletin bir sınırının olmadığını çok net olarak gösterdi bana!

@Suat Soylu teşekkürler gerçekten arayıp sormuşsun. Ama bu aşçılık okuluna gitmek isteyen arkadaş, bu durumu acaba derneklere iletse olmaz mı? bir adım daha ileri gidebiliriz bence. Pozitif Yaşam Derneği ve Kırmızı Kurdele. bakalım onlar ne diyecek. Onların da fikrini alsak bence süper olur.

Suat Soylu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Eylül 11, 2017, 12:57:17 ÖS »

@Suat Soylu teşekkürler gerçekten arayıp sormuşsun. Ama bu aşçılık okuluna gitmek isteyen arkadaş, bu durumu acaba derneklere iletse olmaz mı? bir adım daha ileri gidebiliriz bence. Pozitif Yaşam Derneği ve Kırmızı Kurdele. bakalım onlar ne diyecek. Onların da fikrini alsak bence süper olur.

Insanlar damgalanmaktan korkuyor. Adam on yıl aşçılık yapmış, onca yılın emeğinden vazgeçmek istemiyor. Öyle bir lüksü de yok! Mesleğini kaybederse ve davalık olursa bu tüm hayatını etkileyecek. Herkes bunu göze alamaz. Dava etse ne elde edecek!? Güzel bir tazminat mı alacak? Ülkemizde herkes birbirini tanır. Aşçılık mesleğinde tamamen böyledir. Kişisel bedeller yüksektir.

antalyadan_

• Üye
  • *
« Yanıtla #25 : Eylül 11, 2017, 02:21:43 ÖS »
Kardesim, Tabipler odasi veya takibini yapan kurum tarafindan isyeri hekimi ile konusulursa bir sorun olacagini dusunmuyorum, bir hekimin algilayamacagi derecede kaotik bir durum degil bu. Yani bu fikrim sorun sadece is yeri hekimiyse gecerli! Diger yonetim hakkinda bir sey diyemem.

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Eylül 11, 2017, 05:01:42 ÖS »
Bizim kurumda da kurum hekimi çağırıyor sırayla bir hastalığın var mı bilmem ne iş güvenliği bıdı bıdısı yüzünden. Ulan masa başı iş yapıyorum ve beni de çağıracak aynı soruyu soracak. Şu medulayı kapatsam iyi olacak çünkü bizim kurumdaki doktor acayip dedikoducu bir adam. Kurumda kimin eli kimin cebinde hepsini sor söyler. Ki benim bu durumum onun için iyi malzeme.

lordstark

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #27 : Eylül 11, 2017, 06:23:15 ÖS »
Medula sistemini gözlerimle gördüm sistem sadece hangi ilaç aldığını hangi raporunun olduğunu gösteriyor hani olaki geçmişte kullandığın bi ilacı tekrar kullanmak istesen eczacıya şu tarihlerde ilaç kullandım adını bilmiyorum bakar mısın dediği zaman bakıyor onun dışında hiçbir işe yaramıyor. Reçetemizi farklı bir sekmeden girip direk olarak program veriyor raporu bile göstermiyor. Medula kapatmamız çok iyi bize yararı olacak ilaç konusunda da hiçbir sıkıntımız olmayacak... sistem şu şekilde adam reçete numarasını giriyor ilaçlar çıkıyor fiyat falan var heryerde aynı sistem olduğu için sgknında sistemi olduğu için direk olarak 0 tl diyor. Eczacı raporlu olduğunu anlayıp ilacı bize veriyor extra rapora bakmaya gerek yok.. Bende kapattıracam biraz bekliyorum.
Toplumun yargısını kırsaydık herşey mükemmel olurdu...

ghpa

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #28 : Eylül 11, 2017, 06:35:26 ÖS »
ben msa nın yaptığı açıklamada bir sorun görmüyorum.sağlık sektörü ve gıda ile alakalı mevzularda bu test/tahlil konuları biraz daha hassas oluyor.

öğrenciler irili ufaklı,kullanımı incelik ve bazı teknikler gerektiren birçok kesici mutfak aletiyle haşırneşir olacak.ve tahmin edebileceğiniz üzere bu aletleri kullanma konusunda da oldukça acemi olacaklar.aradan art almayan veya + durumundan haberiz bulaştırıcılığı olan bir öğrencinin bir aksiliğe,kazaya maruz kalması çok olağan.bu ciddi bir risk faktörüdür.keza biz + diye almıyoruz demiyoruz,bilmek istiyoruz diye de eklemişler.

gerekli bilgilendirilme yapıldığı takdirde bir sorun çıkmayacaktır umarım arkadaşımızın eğitiminde.ama bu konuda herhangi bir ayrımcılığa uğraması halinde tabii ki ben de gerekli yerlerle iletişime geçilmesi ve gerekenin yapılmasından yanayım.

Suat Soylu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Eylül 13, 2017, 05:15:00 ÖÖ »
@ghpa Gıda sektöründe, eskiden akciğer grafisi, gaita, kan testleri istenirdi. Hiçbir zaman ANTI-HIV istenmedi. Tabii, bu testlerin hepsi pahalı testler ve tamamen kişinin özel hayatıyla alakalı. Temel bulaş yolu cinsellik. Kaldı ki, işyeri hekiminin uzmanlığı değil, tedavi de uygulamayacak. Bu testleri isteyemez, sonuçları arşivleyemez! Sağlık Bakanlığı bile isimleri kodluyor! Sizin mantığınızla düşünecek olursak, HIV+ler sokağa çıkmasın, toplu taşıma kullanmasın her an bir kaza olabilir vs vs. Bu konunun uzmanlarıyla konuştum, sadece ihtimal ve olasılık diye öne sürülenlere güldüler! Ne MSA gibi işletmelerin ne de gıda sektörünün hiçbir alanında HIV+ olmak sorun teşkil etmez. Tedavini olduktan sonra sıkıntı olmaz. Öne sürdükleriniz çok anlamsız! Sanki, bindiğin taksinin şoförü pozitif mi değil mi bilerek biniyorsun! Ciddi yaralanmalı bir trafik kazasında HIV+ olmayacağının bir garantisi mi var!?  Bu tamamen özel hastanelere para kaynağı yaratmak amaçlı. Yasal olsa Devlet hastanesi kabul eder.